Tabletka „dzień po” — skuteczność. Co wiedzieć przed zażyciem?

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 4 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Tabletki „dzień po” stosowane są w celu redukcji ryzyka związanego z zapłodnieniem, gdy doszło już do stosunku bez zastosowania zabezpieczenia antykoncepcyjnego lub z zabezpieczeniem wadliwym. Podstawą działania tych leków jest opóźnić owulację, co zmniejsza szansę na zapłodnienie i zagnieżdżenie zarodka. Tabletka „dzień po” skuteczność ma wysoką, ale należy przyjąć ją w możliwie najkrótszym czasie od zbliżenia. Czas przyjęcia preparatu wpływa bezpośrednio na jego skuteczność działania. Co należy wiedzieć jeszcze o skuteczności tabletek „po”? Sprawdzamy!

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Tabletka „dzień po” — od czego zależy jej skuteczność?

Antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. tabletka „dzień po”, stosowana jest w celu zapobiegania ciąży, jeśli kobieta współżyła bez zabezpieczenia antykoncepcyjnego lub stosowała metodę antykoncepcyjną, która z jakiegoś powodu mogła okazać się nieskuteczna. Antykoncepcja ratunkowa ma wysoką skuteczność ochrony przed ciążą, o ile zostanie przyjęta zgodnie z zaleceniami. Jeśli doszło na przykład do zbliżenia w dni płodne z wykorzystaniem prezerwatywy, a prezerwatywa w trakcie penetracji pękła lub zsunęła się, a doszło do wytrysku do dróg rodnych kobiety bądź w ich okolice, istnieje realna szansa zapłodnienia. Wówczas rozwiązaniem może być tabletka „dzień po”. Gdzie kupić ją najszybciej? W większości aptek, ale nie każda pacjentka może od ręki kupić tabletki „dzień po”. Czy są legalne? Tak, gdyż nie są to pigułki wczesnoporonne, co jednak nie oznacza, że kupić może je każdy. Tabletka „dzień po” bez recepty nie może być w aptece kupiona przez nikogo.

Tabletka „dzień po” zakazana jest do sprzedaży ogólnej. Gdy zatem pacjentce potrzebna jest tabletka „dzień po”, recepta to pierwsze, po co powinna się zgłosić. Receptę wystawić może pacjentce lekarz, niekoniecznie ginekolog, sprawdzając wcześniej, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna dla danej kobiety, czyli zwracając uwagę na ewentualne przeciwwskazania do stosowania. Tabletka dzień po może być kobiecie przez lekarza przepisana też zdalnie. Gdy potrzebna jest tabletka „po”, online recepta jest rozwiązaniem przede wszystkim bardzo szybkim, a czas jest kluczowy, jeśli chodzi o skuteczność antykoncepcji awaryjnej. Udając się do apteki, należy być przygotowanym na to, ile kosztuje tabletka „dzień po”, gdyż nie jest ona refundowana. Gdy w grę wchodzi tabletka „dzień po”, cena jest stosunkowo wysoka, biorąc pod uwagę, że w opakowaniu znajduje się tylko 1 sztuka. To, ile kosztuje tabletka „po” może też nieco różnić się między poszczególnymi aptekami.

Rodzaje tabletek „dzień po” a ich skuteczność

Na rynku dostępna jest nie jedna tabletka „po stosunku”, tylko dwie różne, czyli ellaOne i Escapelle. Różnią się one substancjami czynnymi. Octan uliprystalu jest składnikiem czynnym leku ellaOne, a lewonorgestrel jest substancją czynną Escapelle. Jak długo działa w organizmie środek oraz jaki jest mechanizm jego działania i skutki uboczne, zależne są od rodzaju substancji czynnej. Tabletka awaryjna wyróżnia się wysoką skutecznością, bez względu na jej rodzaj. Ważne, że oba preparaty nie wpływają też na późniejszą płodność, a więc ich zastosowanie nie zapewnia ochrony antykoncepcyjnej przy kolejnych współżyciach. Żaden lek natomiast nie posiada 100% skuteczności działania, co oznacza, że przyjmowanie antykoncepcji awaryjnej nie stanowi gwarancji, że ciąża nie będzie miała miejsca.

W większości przypadków udaje się przeciwdziałać zapłodnieniu, ale u niektórych kobiet zażycie pigułki „po” (czy to ellaOne, czy Escapelle) nie będzie wystarczające, by zapobiec ciąży. Może zatem się wydarzyć, że zostanie połknięta tabletka „dzień po”, a okres się nie pojawi. Z tego powodu należy reagować na wszelkie objawy, które mogłyby świadczyć o tym, że preparat nie zadziałał w sposób pożądany. Jeśli na przykład kobieta będzie mieć opóźnione krwawienie miesiączki lub jej miesiączka będzie bardzo nietypowa, a dodatkowo pojawią się nudności, bóle głowy lub zawroty głowy, tkliwość piersi czy bolesność podbrzusza, należy wykonać test ciążowy i skonsultować się z lekarzem. Jeśli kobieta zajdzie w ciążę, mimo połknięcia pigułki „po”, powinna skonsultować się ze specjalistą i sprawdzić, czy nie wystąpiła ciąża pozamaciczna.

Skuteczność tabletek „dzień po” a czas ich zażycia

Pigułka „dzień po” ma zapobiegać ciąży i nie będzie skuteczna, jeśli do ciąży już dojdzie, gdyż nie ma działania wczesnoporonnego. Podstawową kwestią, jeśli chodzi o zapobieganie ciąży w przypadku Escapelle i EllaOne, jest opóźnianie lub hamowanie owulacji. Ze względu na to, że zazwyczaj ciężko z wysoką dokładnością przewidzieć moment owulacji, pigułkę „po” należy zażyć możliwie jak najszybciej, zanim jeszcze owulacja będzie miała miejsce. Im szybciej tabletka „po” zostanie połknięta, tym większa szansa na jej skuteczne działanie. Jeśli chodzi o ellaOne, zażyć można ją w 120 godzin (5 dni) od współżycia, ale najlepiej pigułkę połknąć w pierwsze 24 godziny od stosunku. Jeśli chodzi o Escapelle, tabletkę połknąć można w 72 godziny od współżycia (3 dni), ale najlepiej zmieścić się w czasie pierwszych 12 godzin od stosunku. Decydując się na antykoncepcję awaryjną, należy pamiętać, że tabletka „dzień po” skutki uboczne może u niektórych kobiet wywoływać.

Jak skuteczne są tabletki „dzień po” w zależności od dnia cyklu?

Jeśli dojdzie do współżycia z uwolnieniem plemników do pochwy czy w jej okolice, istnieje ryzyko ciąży, jeśli pacjentka odpowiednio się nie zabezpieczyła. Zarówno Escapelle, jak i ellaOne, przyjąć można w dowolnym dniu cyklu. Podstawowym mechanizmem działania obu tych leków jest jednak opóźnianie lub hamowanie owulacji, więc to przed wystąpieniem owulacji będą one najskuteczniejsze. EllaOne po owulacji nie spełni już swojej roli. Escapelle natomiast może wpływać też na pewne zmiany endometrium macicy, zapobiegając zapłodnieniu uwolnionej komórki jajowej i zagnieżdżeniu. To jednak jest jej działanie „dodatkowe”, a nie „podstawowe”. Obie tabletki nie będą natomiast już skuteczne, gdy dojdzie do implantacji zarodka w macicy. Nie są to bowiem leki o działaniu wczesnoporonnym, a ich zażycie już w ciąży nie przyczyni się do jej przerwania.

Kiedy tabletki „dzień po” są najbardziej skuteczne?

Jak już wcześniej wspomniano, tabletka „dzień po” skuteczność ma najwyższą, gdy zostanie zażyta możliwie najszybciej od współżycia. Pigułkę można połknąć niezależnie od posiłku i zastosować ją można nawet karmiąc piersią, gdyż laktacja nie należy do przeciwwskazań antykoncepcji awaryjnej, o ile na odpowiedni czas odstawi się dziecko od piersi (przy ellaOne – tydzień, przy Escapelle – 8 godzin). Po zażyciu pigułki należy uważać na ewentualność wystąpienia wymiotów. Jeśli pojawią się one w pierwszych 3 godzinach od połknięcia leku, istnieje szansa, że ten nie zdążył jeszcze się wchłonąć, co może odbić się na skuteczności jego działania. W tym przypadku zaleca się możliwie jak najszybsze przyjęcie kolejnej pigułki „po”, co może wiązać się z kolejnym kontaktem z lekarzem w celu otrzymania nowej recepty.

Skuteczność antykoncepcji awaryjnej — ile wynosi?

Prawidłowo przyjęta tabletka „dzień po” skuteczność ma wysoką, jednak należy pamiętać, że jest ona niższa od skuteczności sprawdzonych metod antykoncepcyjnych, jak chociażby prezerwatywa czy tabletki antykoncepcyjne. Z tego między innymi powodu nie zaleca się stosowania tabletek „po” jako podstawowej metody antykoncepcyjnej. Osobna kwestią jest wysoka zawartość substancji czynnych, co również przyczynia się do tego, że tabletki „po” należy stosować sporadycznie i zdecydowanie nie należy ich nadużywać. Dostępne na rynku rodzaje tabletek „po” nieco różnią się skutecznością. Escapelle, której składnikiem czynnym jest lewonorgestrel, zapobiega ciąży w 84%, jeśli zostanie zażyta w pierwsze 72 godziny od stosunku. Jeśli chodzi o ellaOne, przy prawidłowym przyjęciu pigułki 2 pacjentki na 100 zachodzą w ciążę. W obu tych przypadkach mowa o prawidłowym zastosowaniu leku, czyli zgodnym z dopuszczalnym czasem jego przyjęcia, bez wypadków takich jak wymioty, czy też stosowania produktów osłabiających działanie pigułki „po” (niektóre leki).

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy