Tabletka po a antykoncepcja hormonalna – jak na siebie wpływają?

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 4 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Niekiedy zdarzają się sytuacje, gdy kobieta chce przyjąć tabletkę „dzień po”, aby zmniejszyć ryzyko ciąży, której nie planuje. Preparatów takich oczywiście nie należy nadużywać, czy też stosować zamiast prezerwatywy, jednak mogą być pomocne, gdy inne preparaty (prezerwatywa, plastry czy tabletki hormonalne) zawiodą. Pojawia się wówczas pytanie o możliwość łączenia leku z hormonami zawartymi w tabletkach antykoncepcyjnych. Jak to wpływa na organizm kobiety i jak może odbić się na jej zdrowiu? Czy kiedy potrzebna jest tabletka „po”, a antykoncepcja hormonalna dotychczas była stosowana, wymaga ona odstawienia? A może istnieje możliwość jej dalszego przyjmowania? Informacje na ten temat zebraliśmy poniżej.

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Tabletka „dzień po” a antykoncepcja hormonalna — czy można je łączyć?

Hormonalne środki antykoncepcyjne cenione są za wysoką skuteczność działania. W czym pomagają tabletki antykoncepcyjne? Antykoncepcja hormonalna stosowana jest w celu ochrony przed nieplanowaną ciążą. Może być stosowana jako podstawowa metoda przeciwdziałania zapłodnieniu. Działanie tabletek antykoncepcyjnych polega między innymi na hamowaniu owulacji, a gdy do niej nie dochodzi (nie są uwalniane komórki jajowe), nie może dojść do zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki. Pigułki antykoncepcyjne wymagają regularności stosowania, wręcz co do godziny, a pominięcie jednej lub więcej tabletek może bardzo negatywnie wpłynąć na skuteczność ich działania. Dodatkowo działanie antykoncepcji hormonalnej może być obniżane przez niektóre czynniki, w tym między innymi przez niektóre leki. Przykładem mogą być tu chociażby antybiotyki.

Antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. tabletki „dzień po” to natomiast pigułki stosowane doraźnie, w sytuacjach sporadycznych, kiedy kobieta ma uzasadnione obawy, że może zajść w ciążę, gdyż odbyła stosunek bez zabezpieczenia lub stosowane wówczas zabezpieczenie mogło być wadliwe. Wskazaniem do zastosowania antykoncepcji awaryjnej jest chociażby pęknięta prezerwatywa. Wskazaniem do zażycia tabletki „po” mogą być również źle stosowane tabletki antykoncepcyjne, a hormony w nich zawarte nie stanowią tu przeciwwskazania. Gdy zatem pacjentka obawia się, że istnieje ryzyko zajścia w ciążę, pomóc może jej Escapelle lub tabletka ellaOne, a tabletki antykoncepcyjne dotychczas stosowane nie będą przeszkadzać w przyjęciu pigułki.

Tabletki antykoncepcyjne i tabletki „dzień po” w Polsce nie mogą być kupione bez posiadania wystawionej przez lekarza recepty. Oznacza to, że pacjentka musi wcześniej zgłosić się na konsultację z lekarzem, a dopiero z otrzymaną od niego receptą może udać się do apteki. Przed wystawieniem recepty lekarz będzie musiał jednak sprawdzić, czy pacjentka może bezpiecznie lek przyjmować, czyli będzie musiał wykluczyć przeciwwskazania do jego stosowania. Przeciwwskazaniem jest między innymi nadwrażliwość na składniki preparatu. Nie każdy wie, ale tabletka dzień po może być też przepisana zdalnie, po konsultacjach z lekarzem odbywających się przez Internet. To opcja, która oszczędza wiele czasu, a ten w przypadku antykoncepcji hormonalnej jest kluczowy.

Kiedy antykoncepcja awaryjna może być zawodna?

Jeśli chodzi o temat „ellaOne a antykoncepcja hormonalna”, warto wiedzieć, że tabletka „po” nie stanowi gwarancji, że ciąża w przypadku danej pacjentki nie będzie miała miejsca. Zarówno pigułki antykoncepcyjne, jak i antykoncepcja ratunkowa mogą w niektórych przypadkach okazać się zawodne. Jeśli chodzi o różnice w tej kwestii na linii „ellaOne a tabletki antykoncepcyjne”, w przypadku tabletek antykoncepcyjnych na skuteczność wpływać może ich nieregularne stosowanie, czy też niektóre leki. W przypadku leków awaryjnych, skuteczność zależna jest przede wszystkim od szybkości zażycia pigułki. I w tym przypadki niektóre medykamenty mogą obniżyć skuteczność z jaką działa preparat, ponadto problemem mogą być wymioty w pierwszych 3 godzinach od połknięcia pigułki.

Jak bardzo skuteczne są tabletki „dzień po”?

Za wysoką skuteczność ochrony przed ciążą cenione są tabletki antykoncepcyjne. Bez hormonów zabezpieczać się można natomiast chociażby przy pomocy prezerwatyw. Jeśli metoda hormonalna lub niehormonalna zawiedzie, pomocna może być tabletka „po”, a antykoncepcja hormonalna potem może być stosowana normalnie (pod pewnymi warunkami). Skuteczność tabletek „dzień po” nie jest jednak 100%, z czym też należy się liczyć. W przypadku prawidłowego przyjęcia ellaOne 2 na 100 pacjentek zachodzą w ciążę. Skuteczność ochrony antykoncepcyjnej Escapelle wynosi natomiast 84%.

Ze względu na to, że tabletki „po” nie zapewniają gwarancji, że do ciąży nie dojdzie, należy reagować na objawy mogące wskazywać na to, że pacjentka może być w ciąży. Wskazywać na to może opóźnienie krwawienia, a także nudności. Kobietom dokuczać mogą też bóle brzucha, zawroty głowy czy tkliwość piersi. W tej sytuacji zaleca się wykonanie testu ciążowego i kontakt z ginekologiem.

Jak zażywać tabletki „dzień po” podczas terapii hormonalnej?

Jeśli pacjentka prawidłowo przyjmuje tabletki antykoncepcyjne, a jajeczkowanie w związku z tym jest wstrzymane, nie ma potrzeby, aby stosowana była tabletka „po”, a antykoncepcja powinna w tym przypadku zapewnić wystarczającą ochronę przed ciążą. Gdy stosowana jest antykoncepcja hormonalna, a zdrowie kobiety jest prawidłowe i nie wymaga stosowania niektórych leków (np. antybiotyków), nie musi się martwić, że po stosunku zajdzie w ciążę, gdyż ryzyko tu jest bardzo niskie. Jeśli natomiast metody tej nie będzie stosować tak, jak zalecają wskazania, jajniki mogą uwolnić komórkę jajową, a wówczas obecność plemników w drogach rodnych może skończyć się zapłodnieniem i zagnieżdżeniem w endometrium. By temu przeciwdziałać, pomocna może być tabletka „po”, a okres w tym przypadku ma szansę nie być opóźniony przez ciążę.

Pigułkę po należy połknąć tak szybko, jak to możliwe, gdyż od tego zależy jej skuteczność. Może opóźnić owulację, przeciwdziałając zapłodnieniu. Po zażyciu pigułki można kontynuować stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, jednak należy mieć świadomość, że pigułka „po” może osłabiać ich działanie. Z tego powodu należy wspomagać się ochroną mechaniczną (prezerwatywa), aż kobieta rozpocznie kolejne opakowanie tabletek.

W jaki sposób działają tabletki „dzień po” przyjmowane w przerwie antykoncepcji hormonalnej?

Pozostając jeszcze w temacie „tabletka „po” a antykoncepcja hormonalna” trzeba dodać, że niekiedy pacjentki obawiają się o skuteczność ochrony antykoncepcyjnej w czasie przyjmowania tabletek placebo (czy też przerwy od stosowania pigułek). Zgodnie z informacjami podanymi przez producentów, w tym czasie również u kobiet działają ochronnie prawidłowo przyjmowane tabletki antykoncepcyjne, a badania hormonalne to potwierdzają. Jeśli zdarzy się pacjentce pominięcie tabletki placebo lub będzie współżyła w czasie 7-dniowej przerwy hormonalnej, nie ma potrzeby stosowania tabletki „po”.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy