Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
W polskiej aptece kupić można dwa preparaty określane jako tabletka „dzień po”. Rodzaje dostępne na rynku to ellaOne i Escapelle – różnią się składnikami czynnymi, mechanizmami działania, czasem na przyjęcie, a także skutecznością i skutkami ubocznymi. Oba preparaty wydawane są tylko na receptę od ginekologa lub innego lekarza, a w efekcie ich działania dochodzi do opóźniania owulacji, by odbyty stosunek seksualny nie mógł doprowadzić do ciąży. Czym konkretnie różnią się poszczególne rodzaje tabletek „dzień po” i która z nich jest lepsza i mniej szkodliwa dla zdrowia?
Spis treści
e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️
Rodzaje tabletek „dzień po” — Escapelle i EllaOne
Antykoncepcja awaryjna stosowana jest jako typ zabezpieczenia przed ciążą, jeśli w sporadycznych przypadkach dojdzie do współżycia bez innej formy antykoncepcji, bądź stosowane zabezpieczenie zawiedzie. W Polsce oferowane są dwa preparaty określane jako tabletka „dzień po”. Rodzaje dostępne na rynku to EllaOne i Escapelle. Składnikiem czynnym tabletek ellaOne jest octan uliprystalu, natomiast tabletek Escapelle lewonorgestrel. Substancje te różnią się mechanizmami działania, jednak w obu przypadkach podstawą jest zapobieganie ciąży poprzez przede wszystkim opóźnianie, czy też hamowanie owulacji. Gdy komórka jajowa nie zostanie w porę uwolniona, obecność plemników w drogach rodnych kobiety nie stanowi zagrożenia, gdyż nie będą mogły jej zapłodnić, zanim obumrą. W konsekwencji odbyty stosunek seksualny ma wysoką szansę nie skończyć się ciążą.
Jeszcze do niedawna w Polsce dostępna była bez recepty tabletka „dzień po”. Od ilu lat już tak nie jest? W 2017 roku wprowadzono zmiany w prawie, w związku z którymi aktualnie antykoncepcję awaryjną można nabyć wyłącznie posiadając ważną receptę wystawioną przez lekarza. W inny sposób nie może być kupiona tabletka „dzień po”. Recepta opinie ma różne wśród lekarzy i samych pacjentek, zwłaszcza że w większości krajów w Europie wciąż pigułki „po” można nabyć bez wcześniejszego kontaktu z lekarzem. W Polsce jednak to lekarz decyduje, czy może być przez pacjentkę przyjęta tabletka „dzień po”. Czy jest bezpieczna, to podstawowa kwestia, którą lekarz sprawdzi w wywiadzie medycznym, skupiając się na tym, czy nie istnieją przeciwwskazania medyczne do stosowania pigułki „po” przez pacjentkę.
Gdzie zgłosić się, gdy potrzebna jest nam tabletka „dzień po”? Jaki lekarz może wystawić receptę? Nie tylko ginekolog. Gdy potrzebna jest tabletka „dzień po”, lekarz rodzinny również może pomóc. Również prywatnie może być przepisana tabletka „dzień po”. Recepta od jakiego lekarza nie ma tu znaczenia, o ile ten wcześniej sprawdzi, czy pacjentka może bezpiecznie stosować antykoncepcję awaryjną. Co ciekawe, tabletka „dzień po” może być też przepisana zdalnie, po konsultacjach z lekarzem odbywających się przez Internet. Wcześniej należy jednak wykluczyć ewentualne przeciwwskazania, jakie ma tabletka „dzień po”, a antybiotyk do nich nie należy, chyba że mowa o niektórych środkach na zakażenia grzybicze (np. gryzeofulwina).
Tabletki „dzień po” – 72 godziny, 120 godzin
Jak wspomniano wcześniej, tabletka „dzień po” rodzaje na rynku ma dwa – ellaOne i Escapelle. Oba preparaty przyjmuje się już po stosunku, jeśli wiązał się on z wysokim ryzykiem zapłodnienia. Ze względu jednak na to, że leki te różnią się substancjami czynnymi, rekomendowane sposoby ich stosowania także są inne. Generalnie zaleca się przyjęcie pigułki „po” najszybciej od stosunku, wówczas jest największa szansa na to, że będzie ona skuteczna. EllaOne można przyjąć do 120 godzin od współżycia, natomiast Escapelle stosuje się do 72 godzin od stosunku. W obu przypadkach nie ma co jednak zwlekać, jeśli chodzi o przyjmowanie pigułek i jeśli to tylko możliwe, należy połknąć preparat możliwie najszybciej. Dla skuteczności najlepiej, by pigułka „po” ellaOne była zażyta w pierwsze 24 godziny od stosunku, a Escapelle w pierwsze 12 godzin od współżycia.
Rodzaje tabletek „dzień po” a ich skuteczność
Zażycie pigułki po zmniejsza szansę na zapłodnienie, a w konsekwencji na ciążę. Przyjmując tabletkę, kobieta ma na celu przede wszystkim opóźnić owulację. Działanie każdego preparatu „po” w głównej mierze ma bowiem za zadanie sprawić, by jajniki nieco później uwolniły komórkę jajową. Tabletka ellaOne działa na aktywność progesteronu. Hormon, jakim jest progesteron, jest niezbędny do zajścia owulacji. Mechanizm działania Escapelle nie jest do końca poznany, natomiast przypuszcza się, że pigułka nie tylko opóźnia owulację, ale jej zastosowanie powoduje pewne zmiany w endometrium macicy, co utrudnia zapłodnienie już uwolnionej komórki jajowej i jej zagnieżdżenie. Oba preparaty nie będą już skuteczne, gdy zarodek zagnieździ się w macicy, gdyż nie służą do tego, by ciąża mogła być przerwana (nie działają wczesnoporonnie a zapobiegają ciąży).
Oba produkty można zażyć niezależnie od posiłku, skupiając się na tym, by lek połknąć w możliwie najkrótszym czasie od współżycia. Jeśli ma być stosowana tabletka „dzień po”, a alkohol pacjentka planuje spożywać, najlepiej odczekać, gdyż alkohol może spowodować wymioty, a te mogą negatywnie odbić się na skuteczności antykoncepcji awaryjnej. Jeśli chodzi o skuteczność ochrony antykoncepcyjnej, przy tabletce ellaOne 2 kobiety na 100 zachodzą w ciążę. W przypadku Escapelle skuteczność działania wynosi 84%.
Jaki rodzaj tabletki „dzień po” wybrać i od czego uzależnić wybór?
Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która będzie lepsza tabletka „dzień po”. Rodzaje pigułek dostępnych na rynku różnią się wieloma kwestiami, w tym czasem, w którym lek można zastosować, skutkami ubocznymi po zażyciu, mechanizmami działania, skutecznością, a nawet utrzymywaniem się substancji czynnej w organizmie. To kobieta wraz z lekarzem powinna zdecydować, która dla niej może się sprawdzić tabletka „dzień po”. Która lepsza, zależy od każdej pacjentki indywidualnie.
Kobiety uczulone na octan uliprystalu wybiorą Escapelle, a te uczulone na lewonorgestrel wybiorą ellaOne. EllaOne po owulacji już nie działa, a Escapelle tak, gdyż uniemożliwia, by plemniki zapłodniły komórkę jajową i aby po zapłodnieniu doszło do implantacji. EllaOne ma jednak nieco większą skuteczność ochrony przed ciążą i czas na jej zażycie jest dłuższy o całe 2 dni. Z Escapelle jednak przy karmieniu piersią można zrezygnować z karmienia dziecka tylko na 8 godzin, a przy ellaOne na tydzień. EllaOne ponadto jest opcją droższą niż Escapelle. Oba produkty mają też nieco inne działania niepożądane i wszystkie te składowe należy uwzględnić przy wyborze.
Rodzaj tabletek „dzień po” a możliwe skutki uboczne
Jak wspomniano wcześniej, u kobiety pojawić mogą się też działania niepożądane, za które odpowiada tabletka „dzień po”. Ile działa w organizmie może być powiązane z tym, jakie skutki uboczne u pacjentki wystąpią i jak długo będą się utrzymywać. Nie wszystkie kobiety jednak zauważają skutki uboczne antykoncepcji ratunkowej. Jeśli chodzi o możliwe działania niepożądane, tabletka „dzień po” krwawienia śródcykliczne może wywoływać. Dodatkowo może przyczynić się do opóźnienia miesiączki lub sprawić, że miesiączka pojawi się nieco wcześniej. Krwawienie miesiączkowe może też być nieco bardziej obfite lub bardziej skąpe. Inne skutki uboczne tabletek „po” to nudności, wymioty, zawroty głowy, bóle brzucha, a nawet reakcje skórne czy świąd. Zazwyczaj tabletka „dzień po” szkodliwość, jeśli chodzi o działania uboczne, ma niską, jednak nie można wykluczyć, że pewne skutki niepożądane się pojawią u danej pacjentki. EllaOne i Escapelle różnią się częstotliwością występowania poszczególnych działań niepożądanych, co sprawdzić można w ich ulotkach.