Tabletka „dzień po” a tabletki antykoncepcyjne – czy można je łączyć?

Dodano: 26.08.2022

Autor:

Czas czytania: 2 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Z antykoncepcji awaryjnej można skorzystać w dwóch przypadkach. Pierwszym z nich jest współżycie bez zabezpieczenia. Drugim jest seks, w przypadku którego antykoncepcja była stosowana, ale istnieje uzasadnione ryzyko, że zawiodła. Przykładem może być nieprawidłowe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Zależność „tabletka „dzień po” a tabletki antykoncepcyjne” intryguje wiele kobiet, dlatego szerzej zostanie omówiona w poniższym artykule. Czy tabletkę „po” można łączyć z tabletkami antykoncepcyjnymi? Czy przyjęcie antykoncepcji awaryjnej zaburza działanie tabletek antykoncepcyjnych? Sprawdzamy!

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Tabletki antykoncepcyjne a tabletki „dzień po” – różnice w działaniu

Tabletki antykoncepcyjne to preparaty hormonalne, które mogą być stosowane jako podstawowa metoda zabezpieczenia przed ciążą. Ich głównym działaniem jest hamowanie owulacji, a w cyklu bezowulacyjnym nie można zajść w ciążę, nawet jeśli dojdzie do współżycia z uwolnieniem plemników do dróg rodnych kobiety. Podstawą skuteczności działania tabletek antykoncepcyjnych jest ich regularne przyjmowanie – należy zażywać je codziennie, najlepiej o stałych porach w ciągu dnia. Nieco inną funkcję ma tabletka „dzień po”. Kiedy zażyć antykoncepcję awaryjną? Pigułki „po” przyjmuje się już po stosunku, który obarczony jest wysokim ryzykiem zajścia w ciążę, na przykład, kiedy tabletki antykoncepcyjne mogły nie działać prawidłowo. Antykoncepcja awaryjna stosowana może być jedynie sporadycznie, a podstawą skuteczności jej działania jest możliwie najszybsze przyjęcie od ryzykownego stosunku.

Aby kupić tabletki antykoncepcyjne, trzeba posiadać receptę wystawioną przez lekarza. Również do zakupu ellaOne i Escapelle niezbędna jest konsultacja z lekarzem i wystawienie przez niego recepty. Dopuszcza się jednak w obu tych przypadkach zdalny kontakt z lekarzem. Zarówno tabletki antykoncepcyjne, jak i tabletka dzień po mogą być przepisane w ramach konsultacji zdalnej, co jest opcją wygodną, jeśli pacjentce zależy na czasie, a nie może w porę umówić się na stacjonarną wizytę do lekarza.

Pominięta pigułka antykoncepcyjna – kiedy zażyć tabletkę „dzień po”?

Biorąc pod uwagę, jak działa tabletka „dzień po”, w celu zmniejszenia ryzyka ciąży należy zażyć ją w możliwie najkrótszym czasie od współżycia. Im dłuższy czas od stosunku upłynie, tym mniejsza szansa na to, że pigułka „po” spełni swoją pożądaną rolę. Poszczególne rodzaje tabletek „po” różnią się dopuszczalnym czasem stosowania. EllaOne można przyjąć w 5 dni od stosunku (ale najlepiej dla jej skuteczności zmieścić się w pierwszych 24 godzinach od współżycia). Escapelle można przyjąć w 3 dni od stosunku (ale najlepiej dla jej skuteczności zmieścić się w pierwszych 12 godzinach od współżycia). Jeśli zatem pacjentka pominęła jedną lub więcej pigułek antykoncepcyjnych, powinna po współżyciu bez dodatkowej formy zabezpieczenia przyjąć pigułkę „po” możliwie najszybciej. Skuteczność antykoncepcji awaryjnej zależna jest od tego, jak szybko zostanie połknięta tabletka „dzień po”, a tabletki antykoncepcyjne można potem stosować normalnie, zgodnie ze schematem, jednak do czasu rozpoczęcia nowego opakowania należy dodatkowo zabezpieczać się mechanicznie.

Tabletki antykoncepcyjne zamiast tabletki po stosunku? To musisz wiedzieć!

Należy jeszcze dodać, że tabletki antykoncepcyjne jako tabletka „po” się nie sprawdzą. Ich działanie ma zapobiegać ciąży w nieco inny sposób niż działanie pigułek „po”. Również podstawową kwestią jest owulacja, ale w przypadku tabletek antykoncepcyjnych liczy się regularność stosowania określonych dawek hormonów. Jedna tabletka antykoncepcyjna nie wystarczy, by zahamować owulację. Tabletka „po” dostarcza natomiast dużej dawki hormonów jednocześnie, ale przyjmowana zbyt często mogłaby nie być korzystna dla zdrowia.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy