Czy tabletka dzień po jest na receptę? Jak ją zdobyć?

Dodano: 26.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Awaryjne preparaty antykoncepcyjne stosuje się, gdy odbyty był stosunek, w przypadku którego ryzyko zajścia w ciążę jest wysokie. Mogą być potrzebne przy nieprawidłowym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych, a także w przypadku, kiedy prezerwatywa pęknie. Preparat z grupy hormonalnej antykoncepcji awaryjnej stosować można też sporadycznie, by uniknąć zapłodnienia po stosunku, w czasie którego nie użyto zabezpieczenia. Tabletka „dzień po” nie może być jednak stosowana przez każdą kobietę, która ma do tego wskazania. Czy tabletka „po” jest na receptę? Czy w przypadku leków awaryjnych koniecznie należy wcześniej zgłosić się na konsultację z lekarzem? Na te pytania i wiele więcej odpowiemy poniżej.

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Czy antykoncepcja awaryjna jest na receptę i dlaczego?

Z antykoncepcji awaryjnej korzysta się w celu ochrony przed nieplanowanym poczęciem, jeśli doszło do stosunku o wysokim ryzyku zajścia w ciążę. Kobiety cenią tego typu antykoncepcję za wysoką skuteczność działania. Nie jest to jednak antykoncepcja, która powinna być traktowana jako podstawowa metoda zapobiegania ciąży – może być traktowana wyłącznie jako awaryjne wsparcie, gdy inne zabezpieczenia z jakiegoś powodu zawiodą lub w sporadycznych przypadkach, gdy dojdzie do współżycia bez zabezpieczenia.

Do niedawna w Polsce nie trzeba było recept, aby mieć dostęp do preparatu awaryjnego – dostępny był dla każdego, a do konieczności jego zakupu nie trzeba było angażować lekarzy. Dostęp ogólny do antykoncepcji awaryjnej istnieje poza tym w większości krajów Europy – nie jest tam potrzebna najczęściej porada lekarska, aby móc skorzystać z leku, jakim jest tabletka „po”. Czy jest na receptę w Polsce? Pigułki „dzień po” to artykuły, które w naszym kraju można wykupić można jedynie posiadając ważną receptę, którą wystawi lekarz. To, czy tabletka „po” jest na receptę, tłumaczone jest przeciwwskazaniami, które należy wykluczyć u kobiet w czasie konsultacji, aby przyjęcie leku było bezpieczne, a także przeciwdziałaniu nadużyciom w stosowaniu tabletek awaryjnych – lek ten dla zdrowia może być stosowany jedynie jako środek awaryjny, możliwie najrzadziej.

Tabletka „dzień po” przez Internet – jak można ją zdobyć?

Żadna apteka nie wyda produktów z grupy antykoncepcji awaryjnej, jeśli kobieta nie posiada recepty. Jeśli jednak pacjentce potrzebna jest tabletka „po”, recepta nie musi być wystawiona tylko przez ginekologa. Na konsultacje udać się można do lekarzy innych specjalizacji, w tym nawet na wizytę do lekarza rodzinnego, przy czym trzeba pamiętać, że lekarz może powołać się na klauzulę sumienia, a wówczas e-recepty nie wystawi i nie będzie mogła być w aptece kupiona pigułka „po”. Czy jest na receptę już wiadomo, wiadomo też, że jeśli tylko chcesz, możesz udać się do dowolnego lekarza po receptę. W kilka minut tabletka dzień po może być też przepisana zdalnie.

W medycznym serwisie internetowym skorzystać można z wizyty zdalnej u lekarza. Konsultacja online ma podobny charakter do tej, która odbywa się stacjonarnie, przy czym nie jest dostępna w tym przypadku możliwość badania pacjentki. W czasie konsultacji zdalnych należy udzielić lekarzowi informacji o swoim stanie zdrowia, wymienić stosowane leki, a także podać informacje dotyczące swojej historii medycznej. Specjalny formularz z pytaniami znajdziesz bez trudu na stronie serwisu, a odpowiedź na zawarte w nim pytania zajmie niewiele czasu. Jeśli lekarz nie będzie mieć zastrzeżeń, e-recepta zostanie wystawiona w ciągu kilku minut, a Ty będziesz mogła ją jak najszybciej zażyć.

 

Dla kogo może być przydatna e-recepta na pigułkę „dzień po”?

Bez względu na to, czy tabletka „po” jest na receptę w danym kraju, czy też nie, należy korzystać z niej rozsądnie i wyłącznie w sporadycznych sytuacjach. W dowolnym dniu cyklu może być przyjęta pigułka „dzień po”. Czy jest na receptę, nieco utrudnia jednak jej szybkie przyjęcie, a to właśnie kluczowa kwestia, jeśli chodzi o skuteczność działania środka. Z antykoncepcji awaryjnej korzysta się zazwyczaj, gdy stosowana antykoncepcja z jakiegoś powodu zawiedzie lub istnieje duże ryzyko, że mogła zawieść. To też rozwiązanie, jeśli pacjentce zdarzy się seks bez zabezpieczenia. Jak działa pigułka „po”? Jej podstawowym zadaniem jest niedopuszczenie do owulacji, dlatego warto przyjąć ją jeszcze zanim owulacja będzie miała miejsce. Nie ma co zwlekać z wykupieniem otrzymanej e-recepty, gdyż czas działa w tym przypadku na niekorzyść.

Zakup antykoncepcji awaryjnej – jak się przygotować?

Wiadomo już, czy tabletka „dzień po” jest na receptę oraz w jaki sposób receptę od lekarza można otrzymać najszybciej. Ważne jest jednak nie tylko to, czy pigułka „dzień po” jest na receptę, ale również w jaki sposób awaryjna antykoncepcja hormonalna może być kupiona w aptece. Gdy już pacjentka zgłosi się do lekarza, a ten wystawi jej receptę na antykoncepcję awaryjną, swoje kroki można skierować do apteki. Jeśli tabletki „po” dostępne są w aptece na stanie, będzie je można kupić w kilka chwil. W momencie wystawienia e-recepty na tabletkę „po” kobieta otrzymuje wiadomość SMS z czterocyfrowym kodem. Otrzymuje również wiadomość e-mail z wydrukiem informacyjnym PDF e-recepty, gdzie znajduje się między innymi kod kreskowy. Aby zrealizować receptę w aptece, należy:

  • Podać farmaceucie otrzymany SMS-em kod czterocyfrowy, a następnie dokonać uwierzytelnienia, podając dodatkowo swój numer PESEL. Ważne, że jeśli w imieniu kobiety realizować e-receptę będzie jej partner bądź inna bliska osoba, zawsze należy podawać numer PESEL osoby, na którą e-recepta została wystawiona.
  • Inną opcją jest okazanie kodu kreskowego e-recepty na tabletkę „po”. Kodu nie trzeba drukować, choć oczywiście jest to dopuszczalne. Kod kreskowy można też okazać na urządzeniu mobilnym, a w tej sytuacji nie będzie już konieczności dodatkowego podawania numeru PESEL.

Udając się do apteki po antykoncepcję awaryjną, warto pamiętać, że nie podlega ona w Polsce refundacji, a koszty są w tym przypadku niemałe w stosunku do tabletek antykoncepcyjnych czy prezerwatyw, zwłaszcza że kobieta płaci za 1 szt. preparatu.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy