EllaOne w dni płodne – czy zadziała?

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Antykoncepcja ratunkowa stosowana jest w sytuacjach awaryjnych, aby chronić się przed nieplanowanym poczęciem dziecka. Jeśli dojdzie do stosunku, który ma duże prawdopodobieństwo skończenia się zajściem w ciążę, tabletka „dzień po” może przeciwdziałać zapłodnieniu, o ile zostanie przyjęta na czas. Podstawą skuteczności działania antykoncepcji awaryjnej, jeśli chodzi o niedopuszczanie do ciąży, jest opóźnianie bądź hamowanie owulacji. Tabletka „po” ellaOne ma zatem sprawić, że owulacja pojawi się później niż powinna, a w związku z opóźnioną owulacją plemniki nie będą mogły zapłodnić komórki jajowej. Czy ellaOne w dni płodne zadziała? Sprawdzamy!

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

EllaOne w dni płodne — czy jest skuteczna?

Aby móc omówić skuteczność ellaOne w dni płodne, należy w pierwszej kolejności przypomnieć, czym tak właściwie są dni płodne u kobiety i kiedy występują w cyklu miesiączkowym. Poprzez dni płodne określa się moment w cyklu menstruacyjnym kobiety, w czasie którego możliwość zajścia w ciążę jest największa. Za fazę płodności uznaje się dni poprzedzające owulację oraz dni bezpośrednio po jajeczkowaniu. Aby określić dni płodne u kobiety, należy przewidzieć dzień owulacji, który przypada na ok. 14 dni przed miesiączką. Biorąc pod uwagę fakt, że plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych 3-5 dni (a według niektórych źródeł nawet dłużej), za dni płodne uznaje się przedział 7 dni przed owulacją oraz około 3-4 dni po owulacji. Dni płodne w 8 dniu cyklu jak najbardziej mogą zatem wystąpić.

Sprostowania wymaga jednak podejście do danych „książkowych”, które stosowane są do opracowywania statystyk. W celu identyfikacji indywidualnego działania organizmu, warto obserwować rodzaj śluzu, ponadto wykorzystać można metodę mierzenia temperatury i śledzenia jej zmian. Nie każda kobieta ma bowiem cykle „książkowe”, co nie oznacza, że są one nieprawidłowe. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy ellaOne w dni płodne zadziała. Jej składnikiem czynnym jest octan uliprystalu, który chroni z wysoką skutecznością przed zapłodnieniem, a konkretnie robi to poprzez opóźnianie lub hamowanie owulacji. Jeśli zatem tabletkę przyjmie się przed owulacją, może spełnić swoją rolę. W dni płodne może być jednak też ellaOne nieskuteczna. Po owulacji (gdy wciąż liczy się dni płodne) jej przyjęcie może już nie ochronić przed ciążą. Bardzo ważne zatem, aby ellaOne połknąć możliwie najszybciej.

Nie kupimy jednak pigułki „po” bez recepty, a w celu jej otrzymania należy zgłosić się do lekarza. Pacjentka może jednak skorzystać ze swoich praw do kontaktu z lekarzem na odległość i skorzystać ze zdalnych konsultacji ze specjalistą z możliwością wystawienia e-recepty. Nie wymagają one wcześniejszej rejestracji i można skorzystać z nich na swoim urządzeniu mobilnym z możliwością łączenia z Internetem, bez konieczności dopasowywania swoich planów do godzin pracy lekarza przyjmującego stacjonarnie. Tabletka dzień po przepisana przez Internet może być nawet w 5 minut, co znacznie oszczędza czas, który w tym przypadku jest kluczowy.

EllaOne w dni płodne — jak szybko przyjąć ją po stosunku?

Wspomniano już, że ellaOne wzięta w dni płodne nie zawsze może zadziałać, gdyż jej działanie polega na niedopuszczaniu do zapłodnienia poprzez opóźnianie owulacji. Swoje działanie wykaże zatem wtedy, gdy owulacja jeszcze nie miała miejsca. Pigułka „dzień po” ellaOne w dzień owulacji jeszcze ma szansę zadziałać, ale już po uwolnieniu komórki jajowej skuteczna nie będzie.

Preparat teoretycznie zażyć można w razie konieczności do 5 dni od stosunku. EllaOne po 3 dniach po współżyciu również ma szansę zadziałać, podobnie jak ellaOne po 4 dniach od współżycia, czy też 5 dniach – zwłaszcza jeśli mowa o ryzykownym stosunku na początku dni płodnych, gdy do owulacji jest jeszcze czas. Nie zadziała jednak już po owulacji, dlatego zaleca się jej możliwie najszybsze połknięcie – najlepiej w pierwsze 24 godziny od stosunku. W tym miejscu trzeba też rozwiać pewne informacje, których udostępnianie przez użytkowników w Internecie jest nagminne, mimo błędów, które zawierają. EllaOne nie działa wczesnoporonnie. Nie będzie zatem skuteczna po zagnieżdżeniu zarodka w macicy i nie przerwie ciąży już istniejącej.

Jak działa EllaOne w dni płodne?

Składnik czynny ellaOne, octan uliprystalu, wpływa na aktywność progesteronu. Odpowiednie stężenie tego hormonu jest niezbędne, by doszło do jajeczkowania, a ellaOne w dni płodne sprawić może, że owulacja przesunie się. Po zastosowaniu w dni płodne tabletki „dzień po” ciąża może mieć jednak miejsce, gdyż ellaOne jest nieskuteczna po owulacji, a dni płodne liczy się również chwilę po uwolnieniu komórki jajowej.

Jak EllaOne wpływa na owulacje?

Zarówno tabletki „120 po”, jak i tabletki „72 po” działanie podstawowe mają takie, że opóźniają owulację. Dotyczy to jednak wyłącznie owulacji w danym cyklu menstruacyjnym, a nie owulacji w kolejnych miesiącach. Oczywiście aby tak było, należy stosować antykoncepcję awaryjną rozsądnie i tylko w sytuacjach wyjątkowych – to od tego między innymi zależy, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna. Decydując się ponadto na tabletki „dzień po”, skutki uboczne również należy znać. Działania niepożądane nie pojawiają się u każdej kobiety, ale trzeba liczyć się z możliwością ich wystąpienia. Pigułka „dzień po” skutki niepożądane może dawać między innymi w postaci opóźnienia miesiączki.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy