Tabletka „dzień po” – ile razy można wziąć, czyli jej wpływ na zdrowie i płodność

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 4 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Pigułki „dzień po” to preparaty stosowane w celu zabezpieczenia przed ciążą, gdy dojdzie do ryzykownego stosunku seksualnego. Zastosowanie leku zmniejsza ryzyko, że będzie miało miejsce zapłodnienie, gdyż prowadzi do opóźnienia lub hamowania owulacji. Lek należy zażyć najszybciej jak to możliwe, gdyż od tego zależy jego skuteczność. Preparat wymaga stosowania zgodnego ze wskazówkami zawartymi w ulotce, gdyż od tego zależy, czy tabletka będzie bezpieczna dla organizmu oraz skuteczna. Poniżej znajdziesz porady związane z tym, jak powinna być stosowana tabletka „dzień po”. Ile razy można wziąć ją w jednym cyklu i jakie środki bezpieczeństwa należy zachować przy jej stosowaniu? Zapraszamy do artykułu!

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Ile razy w ciągu cyklu można wziąć tabletkę „dzień po”?

Antykoncepcja awaryjna (ratunkowa) stosowana jest przez kobiety, które odbyły stosunek seksualny, który z jakiegoś powodu ma wysokie ryzyko skończenia się ciążą. Tabletka „po” ma zapobiegać zajściu w ciążę, więc może być pomocna, gdy stosowane prezerwatywy zawiodą lub tabletki antykoncepcyjne mogły nie zadziałać wystarczająco skutecznie. Pigułka „po” chroni przed zajściem w ciążę, ale nie powoduje przerwania ciąży już istniejącej, więc nie ma działania wczesnoporonnego. Nie oznacza to jednak, że dla organizmu jest obojętna tabletka „dzień po”. Jak często można stosować ją bezpiecznie? Zaleca się przyjmowanie pigułek możliwie jak najrzadziej, wyłącznie w faktycznie awaryjnych przypadkach i jednocześnie nie częściej niż 1 raz w cyklu. W tym miejscu trzeba dodać, że tabletka „po” nie chroni przed niezabezpieczonymi stosunkami, do których dojdzie po jej zażyciu. Trzeba zatem potem postawić na skuteczną metodę antykoncepcyjną, w przeciwnym razie można zajść w ciążę.

Aktualnie niezbędna jest recepta, aby w aptece mogła być kupiona tabletka „dzień po”. Od ilu lat tak jest? Recepty na antykoncepcję awaryjną zostały wprowadzone w 2017 roku. Dlaczego tabletki „dzień po” są na receptę w Polsce, skoro w większości krajów Europy można je kupić bez kontaktu z lekarzem? Tłumaczy się to kwestiami bezpieczeństwa pacjentki i zapobieganiem nadużywania pigułek, aby te stosowane były sporadycznie, a nie jako podstawowa metoda antykoncepcyjna. To lekarz w Polsce zatem decyduje, czy przez pacjentkę może być przyjęta tabletka „dzień po”. Kto może wypisać pacjentce receptę? Nie tylko lekarz ginekolog, ale i każdy inny lekarz z uprawnieniami. Nie tylko na NFZ ponadto może być przepisana tabletka „dzień po”. Kto może wypisać receptę oprócz tego? Lekarz przyjmujący prywatnie. Nie każdy wie, ale tabletka dzień po może być też przepisana zdalnie, po konsultacjach z lekarzem online. To rozwiązanie pozwalające zaoszczędzić wiele czasu, a niekiedy oszczędzające też sporo nerwów.

Jak przyjmować tabletki „dzień po”?

Prawidłowe zażycie pigułki „po” wpływa na skuteczność działania preparatu i jego bezpieczeństwo dla organizmu. Przede wszystkim ważne jest, by możliwie najszybciej była połknięta od stosunku tabletka „dzień po”. Ile działa w organizmie, zależne jest od zawartej w niej substancji czynnej. Nie da się jednak powiedzieć, która tabletka „dzień po” jest lepsza, gdyż zbyt dużo czynników na to wpływa. Tabletki ellaOne z octanem uliprystalu można przyjąć do 120 godzin od stosunku, chociaż lepiej nie czekać z ich zażyciem i pigułkę połknąć w pierwsze 24 godziny od zbliżenia. Pigułki Escapelle w składzie zawierają lewonorgestrel i można przyjąć je w celu uniknięcia zapłodnienia w 72 godziny od stosunku, ale najlepiej zmieścić się w pierwszych 12 godzinach. W obu przypadkach antykoncepcji ratunkowej pigułka nie będzie skuteczna w przypadku ciąży już istniejącej, czyli po implantacji zarodka.

Octan uliprystalu z ellaOne wpływa na aktywność progesteronu. Leki ellaOne opóźniają owulację, w ten sposób przeciwdziałając zapłodnieniu. Mogą być skuteczne przed wystąpieniem owulacji, ale będą nieskuteczne, gdy kobieta przyjmie je po owulacji. Lewonorgestrel dodatkowo wpływa na zmiany w endometrium macicy, więc oprócz opóźniania owulacji Escapelle przeciwdziała zapłodnieniu i zagnieżdżeniu w macicy. W obu przypadkach należy przy zastosowaniu pigułki uważać na nudności i wymioty. Pojawienie się wymiotów w trzech pierwszych godzinach od połknięcia pigułki może przyczynić się do jej usunięcia, zanim przedostanie się do krwi. W tej sytuacji możliwie najszybciej powinna być przyjęta kolejna tabletka „dzień po”. Ile razy można wziąć ją w cyklu, wspomniano już wcześniej, ale jest to sytuacja wyjątkowa, która jako jedyna umożliwia przyjęcie kolejnej tabletki w danym cyklu.

Środki bezpieczeństwa podczas zażywania tabletek „dzień po”

Gdy w grę wchodzi tabletka „po”, ile razy można wziąć ją w cyklu nie bez powodu zostało opisane w ulotce. Nadużywanie antykoncepcji awaryjnej nie jest wskazane, jeśli chodzi o zdrowie kobiety. Dodatkowo przyjęcie w jednym cyklu większej ilości tabletek „po” nie zwiększy ich skuteczności, a wręcz może wpłynąć na to, że ich skuteczność ochrony przed ciążą będzie mniejsza. Podobnie, nie zaleca się przyjmowania w jednym cyklu tabletki „po” z octanem uliprystalu i lewonorgestrelem.

Decydując się na antykoncepcję awaryjną, trzeba też pamiętać, że może mieć ona działania niepożądane. To między innymi nudności, występowanie wymiotów, plamienia śródcykliczne, opóźnienie miesiączki, biegunka, bóle i zawroty głowy, miesiączka bardziej lub krwawienie mniej obfite. Podobnie wyglądają niekiedy objawy, gdy w grę wchodzi wczesna ciąża, dlatego należy być czujnym i w razie wątpliwości wykonać test ciążowy.

Czy tabletki „dzień po” można łączyć z innymi lekami?

Gdy zawiedzie prezerwatywa lub inna metoda antykoncepcyjna, pomocna może być tabletka „dzień po”. Ile razy można wziąć ją w cyklu, już wspomniano, ale czy dopuszczalne jest jej łączenie z niektórymi medykamentami? Jakie mogą być skutki takiego łączenia? Okazuje się, że przyjęcie niektórych leków to jeden z powodów tego, kiedy tabletka „dzień po” może nie zadziałać. Opisane w ulotce przeciwwskazania obejmują medykamenty stosowane aktualnie i do 4 tygodni wstecz. Bardzo ważne zatem, aby poinformować lekarza ginekologa lub lekarza innej specjalizacji o lekach, które pacjentka stosuje obecnie lub stosowała do niedawna. Osłabiać działanie antykoncepcji awaryjnej mogą barbiturany i leki stosowane przy padaczce. Uważać należy też na gryzeofulwinę (przeciwgrzybiczy lek), a także na niektóre preparaty stosowane przy gruźlicy bądź zakażeniu wirusem HIV. Dodatkowo osłabiać działanie tabletki „dzień po” mogą preparaty na bazie dziurawca zwyczajnego.

Zażywanie tabletek „dzień po” a tabletki antykoncepcyjne

Tabletki antykoncepcyjne nie stanowią przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji awaryjnej. Tabletka „po” może być pomocna, gdy antykoncepcja hormonalna stosowana była nieprawidłowo (np. pomijane pigułki) lub wystąpiły czynniki, które mogły zakłócić jej działanie (np. stosowanie antybiotyków). Trzeba wiedzieć jednak, że antykoncepcja awaryjna może osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych, dlatego po przyjęciu pigułki „po” wymagana jest szczególna ostrożność. Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych można kontynuować, jednak do czasu rozpoczęcia nowego opakowania należy dodatkowo zabezpieczać się mechanicznie. Kiedy wziąć tabletkę po 7 dniowej przerwie? Zgodnie z wcześniej stosowanym harmonogramem.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy