EllaOne – ile utrzymuje się w organizmie i jakie środki ostrożności należy zachować?

Dodano: 26.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Tabletka ellaOne to produkt z grupy antykoncepcji awaryjnej, który stosowany może być przez kobiety w celu uniknięcia zajścia w ciążę. Pigułki ellaOne przyjmuje się w sporadycznych przypadkach, jeśli kobieta współżyła bez zabezpieczenia lub stosowana przez nią antykoncepcja z jakiegoś powodu zawiodła. Jak bezpiecznie stosować ellaOne? Ile utrzymuje się w organizmie jej substancja czynna i jakie środki ostrożności powinny być dopilnowane, jeśli pacjentka zdecyduje się na przyjęcie leku? Sprawdzamy!

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Kiedy zażyć tabletkę „dzień po” EllaOne po stosunku?

Lek ellaOne przeznaczony jest dla kobiet, które odbyły ryzykowny stosunek seksualny i nie chcą zajść w ciążę. Tabletki stosuje się już po stosunku i można przyjąć je w dowolnym dniu cyklu. Składnikiem czynnym, który ellaOne zawiera w swoim składzie, jest octan uliprystalu. Jego działanie opiera się na hamowaniu lub opóźnianiu owulacji. Leki z grupy antykoncepcji awaryjnej, w tym ellaOne, powinny być przyjmowane w możliwie najkrótszym czasie od współżycia – wówczas szansa na ich wysoką skuteczność działania jest największa. Pacjentka ma teoretycznie 5 dni na połknięcie tabletki. Nie warto jednak z tym zwlekać i jeśli tylko jest taka możliwość, najlepiej tabletkę połknąć w pierwsze 12 godzin od współżycia. Wówczas najbardziej skuteczna będzie ellaOne. Jak długo działa w organizmie jej substancja czynna? Swoje maksymalne stężenie we krwi osiąga w 0,5-2 godzin, a jej okres półtrwania w osoczu to 32,4 ±6,3 godz.

Nie każda pacjentka może od ręki w aptece kupić tabletki ellaOne. Niezbędne jest posiadanie recepty, a tą można otrzymać wyłącznie od lekarza, który wcześniej sprawdzi, czy nie istnieją przeciwwskazania do stosowania leku przez pacjentkę. Warto wiedzieć, że tabletka dzień po może być też przepisana zdalnie. Nie trzeba zatem udawać się na stacjonarną wizytę do lekarza, aby móc otrzymać receptę. Wystarczy skorzystać z konsultacji online, które nie wymagają wcześniejszej rejestracji i odbywają się od ręki. Za ich pośrednictwem można otrzymać e-receptę zaledwie w kilka minut, a ma to znaczenie, jeśli chodzi o skuteczność pigułki – ta skuteczna jest najbardziej, gdy przyjęta zostanie możliwie najszybciej.

Jak stosować tabletkę „dzień po”?

Jest wiele kwestii, które wymagają omówienia, jeśli chodzi o stosowanie tabletek ellaOne. Ile utrzymuje się w organizmie ich substancja czynna, już zostało omówione. Trzeba jednak dodatkowo wspomnieć o tym, że pigułka „po” wymaga prawidłowego stosowania. Przede wszystkim nie należy korzystać z niej zbyt często. Tabletki ellaOne należy zażywać możliwie najrzadziej i wyłącznie w awaryjnych sytuacjach. Nie mogą być traktowane jako podstawowa metoda antykoncepcyjna i nie należy ich stosować częściej niż raz w cyklu. Dodatkowo trzeba liczyć się z tym, że ellaOne działa nie tylko w sposób pożądany (zapobieganie ciąży), ale też może mieć działania niepożądane różnego typu. To, ile utrzymują się skutki uboczne po ellaOne, jest dość indywidualne, podobnie jak sam fakt ich wystąpienia – nie każda pacjentka bowiem ich doświadcza.

Tabletki EllaOne – środki bezpieczeństwa

Pigułki „dzień po” ellaOne należy przyjmować zgodnie ze wskazaniami lekarza i wyłącznie według instrukcji zawartych w dołączonej do opakowania ulotce. Jest to ważne dla zdrowia pacjentki, dlatego należy podejść do tematu odpowiedzialnie. Szczególnie należy uważać na wymioty, które pojawią się w pierwszych 3 godzinach od zażycia ellaOne. Kiedy zaczyna działać substancja czynna, jest duże ryzyko usunięcia tabletki z organizmu, zanim jeszcze będzie miała szansę w 100% wchłonąć się do krwi. W tej sytuacji zaleca się możliwie najszybsze przyjęcie kolejnej pigułki „dzień po” i jest to jedyna sytuacja, gdy dopuszczalne jest zastosowanie dwóch pigułek w jednym cyklu (przy czym zakłada się, że ta pierwsza została z organizmu usunięta).

Tabletki „dzień po” a tabletki antykoncepcyjne

Omawiając przy ellaOne efekty uboczne, warto wspomnieć, że może ona mieć wpływ na skuteczność działania hormonalnej antykoncepcji, w tym tabletek antykoncepcyjnych oraz plastrów antykoncepcyjnych. Co zatem zrobić, jeśli pacjentka przyjęła ellaOne? Ile utrzymuje się w organizmie, już wspomniano, dlatego dopuszcza się kontynuowanie stosowanej metody antykoncepcyjnej (np. dalsze przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych), jednak dodatkowo zaleca się zabezpieczanie się prezerwatywą do czasu rozpoczęcia nowego opakowania pigułek.

Czy można łączyć EllaOne z lekami i suplementami?

W przypadku tabletek ellaOne, mechanizm działania może być zakłócony również przez niektóre leki. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby pacjentka poinformowała lekarza o stosowanych aktualnie lekach oraz lekach stosowanych do 4 tygodni wstecz. Możliwe interakcje dotyczą między innymi gryzeofulwiny, leków stosowanych przy zakażeniu wirusem HIV, a także leków stosowanych przy leczeniu gruźlicy. Oprócz tego możliwe są interakcje z lekami stosowanymi przy terapii padaczki, a nawet z preparatami ziołowymi na bazie dziurawca. Jeśli pacjentka stosowała lek z wyżej wymienionych grup, tabletka ellaOne może nie być dla niej odpowiednia.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy