Tabletka „dzień po” – ile działa w organizmie?

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Antykoncepcja awaryjna dostępna jest na receptę, a jej przyjmowanie ma na celu zmniejszenie szansy na zapłodnienie komórki jajowej i w konsekwencji ciążę. Tabletki „po” nie działają po implantacji zarodka w macicy, czyli nie są przeciwporonne. Co należy wiedzieć o stosowaniu tabletek „po” i ich działaniu? Jak szybko pigułka „po” zaczyna działać w organizmie? W jaki konkretnie sposób działa tabletka „dzień po”? Ile działa i ile utrzymuje się we krwi? Odpowiedzi na te pytania zebraliśmy poniżej.

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Tabletka „dzień po” — jak szybko po zażyciu zaczyna działać?

Antykoncepcję ratunkową (awaryjną) stosuje się w celu zapobiegania zapłodnieniu, gdy dojdzie do stosunku seksualnego o dużym ryzyku ciąży. Może być pomocna w przypadku współżycia bez zabezpieczenia, ponadto można ją wykorzystać, gdy metoda antykoncepcji wówczas stosowana zawiodła. Przykładem wskazania do stosowania jest pęknięcie prezerwatywy bądź prezerwatywa zsunięta, czy też pominięcie pigułki antykoncepcyjnej. W naszym kraju dostępne są dwa preparaty określane jako tabletka „dzień po”. Rodzaje dostępne w aptekach to ellaOne z octanem uliprystalu oraz Escapelle z lewonorgestrelem. Mechanizm działania pigułek jest różny, jednak obie w konsekwencji opóźnić mają owulację, redukując ryzyko zapłodnienia.

Gdy w grę wchodzi tabletka „dzień po”, ile działa jest nie mniej ważne, co od kiedy zaczyna działać. Jeśli chodzi o to, jak szybko zaczyna działać preparat w organizmie, trzeba wiedzieć, że musi mieć czas na wchłonięcie się z przewodu pokarmowego. W przypadku obu preparatów najwyższe stężenie substancji czynnej osiągane jest w organizmie dość szybko – przy ellaOne jest to 0,5-2 godzin (średnio 1 godzina), a w przypadku Escapelle to 2 godziny.

W tym miejscu trzeba dodać, że w Polsce nie może być bez recepty w aptece kupiona tabletka „dzień po”. Kto może wypisać pacjentce ten lek? Teoretycznie każdy lekarz z uprawnieniami, w tym nie tylko ginekolog. Tabletka dzień po może być też przepisana pacjentce przez ginekologa bądź innego lekarza w ramach konsultacji z lekarzem na odległość. Gdy w grę wchodzi tabletka „dzień po”, czy jest bezpieczna to pierwsze, co lekarz będzie musiał sprawdzić w czasie wywiadu medycznego z pacjentką. Określi to, sprawdzając, czy w przypadku danej osoby istnieją przeciwwskazania do przyjęcia leku, jakim jest tabletka „dzień po”. Od ilu lat wymagana jest recepta na antykoncepcję awaryjną? Od zmiany w prawie, która pojawiła się w 2017 roku.

Jak działa tabletka „dzień po”?

Pigułkę „po”, bez względu na to, czy jest to ellaOne czy Escapelle, należy zażyć możliwie najszybciej od ryzykownego współżycia, gdyż wówczas szansa na skuteczność jej działania będzie największa. Wspomniane leki mają różne substancje czynne, a więc mechanizm ich działania będzie nieco inny. W przypadku preparatu ellaOne podstawą jest opóźnianie owulacji. Nieco inaczej wygląda to w przypadku drugiej tabletki „dzień po”. Jak działa? Przypuszcza się, że oprócz wpływu na owulację lewonorgestrel może też wpływać na endometrium macicy, utrudniając zapłodnienie uwolnionej komórki jajowej i jej ewentualną implantację.

Ile działa tabletka „dzień po”?

Nieco różni się też w obu przypadkach to, ile działa tabletka „dzień po”, ale jest to zrozumiałe, bo nawet to, ile działa tabletka przeciwbólowa, czy też ile działa tabletka antykoncepcyjna, zależne jest od rodzaju substancji czynnej i jej stężenia. Kobieta może zażyć ellaOne w 5 dni od współżycia (ale zaleca się przyjęcie pigułki w pierwsze 24 godziny od stosunku). Na zażycie Escapelle mamy 3 dni (ale zaleca się przyjęcie pigułki w pierwsze 12 godzin od stosunku). Pigułka nie będzie chronić przed zajściem w ciążę przy kolejnych stosunkach seksualnych w tym samym cyklu.

Jak przyjmować tabletkę „dzień po”?

Antykoncepcję ratunkową należy przyjmować najszybciej jak to możliwe, gdyż w przypadku leków tego typu czas, który upływa od współżycia, działa na niekorzyść. Pigułkę można połknąć niezależnie od posiłku, w tym przed nim, w jego trakcie, czy też po nim. Po zażyciu preparatu należy szczególnie uważać na nudności i wymioty. Pojawienie się wymiotów w pierwszych 3 godzinach od połknięcia pigułki może skutkować jej usunięciem z organizmu, zanim ta zacznie działać. Wówczas należy w możliwie najkrótszym czasie przyjąć drugą pigułkę i jest to jedyna opcja, gdy w cyklu dopuszczalna jest kolejna tabletka „dzień po”. Ile razy można wziąć „normalnie” w cyklu pigułkę „po”? Wyłącznie 1 raz, przy czym pigułka nie zapewni ochrony antykoncepcyjnej przy stosunkach, które odbędą się już po jej połknięciu – należy wówczas odpowiednio się zabezpieczać.

Pozostaje jeszcze wspomnieć o temacie „tabletka „dzień po” a alkohol”. Choć ten nie jest oficjalnie zakazany, nie oznacza to, że kobieta ma tu zielone światło. Alkohol nie jest obojętny dla organizmu i generalnie odradza się jego łączenie z jakimikolwiek lekami. Alkohol zwiększa też ryzyko wymiotów, a te to podstawowy przypadek, kiedy tabletka „dzień po” może nie zadziałać.

Jak długo tabletka „dzień po” utrzymuje się w organizmie?

Często pacjentki zastanawiają się również, przez jaki czas utrzymuje się w organizmie tabletka „dzień po”. Ile działa i jak długo obecna jest w organizmie substancja czynna? Dla Escapelle okres połowicznego rozpadu w fazie eliminacji wynosi 26 godzin, natomiast w przypadku ellaOne jest to 32,4 ± 6,3 godz.

Laktacja także nie jest przeciwwskazaniem do tego, by mogła być zażyta tabletka „dzień po”, a karmienie piersią trzeba będzie po połknięciu pigułki po prostu na chwilę wstrzymać, posiłkując się laktatorem i wylewając mleko. W przypadku Escapelle to zaledwie 8 godzin, ale przy ellaOne należy odczekać z karmieniem piersią tydzień.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy