Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
Antykoncepcja awaryjna stosowana jest w celu zminimalizowania ryzyka zajścia w ciążę. Przykładem tabletki „po” jest ellaOne, której składnikiem czynnym jest octan uliprystalu. Wskazania do zażycia tej metody ochrony przed poczęciem jest seks bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem o wątpliwej skuteczności (np. pęknięcie prezerwatywy). Jakie ellaOne działanie w organizmie wykazuje i jakich skutków ubocznych związanych z przyjęciem pigułki należy się spodziewać? Które objawy po zażyciu ellaOne wymagają konsultacji z lekarzem lub farmaceutą? Czy w przypadku tych tabletek ochrona przed ciążą jest 100%? Sprawdzamy!
Spis treści
e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️
EllaOne – działanie. Jak działa antykoncepcja awaryjna?
Pigułka ellaOne to tabletka, której składnikiem czynnym jest octan uliprystalu. Jest to substancja wpływająca na działanie progesteronu, czyli hormonu, którego odpowiednie stężenie w organizmie odpowiada za owulację. W przypadku przyjęcia tabletki ellaOne owulacja jest opóźniana lub hamowana. Octan uliprystalu wykazuje bowiem wysokie powinowactwo do receptora progesterenowego. Po przyjęciu pigułki lek prowadzi do opóźnienia wystąpienia owulacji, co w konsekwencji przeciwdziała zapłodnieniu komórki jajowej przez plemniki, które w czasie ryzykownego współżycia dostały się do dróg rodnych kobiety. Gdy nie dojdzie do uwolnienia komórki jajowej, nie będzie mogło dojść do jej zapłodnienia, a plemniki obumrą i do ciąży nie dojdzie. Skuteczność ellaOne jest wysoka, jednak nie jest to lek, który gwarantuje, że po jego przyjęciu do ciąży nie dojdzie. 2 na 100 pacjentek, które ellaOne przyjmą, zachodzą w ciążę. Na połknięcie ellaOne kobieta ma 5 dni. Pigułka ellaOne działanie będzie miała jednak najbardziej skuteczne, gdy zostanie zażyta w możliwie najkrótszym czasie od stosunku.
Stosowanie pigułek ellaOne wymaga wcześniejszego kontaktu z lekarzem. Antykoncepcji hormonalnej, w tym także awaryjnej, nie można kupić w Polsce legalnie bez recepty. Do zakupu leków tego typu wymagana jest recepta, którą wystawić może nie tylko lekarz ginekolog, ale również lekarze innych specjalizacji. Nie każdy wie, ale tabletka dzień po może być pacjentowi przepisana również zdalnie, po konsultacjach przez Internet. Zaletą tego rozwiązania jest to, że nie trzeba dostosowywać się do godzin, w jakich przyjmuje lekarz stacjonarnie i nie trzeba poświęcać czasu na próby rejestracji, stanie w kolejkach w przychodni itd. Receptę otrzymaną online można niezwłocznie wykupić w aptece. Tu też należy dodać, że ellaOne działanie wykazuje przed owulacją. Działanie ellaOne po owulacji nie będzie już skuteczne, a jako że nie jest to tabletka wczesnoporonna, nie spowoduje też przerwania ciąży już istniejącej.
Nie każda kobieta powinna jednak stosować tabletki ellaOne, gdyż istnieją też przeciwwskazania do stosowania preparatu. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na jej składnik czynny lub składniki pomocnicze. Przyjmowanie leku nie jest też wskazane w przypadku kobiet, które stosują lub stosowały w ostatnich czterech tygodniach niektóre leki. Do leków tych zaliczyć można między innymi barbiturany, rytonawir, gryzeofulwinę, ponadto zalicza się tu też karbamazepina, fenytoina czy ryfampicyna, a nawet preparaty zawierające w składzie ziele dziurawca. Przyjąć tabletki mogą natomiast kobiety karmiące piersią, o ile na odpowiednio długi czas zrezygnują z podawania dziecku mleka z piersi.
Jak szybko zaczyna działań EllaOne?
W przypadku ellaOne skuteczność działania ściśle powiązana jest z czasem przyjęcia pigułki, czyli ilością godzin, która upłynęła od współżycia. Ważny jest też czas cyklu przyjęcia pigułki. Jeśli chodzi o ellaOne, działanie po owulacji może już nie być satysfakcjonujące, gdyż ma ona opóźnić jajeczkowanie i w ten sposób chronić przed ciążą. Pigułka ellaOne działanie wykazuje bardzo szybko. Ile czasu wchłania się ellaOne? Po podaniu doustnym szybko się wchłania i maksymalne stężenie w osoczu osiąga w czasie 0,5-2 godzin. Mimo wszystko jednak, jeśli wystąpią wymioty w pierwszych 3 godzinach od połknięcia pigułki, zaleca się przyjęcie dla pewności kolejnej tabletki ellaOne. Jak długo działa tabletka? Ochrona przed ciążą dotyczy stosunku wcześniejszego – ellaOne nie będzie chronić przed ciążą w przypadku stosunków, do których dojdzie już po jej połknięciu.
Jak długo EllaOne utrzymuje się w organizmie?
Jest jeszcze jedna ważna kwestia, jeśli chodzi o tabletkę ellaOne. Ile utrzymuje się w organizmie po połknięciu? Zgodnie z kartą charakterystyki produktu leczniczego, octan uliprystalu ma okres półtrwania wynoszący 32,4 ± 6,3 godz.
Możliwe skutki uboczne przyjmowania EllaOne
Należy liczyć się z tym, że tabletka „po” ellaOne działanie niepożądane również może wykazywać, chociaż skutki uboczne nie występują u wszystkich pacjentek. Jeśli chodzi o ellaOne, działanie uboczne obejmują między innymi nudności (mdłości) i wymioty, ponadto wystąpić może ból żołądka (brzucha) i dolegliwości bólowe głowy, czy też zawroty głowy. Kobietom zdarzają się też omdlenia, zmęczenie, wahania nastroju, a nawet biegunka czy zgaga. Wystąpić może też trądzik, czy też inne zmiany skórne, ponadto nie jest wykluczona migrena i świąd. Skutkiem ubocznym może być też suchość w gardle i pragnienie, a także senność, zaburzenia smaku, czy też dreszcze. Możliwy jest też niepokój, dezorientacja lub pobudzenie, a oprócz tego cykl miesiączkowy po ellaOne może się zmienić, co oznacza nietypowe krwawienia miesiączkowe, w tym krwawienia nieregularne, o zmienionej obfitości lub przedłużające się. Szczegółowo skutki uboczne leku opisano w dołączonej do niego ulotce, podając również częstotliwość występowania poszczególnych działań niepożądanych.
Czy po zażyciu EllaOne można odbywać stosunek?
Tabletka ellaOne działanie wykazuje wyłącznie w stosunku do współżycia, które poprzedzało jej przyjęcie. Oznacza to, że kolejny seks bez zabezpieczenia, czy też z zabezpieczeniem o wątpliwej skuteczności nie będzie „chroniony” przez ellaOne. Aby przy kolejnych stosunkach nie zajść w ciążę, zaleca się stosowanie pewnej metody antykoncepcyjnej. Do czasu wystąpienia miesiączki szczególnie zalecana jest prezerwatywa. Kobieta może co prawda kontynuować przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, które stosowała wcześniej, jednak ellaOne może osłabiać ich działanie, więc mimo wszystko trzeba będzie wspomagać się prezerwatywą, aż do nowego cyklu.
Różnice pomiędzy antykoncepcją a antykoncepcją awaryjną
Działanie tabletki ellaOne nie powinno być mylone z działaniem antykoncepcji hormonalnej przeznaczonej do stosowania ciągłego. EllaOne stosować można jedynie w sytuacjach awaryjnych, gdy istnieje wysokie ryzyko zajścia w ciążę. Tabletki antykoncepcyjne natomiast stosuje się codziennie (z ewentualną przerwą na krwawienie z odstawienia), w trybie ciągłym. EllaOne można przyjąć niezależnie od posiłku – może być skuteczna, gdy zostanie połknięta przed owulacją, gdyż to jajeczkowanie ma opóźnić. Tabletki antykoncepcyjne zatrzymują owulację i nie występuje w ich przypadku też miesiączka, a jedynie zamiast miesiączki pojawiać się może (zależnie od tabletek) tzw. krwawienie z odstawienia. Jeśli chodzi o temat „tabletka „po” a okres”, ellaOne nie zatrzymuje zazwyczaj okresu, chociaż może przyczynić się do jego opóźnienia czy przyspieszenia. Po ellaOne krwawienia mogą być też mniej lub bardziej obfite, jednak jest to skutek uboczny, który nie dotyczy wszystkich kobiet.
Zarówno ellaOne, jak i tabletki antykoncepcyjne kupić można wyłącznie na receptę wystawioną przez lekarza. EllaOne należy stosować sporadycznie, możliwie jak najrzadziej – w przypadku tabletek antykoncepcyjnych ważna jest natomiast regularność stosowania – nawet co do godziny.
EllaOne — co może wpłynąć na jej działanie?
Tabletki ellaOne działanie mają skuteczne, jednak wpływać może na nie wiele czynników. Podstawową kwestią dla skuteczności stosowania ellaOne jest to, kiedy tabletkę przyjmiemy, a konkretnie, ile czasu od stosunku upłynie. Antykoncepcja ratunkowa powinna być przyjęta w możliwie najkrótszym czasie od współżycia. W przypadku ellaOne zaleca się, by były to 24 godziny od stosunku, chociaż w razie potrzeby lek można przyjąć do 5 dni od współżycia. Uważać należy też na wymioty. Pojawienie się wymiotów w pierwszych 3 godzinach od przyjęcia pigułki „po” może sprawić, że preparat nie zdąży zadziałać w organizmie. W tym celu należy przyjąć w możliwie najszybszym czasie kolejną pigułkę „po” i jest to jedyna sytuacja, gdy dopuszczalne jest przyjęcie więcej niż 1 pigułki w cyklu.
Również niektóre leki i preparaty ziołowe mogą zaburzać działanie ellaOne. Tabletka nie powinna być stosowana, jeśli pacjentka przyjmuje lub w ostatnich 4 miesiącach przyjmowała leki na padaczkę, zakażenia grzybicze lub zakażenia wirusem HIV, a także leki na gruźlicę lub preparaty z dziurawcem w składzie.