Escapelle to tabletki należące do antykoncepcji ratunkowej, które stosowane są w sytuacjach awaryjnych, gdy kobieta nie planuje starać się o dziecko, a odbyła stosunek bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem, które zawiodło. Działanie Escapelle polega na opóźnianiu owulacji i dodatkowo zmianach w endometrium macicy, co utrudnia zapłodnienie i ewentualną implantację. Lek należy stosować sporadycznie, gdy ryzyko ciąży jest uzasadnione. Escapelle można kupić w aptece, jednak potrzebna jest wystawiona przez lekarza recepta, a tą można otrzymać także online.

Escapelle — czym jest ten lek?

Tabletki Escapelle należą do leków z grupy antykoncepcji awaryjnej, czyli środków hormonalnych przyjmowanych po współżyciu o wysokim ryzyku zajścia w ciążę, w celu jej zapobiegania. Jest to tabletka „po”, którą można przyjąć do 3 dni od ryzykownego współżycia, co daje 72 godziny od stosunku. W celu maksymalizacji skuteczności leku najlepiej przyjąć go jednak w pierwszych 12 godzinach od stosunku. Tabletki Escapelle nie powinny być traktowane jako podstawowa metoda antykoncepcyjna i nie mogą zastępować innych form zabezpieczenia przed ciążą, czy też być nadużywane. Traktować je należy jako dodatkowe, awaryjne wsparcie w sytuacjach niedostatecznego zabezpieczenia przed ciążą i stosować rozsądnie.

Skład leku Escapelle

Substancją czynną tabletek Escapelle jest lewonorgestrel. Dokładnie 1500 µg lewonorgestrelu zawiera w swojej formule każda tabletka Escapelle. Skład leku uzupełniają substancje pomocnicze, czyli skrobia ziemniaczana i kukurydziana, bezwodna krzemionka koloidalna oraz laktoza jednowodna, stearynian magnezu i talk.

W jaki sposób działa Escapelle?

Substancją czynną leku jest lewonorgestrel i to on odpowiada za ochronę przed ciążą, jaką daje Escapelle. Jak działa substancja czynna w organizmie? Szczegółowy mechanizm działania lewonorgestrelu w przypadku antykoncepcji awaryjnej nie jest do końca poznany, natomiast uważa się, że substancja ta hamuje owulację, przez co zapobiega zapłodnieniu, jeśli wytrysk w pochwie pojawi się w okresie przedowulacyjnym. Dodatkowo tabletka może przyczyniać się do zmian endometrium macicy, co będzie utrudniać implantację. Tabletka stosowana już w momencie rozpoczęcia implantacji nie przyczyni się do przerwania ciąży.

Tabletki Escapelle mogą znacznie obniżyć ryzyko zajścia w ciążę, jednak nie chronią przed chorobami wenerycznymi – taką ochronę z wysoką skutecznością zapewniają jedynie prezerwatywy.

Wskazania do stosowania antykoncepcji awaryjnej Escapelle

Tabletki Escapelle stosowane są w celu zminimalizowania ryzyka zajścia w ciążę, jeśli już doszło do stosunku seksualnego, a ten odbył się bez zabezpieczenia lub z metodą antykoncepcyjną o wątpliwej skuteczności. Escapelle można zastosować, gdy prezerwatywa pękła lub zsunęła się, a także w sytuacji wypadnięcia krążka antykoncepcyjnego bądź odklejenia się plastra antykoncepcyjnego. To także wyjście dla kobiet, które nieregularnie stosowały swoje tabletki antykoncepcyjne, bądź je pomijały, a także dla pacjentek, które przyjmowały leki mogące zaburzać skuteczność antykoncepcji hormonalnej.

Jest wiele przykładów sytuacji, gdy mogą być pomocne tabletki Escapelle, a karmienie piersią w żadnym wypadku nie stanowi tutaj przeciwwskazania, chociaż kobieta zobligowana będzie do dopilnowania okresu przerwy od podawania dziecku piersi. W przypadku tabletek Escapelle zaleca się zrobienie 8-godzinnej przerwy od karmienia, a najłatwiej to uzyskać, podając dziecku pierś bezpośrednio przed połknięciem pigułki. W przerwie od karmienia, jeśli piersi zbyt mocno napełnią się mlekiem, można wspomagać się laktatorem, jednak ważne, aby odciągnięte z jego pomocą mleko wyrzucić.

Escapelle — skuteczność leku

Podstawową kwestią, jeśli chodzi o działanie Escapelle jest hamowanie owulacji, czyli uwalniania komórki jajowe – to głównie na tym mechanizmie opierana jest skuteczność działania leku. Escapelle w trakcie owulacji czy Escapelle po owulacji będą już nieco mniej skuteczne, gdyż uwolnienia komórki jajowej nie da się już cofnąć (choć odpowiednio wcześnie można je opóźnić). Wówczas działanie Escapelle ograniczać się będzie do uniemożliwiania zapłodnienia uwolnionej już komórki jajowej. Lek nie będzie jednak skuteczny, jeśli kobieta przyjmie go, będąc już w ciąży, gdyż Escapelle nie jest tabletką wczesnoporonną. Tabletka „dzień po” Escapelle nie będzie również chronić przed zajściem w ciążę w przypadku kolejnego stosunku niezabezpieczonego, który nastąpi po jej przyjęciu. Przyjęcie większej ilości tabletek w tym samym cyklu (co nie jest zalecane) nie zwiększy skuteczności leku, a może prowadzić do zaburzeń cyklu miesiączkowego.

Istnieją pewne ograniczone dane wskazujące na spadek skuteczności Escapelle wraz ze wzrostem BMI kobiety, jednak dane te aktualnie są zbyt ograniczone i niejednoznaczne, by uznać je za rzetelne i pewne informacje.

Optymalny czas zażycia tabletki Escapelle — do 72 godzin po stosunku

Tabletki „po” Escapelle należy zażyć w możliwie najkrótszym czasie od współżycia. Ogólny czas na przyjęcie tej pigułki „po” to 72 godziny, co odpowiada 3 dniom od stosunku. Nie zaleca się jednak zwlekania w tej kwestii, ponieważ najwcześniejsze zażycie leku wiąże się z jego największą skutecznością. Najlepiej połknąć pigułkę Escapelle w pierwszych 12 godzinach od współżycia.

Jak przyjmować Escapelle — dawkowanie

Dawkowanie leku Escapelle jest takie samo u każdej kobiety. Należy połknąć 1 tabletkę Escapelle w możliwie najkrótszym czasie od stosunku. Przyjmowanie leku może być niezależne od pory dnia czy posiłku. Tabletka Escapelle szybko wchłania się w organizmie. Już po około 2 godzinach od jej połknięcia osiągane jest maksymalne stężenie w surowicy krwi substancji czynnej Escapelle. Jak długo działa w organizmie lewonorgestrel? Okres półtrwania tej substancji w fazie eliminacji wynosi 26 godzin. Jeśli w pierwszych 3 godzinach od połknięcia pigułki u kobiety wystąpią wymioty, należy w możliwie najszybszym czasie dla pewności połknąć drugą tabletkę Escapelle, gdyż istnieje szansa, że pierwsza nie zdążyła jeszcze odpowiednio zadziałać. Jest to jedyny dopuszczalny przypadek przyjęcia 2 tabletek Escapelle w tym samym cyklu.

Jaka jest skuteczność leku Escapelle?

Tabletki Escapelle skuteczność mają wysoką. Zgodnie z ulotką zażyte w pierwszych 72 godzinach od ryzykownego stosunku zapobiegają ciąży w 84%. Skuteczność ochrony przed ciążą jest większa, jeśli kobieta przyjmie pigułkę „po” wcześniej, czyli w pierwszych 12 godzinach od współżycia.

Możliwe działania niepożądane po zastosowaniu leku Escapelle

Tabletki Escapelle mogą u niektórych pacjentek wykazywać pewne działania niepożądane, nawet jeśli lek stosowany jest zgodnie z zaleceniami. W przypadku tabletek Escapelle skutki uboczne zostały dokładnie opisane w dołączonej do opakowania ulotce, z którą należy się zapoznać.

  • Częściej niż u 1 pacjentki na 10 przyjmujących lek Escapelle (bardzo częste skutki uboczne) pojawiają się nudności i bóle głowy, a także zmęczenie i ból podbrzusza. Możliwe jest również nieregularne, śródcykliczne plamienie po Escapelle do czasu kolejnej miesiączki.
  • Nie częściej niż u 1 pacjentki na 10 przyjmujących lek Escapelle (częste skutki uboczne) pojawia się natomiast biegunka i wymioty. Dochodzi tu również tkliwość piersi, ponadto nie są wykluczone zawroty głowy. Nie jest bez znaczenia również temat „Escapelle a okres”, gdyż krwawienie po Escapelle może być nieco inne niż dotychczas. U niektórych kobiet okres po Escapelle może pojawić się z opóźnieniem lub wystąpić wcześniej niż w terminie oczekiwanym. Nieregularne krwawienia i plamienia śródcykliczne także są dopuszczalne, podobnie jak zmiana intensywności krwawienia (miesiączka bardziej lub mniej obfita).
  • Nie częściej niż u 1 pacjentki na 10 000 przyjmujących lek pojawiają się natomiast po przyjęciu Escapelle objawy skórne, w tym świąd i wysypka bądź pokrzywka. Kobiety odczuwają również dolegliwości bólowe w okolicach miednicy, ponadto pojawić się może u nich obrzęk twarzy lub bolesne miesiączki.

Da się zauważyć, że niektóre działania niepożądane Escapelle przypominają pierwsze symptomy wczesnej ciąży. Escapelle nie daje gwarancji, że do zapłodnienia nie dojdzie, dlatego jeśli kobiecie krwawienie opóźnia się o więcej niż 5 dni, a dodatkowo występują objawy sugerujące ciążę, należy to zweryfikować. Jeśli kobieta przypuszcza, że za jej objawy może odpowiadać ciąża, konieczne jest wykonanie testu ciążowego i konsultacja z lekarzem bądź farmaceutą.

Przeciwwskazania, czyli kiedy nie powinno przyjmować się antykoncepcji awaryjnej w postaci Escapelle?

Tabletki Escapelle nie powinny być stosowane przez wszystkie pacjentki. Przed wystawieniem pacjentce recepty na ten lek lekarz musi wykluczyć obecność ewentualnych przeciwwskazań do jego stosowania. Podstawowym przeciwwskazaniem jest uczulenie na lewonorgestrel bądź nadwrażliwość na którykolwiek ze składników pomocniczych tabletki. Jeśli chodzi o przeciwwskazania, tabletki Escapelle nie powinny być stosowane również przez kobiety, które już są w ciąży bądź podejrzewają, że mogą w niej być – w tym przypadku zaleca się wcześniejsze wykonanie testu ciążowego. Nie zaleca się stosowania Escapelle u dziewcząt w wieku poniżej 16 lat.

Skonsultować się z lekarzem powinny kobiety zmagające się z chorobą jelita cienkiego, która utrudnia prawidłowe wchłanianie leku (np. choroba Leśniowskiego Crohna), a także pacjentki, które w przeszłości miały zapalenie jajowodów bądź ciążę pozamaciczną. Konsultacji z lekarzem wymagają również ciężkie zaburzenia czynności wątroby.

Escapelle a inne leki — z jakimi składnikami nie powinna być łączona?

Pacjentka powinna poinformować lekarza o przyjmowanych przez siebie lekach, zanim otrzyma receptę na antykoncepcję awaryjną. Tabletki Escapelle nie powinny być łączone z niektórymi lekami. Stosowanie niektórych medykamentów może hamować działanie lewonorgestrelu. Do leków tych zalicza się barbiturany i leki przeciwpadaczkowe (np. karbamazepina czy fenytoina). To również ryfampicyna (terapia gruźlicy), a także gryzeofulwina (leczenie infekcji grzybiczych) i rytonawir (leczenie zakażeń HIV). Uważać należy też na leki z cyklosporyną oraz niektóre zioła, w tym na dziurawiec zwyczajny.

Jak zdobyć Escapelle — recepta online

Antykoncepcja awaryjna dostępna jest w Polsce wyłącznie na receptę, co oznacza, że apteka nie wyda pacjentce Escapelle, jeśli ta nie będzie miała ważnego upoważnienia wydanego przez lekarza. W przypadku tabletek Escapelle recepta może być wystawiona przez każdego lekarza, w tym nie tylko ginekologa, ale też lekarza POZ. Jeśli chodzi o skuteczność Escapelle, dostępność na receptę nieco utrudnia szybkie przyjęcie leku, a jest ono kluczowe w tym przypadku. Najszybciej receptę otrzymać można przez Internet, po konsultacjach zdalnych. Recepta online na Escapelle uprawnia pacjenta do wykupienia leku w aptece.

E-recepta na Escapelle — ile kosztuje tabletka?

O cenę Escapelle najlepiej zapytać w aptece farmaceuty, gdyż koszty związane z zakupem leku mogą różnić się w różnych aptekach o kilkanaście-kilkadziesiąt złotych. W przypadku jednego opakowania Escapelle cena zazwyczaj mieści się w granicach 50-70 zł i jest to koszt jednej pigułki „po”, gdyż opakowanie zawiera 1 szt. pigułki.

Najczęściej zadawane pytania - FAQ

1.

Jak długo Escapelle działa w organizmie?

Lewonorgestrel wchłania się szybko i już po około 2 godzinach od połknięcia pigułki „po” osiąga maksymalne stężenie w surowicy krwi. Okres półtrwania lewonorgestrelu w fazie eliminacji wynosi 26 godzin.

2.

Ile spóźnia się okres po Escapelle?

U większości kobiet krwawienie miesiączkowe po Escapelle jest prawidłowe i przychodzi na czas. W skutkach ubocznych leku wymienia się jednak możliwość nieregularności w tej kwestii, co oznacza, że okres u niektórych kobiet może się opóźnić, a u innych może pojawić się szybciej. Jeśli krwawienie opóźnia się jednak dłużej niż 5 dni, zaleca się kontrolne wykonanie testu ciążowego, by wykluczyć ewentualność ciąży.

3.

Jak wygląda okres po Escapelle?

Zazwyczaj okres po Escapelle nie różni się od miesiączek występujących u kobiet standardowo. Wśród działań niepożądanych leku wymienia się jednak zmiany w intensywności krwawienia, co oznacza, że miesiączka może być bardziej lub mniej obfita. Nie jest wykluczone również bolesne miesiączkowanie.

4.

Co oznacza plamienie po Escapelle?

Po przyjęciu tabletki Escapelle mogą występować u pacjentek plamienia i krwawienia śródcykliczne, aż do czasu kolejnej miesiączki. Jest to jedno z możliwych działań niepożądanych leku, które zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju.

5.

Kiedy zrobić test ciążowy po Escapelle?

Test ciążowy najlepiej wykonać, jeśli krwawienie miesiączkowe opóźnia się u kobiety o dłużej niż 5 dni lub jest nietypowo skąpe bądź obfite. Oprócz tego zaleca się wizytę u lekarza po upływie około trzech tygodni od zastosowania pigułki „po”, by upewnić się, że jej działanie było skuteczne.

6.

Kto może wypisać receptę na Escapelle?

Recepta na tabletkę „dzień po” Escapelle może być kobiecie wystawiona przez każdego lekarza, niezależnie od specjalizacji, w tym również przez lekarza POZ. Receptę otrzymać można na wizycie na NFZ i prywatnej, o ile nie istnieją ku temu przeciwwskazania medyczne. E-recepta na Escapelle może być kobiecie wystawiona również w czasie konsultacji zdalnych. E-recepta online ma taką przewagę, że można otrzymać ją w zaledwie kilka minut.

7.

Kiedy Escapelle zaczyna działać?

By tabletka Escapelle mogła zacząć działać, potrzebuje czasu na wchłonięcie się z przewodu pokarmowego. Zazwyczaj osiąga maksymalne stężenie we krwi w 2 godziny od połknięcia, jednak dla pewności, jeśli w przeciągu 3 godzin od jej przyjęcia pojawią się wymioty, zaleca się połknięcie kolejnej pigułki.

8.

Kiedy Escapelle może nie zadziałać?

Tabletki Escapelle nie będą skuteczne, jeśli zostaną połknięte zbyt późno, czyli po upływie 72 godzin od stosunku. Nie będą też skuteczne w przypadku ciąży już istniejącej lub jeśli już rozpoczął się proces implantacji zarodka w macicy. Skuteczność działania substancji czynnej mogą ponadto obniżać niektóre leki. Dodatkowo wymioty, które pojawią się w pierwszych 3 godzinach od połknięcia pigułki, mogą sprawić, że nie zadziała ona w sposób pożądany (chyba że w porę kobieta przyjmie drugą pigułkę).