Czy tabletki „dzień po” są bezpieczne?

Dodano: 26.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
4
(1)

Kobiety korzystają z antykoncepcji awaryjnej w celu zabezpieczenia przed ciążą, jeśli odbyły stosunek seksualny, który charakteryzuje się wysokim ryzykiem zapłodnienia. Skuteczność antykoncepcji awaryjnej jest wysoka, o ile możliwie najszybciej od stosunku zostanie połknięta przez kobietę tabletka „dzień po”. Czy jest bezpieczna tego typu metoda zabezpieczenia przed ciążą? Jak odbija się na organizmie kobiety i czy może prowadzić do przerwania ciąży już istniejącej? Sprawdzamy!

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Czy tabletkę „po stosunku” można łączyć z innymi lekami?

Tabletkę „dzień po” przyjmuje się w przypadku odbycia stosunku seksualnego o wysokim ryzyku zajścia w ciążę. Może być przydatna w różnych sytuacjach, w tym np. gdy stosowana prezerwatywa pęknie, czy też w przypadku nieprawidłowego stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Pigułkę „po” stosować można też w związku ze współżyciem, przy którym nie zastosowano dodatkowego zabezpieczenia, przy czym nie powinna być ona traktowana jako główna i podstawowa metoda antykoncepcji, a raczej jako opcja awaryjna na sytuacje wyjątkowe.

Bardzo ważne dla skuteczności działania tego typu leków jest, aby możliwie najszybciej była połknięta tabletka po stosunku. Jak działa środek? Na rynku dostępne są dwa rodzaje tabletek „dzień po”. Pierwszym z nich jest tabletka „dzień po” ellaOne z octanem uliprystalu, a drugi to tabletka „po” Escapelle z lewonorgestrelem. Mechanizm działania obu tych substancji czynnych jest nieco inny, jednak podstawową kwestią jest opóźnianie lub hamowanie owulacji. Dodatkowo Escapelle powoduje pewne zmiany w endometrium macicy, co zmniejsza ryzyko zapłodnienia przez plemniki już uwolnionej komórki jajowej, a także jej zagnieżdżenia.

Antykoncepcji awaryjnej nie można kupić bez recepty. Wcześniej lekarz musi sprawdzić, czy pacjentka nie ma przeciwwskazań medycznych do jej stosowania, w tym np. nadwrażliwości na składniki czynne tabletki „po”. Tabletek „dzień po” nie można też łączyć z niektórymi lekami. Zaliczyć można do nich leki stosowane w terapii padaczki i gruźlicy, a także leki stosowane przy infekcji wirusem HIV. Dodatkowo nie można antykoncepcji awaryjnej łączyć z gryzeofulwiną oraz z preparatami na bazie ziela dziurawca. Tabletka dzień po może być przepisana pacjentce też zdalnie, jeśli ta zdecyduje się na konsultacje online z lekarzem. Wówczas także przeprowadzany jest wywiad medyczny, który ma na celu sprawdzenie bezpieczeństwa stosowania leku przez daną osobę. Jest to jednak opcja mniej czasochłonna niż wizyta stacjonarna u lekarza. Receptę można otrzymać zaledwie w kilka minut.

Pigułka „dzień po” – jak działa po implantacji?

Jeśli kobieta odbyła ryzykowny stosunek seksualny, ostatnią deską ratunku w celu ochrony przed zapłodnieniem może być właśnie tabletka „dzień po”. Czy jest bezpieczna dla kobiety? Jeśli stosowana będzie zgodnie z zaleceniami zawartymi w jej ulotce i po wcześniejszym wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań zdrowotnych przez lekarza, nie powinna odbić się na zdrowiu pacjentki. Co jednak, jeśli pigułka „po” zostanie przyjęta zbyt późno i dojdzie już przed jej połknięciem do implantacji zarodka? Czy w tej sytuacji zadziała ona wczesnoporonnie? Nie. Antykoncepcja awaryjna nie powoduje przerwania ciąży już istniejącej. Przeciwwskazaniem do jej stosowania jest ciąża, ale jeśli zdarzy się, że kobieta przyjmie ją, nie wiedząc jeszcze, że jest w ciąży, pigułka po nie doprowadzi do przerwania ciąży.

Skutki uboczne tabletki „dzień po”

Działanie pigułki „dzień po” to nie tylko efekty pożądane, czyli ochrona antykoncepcyjna. Decydując się na korzystanie z tej metody ochrony przed ciążą, należy liczyć się z tym, że tabletka „dzień po” skutki uboczne również posiada, chociaż nie każda pacjentka je odczuwa. U kobiet niekiedy występują bóle i zawroty głowy, zmęczenie, wahania nastrojów, a także zaburzenia miesiączki. Okres po tabletce „po” może być opóźniony, ale też może pojawić się wcześniej niż zakładano. Możliwe są też plamienia i krwawienia, poza tym pigułka „po” może przyczynić się do zmiany intensywności krwawienia miesiączkowego (bardziej lub mniej obfite), czy też czasu jego trwania (np. dłuższa miesiączka). Działania niepożądane zazwyczaj dotyczą cyklu, w którym pacjentka przyjęła pigułkę „po”.

Tabletka „dzień po” – jak często stosować?

Bezpieczeństwo stosowania antykoncepcji awaryjnej – jak i innych leków – zależne jest głównie od sposobu stosowania, czyli pilnowania się zaleceń producenta, które podane są w ulotce. Przede wszystkim dla bezpieczeństwa ważne jest, by jak najrzadziej przyjmowana była tabletka „dzień po”. Czy jest bezpieczna zależeć będzie zatem między innymi od podejścia pacjentki i tego, czy faktycznie traktować będzie ona pigułki „po” jako metodę awaryjną. Tabletek „po” nie powinno się stosować częściej niż raz w cyklu, a najlepiej zostawić sobie tą opcję wyłącznie na sporadyczne przypadki, zabezpieczając się inną, skuteczną metodą ochrony przed ciążą. Nieprawidłowo stosowana tabletka „po” konsekwencje zdrowotne może dawać, w tym przyczyniać się do zaburzeń hormonalnych.

Oceń tekst

Średnia ocen: 4 / 5. Liczba głosów: 1

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy