Tabletka „dzień po” bez recepty — czy możliwe jest kupienie jej w Polsce?

Dodano: 26.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Antykoncepcja awaryjna stosowana jest w celu opóźnienia lub zahamowania owulacji, aby zmniejszyć ryzyko zapłodnienia po ryzykownym współżyciu. Jest to metoda o wysokiej skuteczności, ale należy zastosować ją możliwie najszybciej od współżycia. Czy tabletka „dzień po” bez recepty może być w Polsce kupiona? Co mówi prawo?

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Tabletka „dzień po” bez recepty w Polsce – co mówi prawo?

Jeszcze do niedawna mogła być w naszym kraju kupiona tabletka „dzień po” bez recepty. Od kiedy jednak zmieniły się przepisy prawa, nie jest to możliwe. Wymagana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem, chociaż nie musi być to lekarz ginekolog. Dopuszczalna jest wizyta u lekarza każdej specjalizacji, także u lekarza rodzinnego, przy czym każdy lekarz ma też prawo powołać się na klauzulę sumienia i pacjentce nie wystawić recepty na pigułkę „po”. W naszym kraju dostępne są dwa preparaty określane jako tabletka „dzień po”. Rodzaje dostępne na rynku to ellaOne i Escapelle. Nie będzie jednak kupiona żadna tabletka „dzień po” bez recepty. Skutki uboczne obu tych preparatów nieco się różnią, jednak zazwyczaj są to działania przemijające stosunkowo szybko.

Nie może być już kupiona w Polsce tabletka „dzień po” bez recepty. Do kiedy było to możliwe, każda pacjentka mogła udać się do apteki, by wykupić pigułkę „po” w dowolnym momencie. Aktualnie tabletka „dzień po” bez recepty w Polsce nie jest do kupienia, co oznacza, że niezbędny jest wcześniejszy kontakt z lekarzem. W czasie konsultacji sprawdzi on, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna dla danej pacjentki, czyli wykluczy ewentualne przeciwwskazania, jakie posiada dana tabletka „dzień po”. Która najlepsza u danej pacjentki również będzie mógł w czasie konsultacji polecić, gdyż pigułki różnią się nie tylko przeciwwskazaniami, ale i składem, działaniem, skutkami ubocznymi oraz skutecznością. Tabletka dzień po może być pacjentce przepisana jednak również zdalnie, w ramach konsultacji online z lekarzem. Opcja ta pozwala zaoszczędzić sporo czasu, a ten jest kluczowy, jeśli chodzi o skuteczność działania antykoncepcji awaryjnej.

Zakup tabletki „dzień po” bez recepty – czy są jakieś odstępstwa?

Jak już wspomniano wcześniej, tabletka „dzień po” bez recepty w Polsce nie może być kupiona i to zarówno biorąc pod uwagę tabletkę z octanem uliprystalu, jak i preparat, którego składnikiem czynnym jest lewonorgestrel. Nie ma co wyszukiwać w sieci frazy „tabletka „dzień po” bez recepty gdzie kupić”, gdyż w żadnej aptece legalnie nikt kobiecie nie sprzeda antykoncepcji awaryjnej bez recepty. Nie ma w tym przypadku żadnych odstępstw, dlatego jeśli kobieta chce zmniejszyć ryzyko ciąży, do której dojdzie po ryzykownym stosunku seksualnym, powinna zgłosić się po receptę do lekarza, a następnie wykupić receptę w aptece i przyjąć pigułkę możliwie najszybciej.

Trzeba być tu przygotowanym na to, ile kosztuje tabletka „dzień po”. Bez recepty co prawda jej nie kupimy, ale mając receptę nie ma co liczyć na refundację – typ zabezpieczenia przed ciążą, jakim jest antykoncepcja awaryjna, nie podlega w Polsce refundacji, czyli pacjentka pokrywa cały koszt pigułki z własnej kieszeni, bez względu na to, która zostanie jej przepisana tabletka „dzień po”. Jaka najlepsza, to kwestia dyskusyjna, gdyż każda kobieta zwraca uwagę na inne czynniki w tym przypadku.

Zakup tabelki „dzień po” w Polsce. Komu przysługuje recepta na antykoncepcję awaryjną?

Nie może być kupiona w Polsce tabletka „dzień po” bez recepty. Cena preparatu może poza tym nieco zaskoczyć, gdyż tabletki „dzień po” nie należą do najtańszych, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że płaci się za 1 szt. pigułki. Kto może otrzymać natomiast receptę od lekarza? Pacjentka pełnoletnia, która obawia się, że zapłodnienie po jej niedawnym stosunku seksualnym może mieć miejsce, a nie planuje aktualnie zostać mamą. Oczywiście receptę otrzymają wyłącznie kobiety, w przypadku których lekarz wcześniej wykluczy przeciwwskazania do stosowania danej pigułki, czyli np. nadwrażliwość na składniki preparatu. Jeśli kobieta przyjmie pigułkę „po”, a w pierwszych trzech godzinach pojawią się wymioty, powinna przyjąć kolejną tego samego dnia, możliwie najszybciej – tu jednak potrzebna będzie nowa recepta.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy