EllaOne – dostępność w Polsce. Czy łatwo ją dostać?

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Tabletka ellaOne stosowana jest w celu zabezpieczenia przed zajściem w ciążę, gdy skuteczność używanej przy stosunku antykoncepcji była wątpliwa bądź doszło do współżycia bez prezerwatywy, czy też innej formy antykoncepcji. Stosowanie ellaOne powinno być sporadyczne i uzasadnione wysokim ryzykiem ciąży – nie jest to metoda przeznaczona do przyjmowania ciągłego, czy też w zamian innych metod ochrony przed zapłodnieniem. Jak wygląda w przypadku ellaOne dostępność w polskich aptekach? Gdzie można kupić pigułkę „po” od ręki i jaka jest orientacyjna cena preparatu? Czy trzeba posiadać receptę, aby kupić ellaOne w aptece? Sprawdzamy!

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

EllaOne – dostępność. Gdzie można ją kupić?

Leki z grupy hormonalnej antykoncepcji awaryjnej określane są niekiedy jako tabletki „dzień po”. Jak działa taki lek? W przypadku ellaOne, za działanie leku odpowiada jego składnik czynny, czyli octan uliprystalu, który ma wpływ na aktywność progesteronu. Zastosowanie pigułki „po” opóźnia lub hamuje owulację i jest to antykoncepcja statystycznie skuteczna po zażyciu w 98 na 100 przypadków. Dawkowanie ellaOne jest niezależne od posiłku – ważne jednak, aby w przypadku każdej pacjentki przyjąć pigułkę „po” w możliwie najkrótszym czasie od stosunku, gdyż w przypadku tego typu leków czas ma szczególne znaczenie dla skuteczności działania. Gdzie można kupić tabletki „dzień po”? Apteka to miejsce, gdzie pacjentka powinna się udać w przypadku chęci ich stosowania. W przypadku ellaOne dostępność w aptece jest jednak ograniczona, czego należy być świadomym.

Jeśli chodzi o tabletki ellaOne, dostępność bez recepty dotyczy niektórych krajów w Europie, jednak w Polsce tabletka „dzień po” wydawana jest wyłącznie z przepisu lekarza. Gdy stacjonarny kontakt z lekarzem jest z jakiegoś powodu niemożliwy, skorzystać można jednak też z konsultacji zdalnych ze specjalistą, w czasie których tabletka dzień po również może być pacjentce przepisana.

Jak wygląda dostępność tabletek EllaOne w polskich aptekach?

Jeszcze jakiś czas temu, by mogła być w Polsce kupiona antykoncepcja awaryjna, nie była potrzebna recepta na tabletkę „dzień po”. Aktualnie jednak tabletka „dzień po” zakazana jest w sprzedaży ogólnodostępnej, a jej zakup wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem i otrzymania recepty. Z receptą może być natomiast już zgodnie z prawem w Polsce kupiona tabletka „dzień po”. Kto może wypisać pacjentkom receptę? Każdy lekarz z uprawnieniami, w tym nie tylko lekarz ginekolog. Nie ma również przeciwwskazań, aby recepta wystawiona była pacjentce w ramach konsultacji zdalnych. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „pigułka po – recepta – lekarz”, a wyświetli się wiele placówek medycznych oferujących zdalne konsultacje ze specjalistą. Z receptą na ellaOne dostępność w aptekach nie powinna kobiet martwić, chociaż czasem zdarza się, że apteka nie posiada na stanie antykoncepcji awaryjnej i należy udać się do innej.

Dostępność EllaOne w Europie

W Europie obowiązują nieco inne prawa dotyczące sprzedaży produktów farmaceutycznych. Oznacza to, że pigułka „dzień po” w niektórych krajach może być kupiona bez wcześniejszego kontaktu z lekarzem i bez posiadania e-recepty. Przykładem są między innymi Niemcy. Tam też nieco inaczej wygląda kwestia tego, ile kosztuje tabletka” dzień po”.

W Polsce natomiast i w niektórych innych krajach Europy przed zastosowaniem antykoncepcji ratunkowej należy skonsultować się z lekarzem. Ten w wywiadzie medycznym musi wykluczyć obecność ewentualnych przeciwwskazań do stosowania ellaOne. To między innymi nadwrażliwość na octan uliprystalu bądź składniki pomocnicze tabletek. Przeciwwskazaniem jest też potwierdzona ciąża lub objawy, na podstawie których można ciążę podejrzewać (np. brak miesiączki w terminie, mdłości, wymioty, bóle żołądka (brzucha) i głowy, zawroty głowy, czy też tkliwość piersi). Przeciwwskazaniem jest też stosowanie aktualnie lub do 4 tygodni wstecz niektórych leków – przykładem może być karbamazepina, ryfampicyna, fenytoina, gryzeofulwina, czy też barbiturany i rytonawir. Przeciwwskazaniem nie jest natomiast karmienie piersią, o ile kobieta zrezygnuje z podawania dziecku piersi przez tydzień od połknięcia pigułki „po”. Decydując się jednak na ten lek, należy mieć świadomość, że tabletka „dzień po” skutki uboczne może u niektórych pacjentek wykazywać.

Polska i Europa — gdzie EllaOne jest na receptę?      

Jak już wspomniano wcześniej, w przypadku ellaOne dostępność w różnych krajach Europy wygląda nieco inaczej, podobnie jak kwestia tego, ile kosztuje tabletka „po”. Na receptę ellaOne kupić można w Polsce, ponadto podobne przepisy mają Węgry. Większość krajów Unii Europejskiej dopuszcza natomiast sprzedaż choć jednego typu antykoncepcji awaryjnej bez konieczności kontaktu z lekarzem – niekoniecznie musi być to jednak ellaOne. Są również kraje, w przypadku których wprowadzane są pewne ograniczenia wiekowe do zakupu pigułki „po”, a są i takie, w których niektóre pigułki „po” można kupić nie tylko w aptece, ale też bez kontaktu z farmaceutą – w zwyczajnym sklepie.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy