Tabletka „dzień po” – skutki uboczne. Jak często występują?

Dodano: 26.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Tabletka „po” stosowana jest, jeśli doszło do stosunku, który obarczony jest wysokim ryzykiem zajścia w nieplanowaną ciążę. Powodem może być brak zastosowanej wówczas antykoncepcji bądź stosowanie antykoncepcji, która z różnych powodów mogła mieć wątpliwą skuteczność działania. Antykoncepcja awaryjna posiada dużą skuteczność działania, o ile stosowana jest zgodnie z zaleceniami. Decydując się ją stosować, należy jednak wiedzieć, że może wykazywać nie tylko działania pożądane. Tabletka „dzień po” skutki uboczne również może posiadać, chociaż nie występują one u wszystkich stosujących tą metodę kobiet.

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Tabletki „dzień po” – jak działają?

Pigułką „dzień po” określa się typ antykoncepcji hormonalnej określany jako antykoncepcja awaryjna. Tabletkę „dzień po” przyjmuje się, jeśli doszło do współżycia o dużym ryzyku ciąży, a kobieta aktualnie nie planuje powiększania rodziny. Podstawowe działanie tabletki „dzień po” polega na opóźnianiu bądź hamowaniu owulacji, aby nie dopuścić do zapłodnienia komórki jajowej. W Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek „po” – ellaOne, której składnikiem czynnym jest octan uliprystalu, a także Escapelle, której składnikiem czynnym jest lewonorgestrel. Można zażyć je niezależnie od dnia cyklu, ale najważniejsze dla skuteczności ich działania jest to, by połknąć je w możliwie krótkim czasie od współżycia – wówczas szansa na to, że zadziałają w sposób pożądany jest największa. Jest to typ zabezpieczenia, który ma jednak nie tylko działania pożądane. Pigułka „dzień po” skutki uboczne również może wykazywać, chociaż nie u każdej pacjentki są one odczuwalne.

Kobiety nie mogą kupić antykoncepcji awaryjnej w aptece od ręki, o ile nie posiadają otrzymanej od lekarza recepty. Stosowanie pigułek „po” wymaga wcześniejszego wykluczenia ewentualnych przeciwwskazań medycznych u pacjentki, a tym zajmuje się lekarz w czasie wywiadu. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby tabletka dzień po została pacjentce przepisana zdalnie, w ramach konsultacji online z lekarzem. Jest to opcja bardzo szybka, która nie wymaga wychodzenia z domu i wcześniejszej rejestracji. W ten sposób receptę na tabletkę „po” otrzymać można nawet w 5 minut, a czas w tym momencie jest kluczowy, jeśli chodzi o skuteczność działania produktu.

Skuteczność tabletki „dzień po”

Tabletka „dzień po” skuteczność ochrony przed ciążą posiada wysoką, jednak postawą w tym przypadku jest działanie zgodnie z zaleceniami producenta. Aby pigułka „po” mogła zadziałać antykoncepcyjnie, należy przyjąć ją w możliwie najkrótszym czasie od stosunku. W przypadku tabletek ellaOne dopuszczalne jest połknięcie tabletki w pierwszych 5 dni od ryzykownego współżycia, ale najlepiej zmieścić się w pierwszych 24 godzinach od stosunku. W przypadku tabletek Escapelle dopuszczalne jest połknięcie tabletki w pierwsze 3 dni od ryzykownego współżycia, ale najlepiej zmieścić się w pierwszych 12 godzinach od stosunku. Trzeba też liczyć się z tym, że tabletka „dzień po” skutki uboczne również może u niektórych pacjentek wykazać, a częstotliwość ich występowania opisano szczegółowo w ulotce.

Skutki uboczne pigułki „dzień po” – jak długo się utrzymują?

Tabletka „dzień po” skutki uboczne posiada różnego rodzaju i o różnym nasileniu. Zazwyczaj nie utrzymują się przez długi czas i dotyczą cyklu, w którym pigułka została połknięta. W ulotce można przeczytać konkretne informacje na temat tego, jakie posiada tabletka „dzień po” skutki uboczne. Jak długo się one utrzymują u danej pacjentki to kwestia dość indywidualna. Do możliwych działań niepożądanych tabletek „po” zaliczyć można rożnego rodzaju zaburzenia okresu, w tym opóźnione lub przyspieszone krwawienie miesiączkowe, czy też zmianę intensywności krwawienia bądź czasu jego trwania. Oprócz tego możliwe są też inne skutki uboczne, w tym nudności, wymioty, tkliwość piersi, wahania nastroju, zmęczenie itd. Poszczególne rodzaje tabletek „po” różnią się nieco skutkami ubocznymi i częstotliwością ich występowania.

Czy tabletka „dzień po” może powodować powikłania po zażyciu?

Wspomniano już, że pigułki „po” mogą działać w sposób pożądany lub niepożądany, przyczyniając się do pojawienia się skutków ubocznych różnego typu. Nieprawidłowo stosowana tabletka „dzień po” powikłania mogłaby dawać poważniejsze, dlatego nie należy jej nadużywać i zaleca się jej stosowanie wyłącznie w sporadycznych sytuacjach i zdecydowanie nie jako podstawową metodę antykoncepcji. Jeśli pigułki „po” stosowane będą rzadko i jedynie awaryjnie, raczej o poważne powikłania martwić się nie trzeba.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy