Czy tabletka dzień po wpływa na okres? Zmiany w cyklu spowodowane zażyciem antykoncepcji awaryjnej

Dodano: 26.08.2022

Autor:

Czas czytania: 5 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Antykoncepcyjne środki awaryjne przyjmuje się, jeśli kobieta nie chce zajść w ciążę, a odbyła stosunek, który może do niej prowadzić. Aby ciąża nie była zmartwieniem kobiety, pigułkę „po” należy przyjąć zgodnie z zaleceniami. Prawidłowe stosowanie antykoncepcyjnych środków awaryjnych nie jest szkodliwe dla zdrowia, a skuteczność, jaką posiadają preparaty, jest wysoka. Pigułki „po” mają jednak nie tylko działania pożądane, co oznacza, że różne skutki uboczne może wywoływać u niektórych kobiet tabletka „dzień po”, a okres zaburzony jest jednym z nim. Co jeszcze należy wiedzieć o zaburzeniach okresu po tabletce „dzień po”? Jak długo mogą utrzymywać się objawy niepożądane? Sprawdzamy!

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Działanie tabletki „dzień po” a dzień cyklu

Antykoncepcja awaryjna stosowana jest w celu ochrony przed ciążą. Jest to metoda ostateczna, która może ochronić przed zajściem w ciążę, jeśli kobieta współżyła bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem o wątpliwej jakości. Przykładem może być stosunek seksualny z prezerwatywą, która pękła lub zsunęła się. Tabletki „dzień po” można przyjąć w dowolnym dniu cyklu, przy czym ważne, aby zażyć je w możliwe najkrótszym czasie od współżycia – wówczas ryzyko ciąży będzie najmniejsze. Preparat ma na celu opóźnienie owulacji. Tabletka „dzień po” przyjęta na czas sprawia, że komórka jajowa nie zostanie uwolniona w odpowiednim momencie, a w związku z tym nie będzie mogło dojść do zapłodnienia przez plemniki.

Pigułkę „po” można przyjąć w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, jednak aby zadziałała w sposób pożądany, najlepiej przyjąć ją przed owulacją. Tabletka ellaOne przyjęta po owulacji nie będzie już skuteczna. Tabletka Escapelle dodatkowo powoduje pewne zmiany w endometrium macicy, które utrudniają zapłodnienie uwolnionej komórki jajowej i zagnieżdżenie, jednak i w jej przypadku główne działanie to opóźnianie owulacji. Nie tylko działania pożądane może mieć jednak tabletka „po”. W czasie okresu może na przykład w związku z jej przyjęciem wystąpić nietypowe krwawienie, w tym nietypowo obfite lub nietypowo skąpe, czy też dłuższe bądź krótsze niż dotychczas. Normalny okres po Escapelle i ellaOne również jednak nie jest rzadkością, dlatego nie ma co martwić się na zapas. Nie każda bowiem kobieta odczuwa skutki uboczne antykoncepcji awaryjnej.

Tabletek „dzień po” nie można kupić bez recepty. Pacjentka musi wcześniej zgłosić się do lekarza, a lekarz w wywiadzie medycznym musi wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji awaryjnej przez daną pacjentkę. Konsultacji nie musi jednak przeprowadzać ginekolog – możliwość wystawienia recepty na tabletkę „dzień po” mają też lekarze innych specjalizacji, w tym lekarze rodzinni. Nie tylko stacjonarnie może być poza tym wypisana tabletka dzień po – możliwe jest również jej wystawienie przez Internet, w ramach konsultacji online z lekarzem. W tej sytuacji również z kobietą przeprowadzany jest wywiad medyczny, jednak cała procedura zazwyczaj trwa krócej, nie wymaga rejestracji z wyprzedzeniem, ani nawet wychodzenia z domu. Receptę można otrzymać w kilka minut.

Skutki uboczne tabletki „dzień po”

Różne działania niepożądane może dawać przyjęta po stosunku tabletka „dzień po”, a okres nietypowo wyglądający jest jednym z nich. Po zażyciu leków awaryjnych z wysoką dawką hormonów wystąpić mogą między innymi bóle i zawroty głowy, a także ból brzucha, nudności i wymioty. Dodatkowo działanie leku może powodować zmęczenie, wahania nastroju, odczyny skórne, a także plamienia i krwawienia śródcykliczne, a oprócz tego tkliwość piersi.

Tabletki „dzień po” nie wpływają na przyszłą płodność, dlatego kolejny seks partnerów po ich zastosowaniu wymaga dobrego zabezpieczenia, gdyż w przeciwnym razie może prowadzić do ciąży. Ze względu na to, że antykoncepcja awaryjna może osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych, do czasu rozpoczęcia nowego opakowania pigułek hormonalnych zaleca się zabezpieczenie mechaniczne, np. prezerwatywę.

Czy tabletka „po” może rozregulować okres?

Są różne działania niepożądane, jakie może wykazywać tabletka „po”. Rozregulowanie okresu, rozumiane jako wystąpienie miesiączki wcześniej lub później, jest możliwe. Skutki uboczne prawidłowo stosowanej antykoncepcji awaryjnej nie są jednak długotrwałe i wszystko dość szybko wraca do normy. Jeżeli natomiast pacjentka będzie stosować tabletki „dzień po” nieprawidłowo, czyli będzie ich nadużywać, można się spodziewać zaburzeń hormonalnych i rozregulowania cyklu miesiączkowego, czy też innego wpływu na zdrowie. Antykoncepcję awaryjną można przyjmować nie częściej niż raz na cykl, przy czym najlepiej przyjmować ją jedynie w faktycznie awaryjnych sytuacjach, dbając o prawidłową metodę zabezpieczenia przed ciążą na co dzień.

Tabletkę „dzień po” można przyjmować maksymalnie raz na cykl. Uważać należy jednak na wymioty, które mogą wystąpić w pierwszych 3 godzinach od połknięcia pigułki – jeśli się pojawią, należy najszybciej jak to możliwe połknąć kolejną tabletkę. Jest to jedyny dopuszczalny przypadek, gdy w jednym cyklu dopuszczalne jest (czy też wręcz wskazane jest) przyjęcie więcej niż 1 pigułki „po”. W tej sytuacji bowiem jest wysokie ryzyko tego, że pierwsza pigułka została usunięta z organizmu, zanim zaczęła działać w sposób oczekiwany.

EllaOne – czy przyspiesza okres?

Pigułki ellaOne i Escapelle mogą w różny sposób wpłynąć na krwawienie miesiączkowe. Zazwyczaj mówi się o nich w kontekście opóźnienia miesiączki i tego pacjentki najbardziej się obawiają, gdyż może to też wskazywać, że pigułka nie zadziałała, a pacjentka zaszła w ciążę. Kilkudniowe opóźnienie okresu po ellaOne jest uznawane za normalne i zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju. Faktem jest jednak, że nie tylko opóźnienie okresu może być skutkiem ubocznym działania tabletek „dzień po”. W ulotce opisane jest, że ellaOne może powodować zaburzenia miesiączki różnego typu, czy też przyczynić się do wystąpienia miesiączki nietypowej. Uznać można zatem, że w niektórych przypadkach EllaOne przyspiesza okres. Dodatkowo octan uliprystalu z ellaOne może przyczynić się do wystąpienia plamień i krwawień do czasu miesiączki. Pojawienie się takich objawów może być przez niektóre kobiety mylnie zinterpretowane jako wystąpienie miesiączki. Obecność krwi w tym przypadku nie świadczy jednak jeszcze o miesiączce.

Co, jeśli wystąpi brak okresu po EllaOne?

Załóżmy, że przez kobietę została połknięta prawidłowo tabletka „dzień po”, a okres mimo wszystko się nie pojawił na czas? Czy jest to powód do zmartwień? Jak wspomniano wcześniej, brak okresu po ellaOne na czas jest objawem normalnym, który zazwyczaj nie stanowi powodu do niepokoju. Lek może przyczyniać się do opóźnienia okresu i kilkudniowe opóźnienia są normą. Jeżeli jednak u pacjentki miesiączka spóźni się o więcej niż 7 dni, czy też będzie nietypowo skąpa lub obfita, jest to wskazaniem do wykonania badania, jakim jest test ciążowy. Wskazaniem do wykonania testu ciążowego jest też pojawienie się objawów dodatkowych, do których zaliczyć można między innymi bóle brzucha, nudności i wymioty, a także tkliwość piersi i zmęczenie. Zarówno ellaOne, jak i Escapelle nie posiadają bowiem 100% skuteczności działania i może się zdarzyć, że pacjentka zajdzie w ciążę, mimo przyjęcia pigułki „dzień po” zgodnie z zaleceniami zawartymi w jej ulotce.

Antykoncepcja awaryjna a krwawienie miesiączkowe – jak wpływa?

Tabletki „dzień po” mogą przyczynić się do różnych zmian związanych z krwawieniem miesiączkowym, nie tylko do jego przesunięcia w czasie. Może zatem zdarzyć się nie tylko to, że przyjęta będzie tabletka „dzień po”, a okres się opóźni lub przyspieszy, ale również to, że krwawienie miesiączkowe będzie nietypowe. Możliwa jest między innymi zmiana intensywności krwawienia miesiączkowego. To może być zarówno bardziej obfite niż dotychczas, jak i mniej obfite niż dotychczas. Oprócz tego możliwa jest też zmiana trwania miesiączki, w tym krwawienie wydłużone lub nietypowo skrócone. Antykoncepcja awaryjna może poza tym sprawić, że miesiączkowanie będzie bardziej bolesne, pojawi się zespół napięcia miesiączkowego, czy też podrażnienie pochwy bądź upławy.

Escapelle – kiedy normalny okres?       

Nie jest powiedziane, że w każdym przypadku krwawienie miesiączkowe po tabletce „dzień po” będzie zaburzone. Wiele kobiet nie odczuwa skutków ubocznych antykoncepcji awaryjnej, które opisane są w ulotce. W wielu przypadkach okres pojawia się normalnie, czyli w odpowiednim czasie, poza tym nie różni się od tego, który występował do tej pory. Wystąpienie działań niepożądanych antykoncepcji awaryjnej – jak w przypadku jakichkolwiek innych leków – jest sprawą dość indywidualną. Częstotliwość pojawiania się skutków ubocznych w grupie badanej opisano w dołączonej do opakowania ulotce. Dla przykładu, w przypadku Escapelle nieregularne krwawienia śródcykliczne do czasu kolejnej miesiączki występują częściej niż u 1 na 10 pacjentek, a opóźnienie krwawienia bądź jego przyspieszenie nie częściej niż u 1 na 10 pacjentek. Bolesne miesiączki po Escapelle natomiast dotyczą mniej niż 1 pacjentki na 10 000.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy