Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
Antykoncepcja awaryjna to dla wielu kobiet ostatnia deska ratunku, gdy doszło do stosunku, w przypadku którego ryzyko ciąży jest znaczące. W przypadku leków z ellaOne i Escapelle pojawia się wiele pytań dotyczących ich stosowania oraz działania. Bardzo często przez pacjentów poruszany jest temat „tabletka „dzień po” a alkohol”. Czy faktycznie alkohol może zaburzyć skuteczność działania pigułki „dzień po”? Czy pigułki „po” można łączyć z alkoholem? Informacje na ten temat zebraliśmy poniżej.
Spis treści
e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️
Alkohol i antykoncepcja awaryjna – co na to ulotka EllaOne?
Jednym z dostępnych w Polsce rodzajów antykoncepcji awaryjnej jest lek ellaOne. Ulotka leku zawiera wszystkie ważne dla zdrowia pacjentki informacje dotyczące działania pigułki, jej przeciwwskazań, skuteczności, prawidłowego stosowania i możliwych skutków ubocznych. W ulotce tej tabletki „dzień po” nie ma jednak informacji dotyczących możliwości picia alkoholu, jeśli kobieta przyjęła tabletkę „po”. Brak informacji w tym przypadku nie powinien być traktowany jednak jako przyzwolenie na dowolne działanie w tym przypadku. Alkohol nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o zdrowie kobiety oraz jej zachowanie, poza tym może mieć skutki uboczne. Picie alkoholu, zwłaszcza w nadmiarze, zwiększa ryzyko nudności i wymiotów, a te mogą negatywnie odbić się na działaniu pigułki „po”.
Należy też przypomnieć, że kobieta bez recepty nie może kupić antykoncepcji awaryjnej w aptece. Konieczny jest wcześniejszy kontakt z lekarzem, przy czym może być to też konsultacja zdalna. Tabletka dzień po przez Internet przepisywana jest zazwyczaj szybciej i w sposób mniej stresujący niż stacjonarnie. Jeśli spożyty alkohol wywoła u kobiety, która przyjęła pigułkę „po”, wymioty w pierwszych trzech godzinach od jej przyjęcia, konieczne będzie połknięcie nowej tabletki w możliwie najkrótszym czasie, a to znów wymagać będzie recepty na kolejną pigułkę. Konsultacja online w tym przypadku może być najszybszą opcją na uzyskanie nowej recepty.
Tabletki „dzień po” – czy można łączyć z alkoholem? Escapelle a alkohol
Temat „tabletka „dzień po” a alkohol” nie został również poruszony w ulotce tabletki Escapelle. W tym przypadku także nie powinno się jednak traktować braku informacji jako przyzwolenia na picie alkoholu, zwłaszcza w nadmiarze. Generalnie alkohol nie jest wskazany przy jakichkolwiek lekach stosowanych przez pacjentów, gdyż obciąża wątrobę, nie jest obojętny dla organizmu, a oprócz tego może wpływać czasowo na koncentrację i zdolność „trzeźwej” oceny sytuacji. Pacjentka po alkoholu może nie dopilnować połknięcia pigułki lub zwymiotować, co znów może przyczynić się do usunięcia środka antykoncepcyjnego z organizmu, zanim ten jeszcze zacznie działać. W upojeniu alkoholowym kobieta może też przeoczyć konieczność ponownego kontaktu z lekarzem po nową receptę na pigułkę „po”, nie wspominając już o konieczności późniejszego udania się do apteki i wykupienia leku, czy też jego połknięcia (bez kolejnych wymiotów).
Skuteczność tabletki „po” – czy alkohol na nią wpływa?
Sam alkohol nie wpływa na skuteczność tabletki „po”, gdyż byłoby to zaznaczone w ulotkach wspomnianych wyżej tabletek. Może jednak prowadzić do wymiotów. Jeśli te zdarzą się w pierwszych trzech godzinach od połknięcia pigułki, istnieje duża szansa, że została usunięta z organizmu, zanim zaczęła działać. To znów wymaga przyjęcia pigułki kolejnej, a więc kolejnego kontaktu z lekarzem, wyjścia do apteki itd. Wszystko to zajmuje czas, a upływający od stosunku czas – jak wiadomo – działa na niekorzyść, jeśli chodzi o skuteczność antykoncepcji awaryjnej.