Tabletka „dzień po” – przeciwwskazania do stosowania

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Tabletkę „po” kobiety przyjmują w celu zapobiegania zapłodnieniu, gdy nie planują zajść w ciążę, ale odbyły stosunek seksualny, który może do ciąży prowadzić. Antykoncepcja ratunkowa należy do leków, których zakup w Polsce wymaga posiadania recepty. Tabletka „dzień po” przeciwwskazania do stosowania posiada, ponadto nie jest obojętna dla organizmu, dlatego ewentualne zażycie pigułki powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem. Działanie tabletek „po” opóźnia owulację, a w niektórych przypadkach dodatkowo utrudnia zapłodnienie i zagnieżdżenie zarodka. Przyjmowanie żadnego preparatu tego typu nie powoduje natomiast przerwania ciąży już istniejącej. Kto nie powinien stosować tabletek „po” i jakie są ich przeciwwskazania? Sprawdzamy!

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Przeciwwskazania do stosowania tabletki „dzień po” — niewydolność wątroby

Antykoncepcja awaryjna stosowana jest w celu ochrony przed ciążą, kiedy dojdzie do stosunku bez zabezpieczenia (w sporadycznych przypadkach) lub do współżycia z zabezpieczeniem, które mogło okazać się nieskuteczne. W Polsce kupić można dwa preparaty określane jako tabletka „dzień po”. Rodzaje dostępne na rynku to ellaOne i Escapelle. Różnią się ona składem i mechanizmami działania, a co za tym idzie – mają różne przeciwwskazania i nieco inne skutki uboczne. Zarówno w przypadku ellaOne, jak i w przypadku Escapelle ulotki wspominają, że stosowanie tabletki „po” nie jest zalecane w przypadku ciężkich zaburzeń czynności wątroby. Oznacza to, że lek nie powinien być w tym przypadku podawany, ale oczywiście ostateczną decyzję w tej sprawie powinien podjąć lekarz.

W naszym kraju tabletka „dzień po” zakazana jest w sprzedaży ogólnej. Można nabyć ją jedynie na receptę wystawioną przez lekarza. Tabletka dzień po może być przepisana jednak nie tylko stacjonarnie, ale również w ramach konsultacji zdalnych. Lekarz w wywiadzie medycznym będzie musiał jednak sprawdzić, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna dla danej pacjentki, czyli wykluczyć ewentualność występowania przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji awaryjnej. To między innymi od tego zależeć może, czy tabletka „dzień po” jest szkodliwa – stosowana wbrew przeciwwskazaniom może być bowiem nieskuteczna bądź niebezpieczna. Podstawowym przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na substancje, które w składzie zawiera tabletka „dzień po”, a karmienie piersią nie stanowi natomiast przeciwwskazania, tylko wymaga czasowego odstawienia dziecka od piersi. „Tabletka „dzień po” a alkohol” to również temat często poddawany wątpliwościom – alkohol nie stanowi przeciwwskazania, jednak nie jest obojętny dla organizmu, więc zaleca się powstrzymanie od jego spożywania, jeśli mają być stosowane jakiekolwiek leki.

Zakrzepica jako przeciwwskazanie do stosowania tabelki „dzień po”

W przypadku antykoncepcji hormonalnej sporo mówi się o temacie zakrzepicy. Redukująca ryzyko zapłodnienia tabletka „po” reprezentuje leki hormonalne, stąd pojawiają się pytania, czy preparat powinien być stosowany przy zakrzepicy. Każda tabletka „dzień po” przeciwwskazania posiada opisane szczegółowo w dołączonej do opakowania ulotce. W przypadku każdej tabletki „dzień po” skutki uboczne również są opisane wyczerpująco we wspomnianej ulotce. Faktem jest, że po zażyciu pigułki „po” mogą okresowo zmienić się krwawienia, jednak dotyczy to plamień śródcyklicznych bądź krwawień miesiączkowych. Tabletka „dzień po” krwawienia może opóźnić lub przyspieszyć, a także wpłynąć na zmianę ich obfitości. W ulotkach ellaOne i Escapelle nie zostało natomiast nic wspomniane o zakrzepicy, jako przeciwwskazaniu bądź skutku ubocznym. Może być to związane z tym, że tabletki „po” stosuje się doraźnie, więc raczej nie mają działania długofalowego. Ostatecznie jednak warto swój indywidualny przypadek skonsultować z lekarzem – to jego decyzja powinna tu być kluczowa.

Czy chorując na nowotwór, można stosować tabletki „dzień po”?

Pojawia się wiele pytań wokół tematu, jakim jest tabletka „dzień po”. Ile działa i jak działa to jedno z nich, co jednak nie powinno dziwić, gdyż pacjenci interesują się również tym, jak działa tabletka przeciwbólowa. Jeśli chodzi o sposób działania tabletki „dzień po” i jej przeciwwskazania, pojawiają się wątpliwości, co do możliwości stosowania leku w przypadku chorowania na nowotwór. Tu znów nawiązać można chociażby do tematu pewnych nowotworów hormonozależnych i antykoncepcji hormonalnej. Udając się jednak do ulotek pigułek z octanem uliprystalu i lewonorestrelem, nie znajduje się tam informacji, że kobieta nie powinna stosować antykoncepcji ratunkowej w związku z nowotworem. I w tej sytuacji jednak najrozsądniej będzie zasięgnąć porady lekarza, który w oparciu o wywiad medyczny z pacjentką, jej stan zdrowia, leczenie i historię medyczną, podejmie najbezpieczniejszą decyzję. Każdy organizm jest bowiem inny (różne są też nowotwory) i to lekarz, bazując na swoim doświadczeniu, powinien podjąć tu decyzję.

Astma oskrzelowa — czy jest przeciwwskazaniem do zażywania tabletki „dzień po”?

Jeśli chodzi o to, jakie tabletka „dzień po” przeciwwskazania posiada, najlepiej zajrzeć do ulotki, którą w opakowaniu zawiera każda tabletka „dzień po”. Czy jest bezpieczna dla pacjentek zmagających się z astmą oskrzelową? Przeciwwskazaniem jest niewątpliwie nadwrażliwość na składniki czynne bądź pomocnicze tabletek – w tej sytuacji bezwzględnie nie powinno się stosować antykoncepcji ratunkowej. Astma oskrzelowa nie jest wymieniona jako przeciwwskazanie w ulotce, dlatego najlepiej temat omówić z lekarzem.

Decydując się na antykoncepcję awaryjną, należy liczyć się z tym, że może mieć ona działania niepożądane. Wiele pytań pojawia się w temacie „tabletka „dzień po” a okres. Jak wspomniano wcześniej, odpowiedź na pytanie, czy tabletka „dzień po” opóźnia okres może być twierdząca, gdyż w niektórych przypadkach występuje taki skutek uboczny antykoncepcji ratunkowej. Nie tylko opóźnienie okresu może powodować tabletka „dzień po”. Kiedy okres może wystąpić? Także nieco szybciej niż w zakładanym terminie. Miesiączka może być też bardziej lub mniej obfita. Inne objawy niepożądane to natomiast np. nudności, wymioty, bóle głowy, dyskomfort w podbrzuszu, czy też biegunka.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy