Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
Tabletka „dzień po” Escapelle stosowana jest w celu uniknięcia ciąży, gdy dojdzie do stosunku bez zabezpieczenia lub z antykoncepcją, której skuteczność była wątpliwa. Podstawą działania leku jest opóźnianie owulacji, dlatego tabletkę należy zażyć w możliwie najkrótszym czasie od współżycia. Wiele kobiet martwi okres po Escapelle – czy tabletka „dzień po” może przyczynić się do opóźnienia okresu? Czy może zmienić krwawienie miesiączkowe? Sprawdzamy!
Spis treści
e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️
Jak zażywać tabletkę „dzień po” Escapelle?
Escapelle to tabletka należąca do antykoncepcji awaryjnej, której działanie polega na hamowaniu owulacji oraz pewnych zmianach w endometrium macicy, które zmniejszają ryzyko zajścia w ciążę. Skuteczność tabletki ściśle powiązana jest z czasem jej zastosowania. Kobieta ma 3 dni na połknięcie pigułki od stosunku, ale najlepiej przyjąć ją w pierwszych 12 godzinach od współżycia. Po zastosowaniu tabletki „po” wystąpić mogą pewne objawy uboczne. Działanie niepożądane budzące najwięcej obaw pacjentek to zmiana krwawienia miesiączkowego. Okres po Escapelle może wyglądać nieco inaczej.
Lek Escapelle nie może być kupiony w aptece bez recepty. Niezbędny jest wcześniejszy kontakt z lekarzem, który sprawdzi ewentualne przeciwwskazania do stosowania tabletki. W przypadku braku przeciwwskazań lekarz wystawi pacjentce receptę. Tabletka dzień po może być pacjentce przepisana również zdalnie, po konsultacjach online. Może być to pomocne, gdy ginekolog ma odległe terminy, a do lekarza rodzinnego nie można się dodzwonić.
Escapelle a cykl menstruacyjny – czy tabletka „po” go zmienia?
Działanie Escapelle polega na opóźnianiu lub hamowaniu owulacji, więc pigułka „po” wpływa na cykl menstruacyjny. Działanie to dotyczy jednak wyłącznie cyklu, w którym została zażyta. Jak wcześniej zaznaczono, miesiączka może nieco inaczej wyglądać po Escapelle. Faktem jest, że w niektórych przypadkach Escapelle opóźnia okres o kilka dni, ale może też przyczynić się do jego przyspieszenia. Wiele kobiet poza tym nie zauważa zmian w terminie okresu, a ten pojawia się na czas. Skutki uboczne po zażyciu pigułki „po” nie pojawiają się bowiem u każdej pacjentki, a ich częstotliwość dokładnie opisano w ulotce.
Czy okres po Escapelle pojawi się na czas? Co, jeśli go nie będzie?
Okres po Escapelle może opóźnić się nieco, ale może też wystąpić wcześniej lub wystąpić na czas. Jeśli jednak opóźnienie miesiączki będzie dłuższe niż 5 dni, a dodatkowo pacjentka zauważy inne niepokojące symptomy, które mogłyby świadczyć o tym, że zaszła w ciążę, powinna wykonać test ciążowy dla pewności lub zgłosić się do ginekologa na badanie. Brak miesiączki po Escapelle może bowiem nie zawsze oznaczać skutek uboczny tabletki – czasem jest to efekt ciąży, gdyż Escapelle nie ma 100% skuteczności działania.
Jak wygląda krwawienie po Escapelle?
Zmiana terminu miesiączki to nie jedyny skutek uboczny Escapelle. Możliwa jest też zmiana intensywności krwawienia menstruacyjnego (bardziej lub mniej obfite), a także zmiana długości trwania wspomnianego krwawienia. Dodatkowo po Escapelle mogą pojawiać się plamienia bądź krwawienia, które nie są miesiączką. Kiedy okres po Escapelle wydaje się być nienaturalny, a dodatkowo występują inne niepokojące objawy, dobrze wykonać test ciążowy lub skonsultować się z lekarzem.