Krwawienie po zażyciu tabletki Escapelle – czy powinno niepokoić?

Dodano: 26.08.2022

Autor:

Czas czytania: 2 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Po zażyciu antykoncepcji awaryjnej u niektórych kobiet pojawiać mogą się pewne działania niepożądane różnego typu. Niektóre z nich dotyczą miesiączki. Krwawienie po Escapelle może wyglądać nieco inaczej niż dotychczas, poza tym może pojawić się w nieco innym czasie niż powinno. Co należy wiedzieć o krwawieniach po antykoncepcji awaryjnej? Kiedy należy potraktować je jako objaw alarmowy i zgłosić się do lekarza? Czy tabletka „dzień po stosunku” może opóźnić okres? Sprawdzamy!

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Czy krwawienie po antykoncepcji awaryjnej jest normalne?

Antykoncepcyjne tabletki awaryjne wskazane są do stosowania w celu uniknięcia ciąży, jeśli kobieta współżyła bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem wadliwym. Skuteczność tych leków jest wysoka, o ile kobiety zastosują się do wskazań producenta i tabletkę przyjmą w możliwe najkrótszym czasie od współżycia – wówczas ryzyko zajścia w ciążę jest niewielkie. Działanie leku może być jednak nie tylko pożądane – przyjęcie tabletki „po” może wiązać się też z tym, że u pacjentki wystąpią objawy niepożądane. Jednym z działań niepożądanych, które czasem się pojawiają, jest krwawienie po Escapelle. Co oznacza ten objaw? Jeśli faktycznie jest skutkiem ubocznym działania tabletki „po”, nie trzeba się go obawiać. Krwawienie i plamienie po Escapelle są objawami, które mogą wystąpić po przyjęciu pigułki, poza tym lek może sprawić, że miesiączka będzie wyglądać nieco inaczej, a krwawienie miesiączkowe będzie bardziej lub mniej obfite.

Niezbędny jest wcześniejszy kontakt z lekarzem, jeśli pacjentka chce skorzystać z antykoncepcji awaryjnej, gdyż wydawana jest ona w aptece wyłącznie na receptę. Nie każdy wie, ale tabletka dzień po może być również przepisana zdalnie, chociażby w ramach konsultacji online. To wygodne rozwiązanie, które może być pomocne, gdy pacjentka nie może w porę skonsultować się z lekarzem przyjmującym stacjonarnie.

Krwawienie po Escapelle – co może oznaczać?

Możliwość wystąpienia plamień i krwawień po Escapelle opisana jest w dołączonej do opakowania ulotce jako jeden ze skutków ubocznych leku. W przypadku wystąpienia takich objawów nie trzeba zatem panikować, ale mimo wszystko należy mieć się na baczności. Trzeba bowiem pamiętać, że u kobiet wystąpić może nie tylko krwawienie po Escapelle (jako skutek uboczny tabletki), ale też krwawienia z dróg rodnych zupełnie niepowiązane z przyjęciem tabletki „po”. Jeśli krwawienie wzbudzi jakiekolwiek obawy pacjentki, powinna ona dla pewności zasięgnąć porady lekarza. Koniecznie należy zgłosić się do lekarza, jeśli krwawienie będzie intensywne, a oprócz tego pojawi się ból lub inne niepokojące symptomy.

Jak długo może się utrzymywać krwawienie po Escapelle?   

Pigułki „po” mogą wykazywać różne działania niepożądane, a jednym z nich są występujące po Escapelle krwawienia. Jak długo się one będą utrzymywać u danej pacjentki i czy w ogóle wystąpią, jest kwestią dość indywidualną, jednak zazwyczaj skutki uboczne pigułki „po” dotyczą cyklu, w którym została ona przyjęta, a nie kolejnych. Przedłużający się problem krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie wymaga zawsze konsultacji z lekarzem.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy