EllaOne a alkohol – czy jego spożycie wpływa na działanie tabletki?

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 5 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Lek ellaOne to wysoce skuteczna metoda ochrony przed zajściem w ciążę, gdy inne metody zawiodą lub z jakiegoś powodu nie zostaną zastosowane. Metoda ta budzi jednak też pewne wątpliwości – zwłaszcza jeśli chodzi o prawidłowe stosowanie preparatu i jego działanie po zażyciu.  W Internecie często pojawia się na przykład pytanie, czy tabletkę „po” można łączyć z alkoholem oraz czy spożywanie alkoholu może odbić się na skuteczności działania ellaOne. Jak wygląda naprawdę kwestia „ellaOne a alkohol”? Czy faktycznie należy powstrzymać się od napojów procentowych w czasie stosowania ellaOne? Porady na ten temat nasza redakcja zebrała w serwisie.

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

EllaOne a alkohol — czy alkohol wpływa na działanie tabletek?

W przypadku chęci uniknięcia zapłodnienia i ciąży stosuje się różne metody antykoncepcyjne. Jeśli z jakiegoś powodu zawiodą lub pacjentka odbędzie współżycie bez zabezpieczenia, ostatnią deską ratunku może być tabletka ellaOne. Co to za preparat? EllaOne to tzw. pigułka „po”, czyli antykoncepcja awaryjna (ratunkowa). Stosuje się ją w sporadycznych sytuacjach, gdy już dojdzie do ryzykownego stosunku seksualnego i ciąża mogłaby być jego efektem. Pigułki ellaOne nie działają wczesnoporonnie, czyli ich przyjęcie nie spowoduje przerwania już istniejącej ciąży. EllaOne skuteczność swojego działania zawdzięcza swojej substancji czynnej, która wpływa na aktywność niezbędnego do owulacji progesteronu.

Składnikiem czynnym ellaOne jest octan uliprystalu, którego działanie opóźnia lub hamuje owulację, aby plemniki nie mogły zapłodnić komórki jajowej. Antykoncepcja ratunkowa budzi wiele kontrowersji i pojawia się wokół niej sporo pytań. Jednym z tematów często poruszanych jest „tabletka ellaOne a alkohol”. Choć bowiem w ulotce nie ma informacji o szkodliwości ich łączenia, nie zaleca się spożywania alkoholu z ellaOne.

O zastosowaniu antykoncepcji awaryjnej decyduje kobieta, jednak niezbędny jest również w tej sytuacji kontakt z lekarzem. Tylko lekarze mają bowiem możliwość wystawienia kobiecie recepty na ellaOne, a ta wydawana jest w aptekach wyłącznie z przepisu lekarza. Lekarz nie musi jednak przyjąć pacjentki na wizycie stacjonarnej, by sprawdzić jej zdrowie i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania – możliwa jest też konsultacja zdalna, w czasie której tabletka dzień po może być pacjentce przepisana szybko i bez wychodzenia z domu.

Kiedy po zażyciu tabletki dzień po można pić alkohol?

W ulotce dołączonej do opakowania nie znajdują się informacje dotyczące łączenia tabletki ellaOne z alkoholem. Brak informacji nie powinien być jednak traktowany jako całkowite przyzwolenie do spożywania napojów procentowych w tym przypadku. Przede wszystkim należy nadmienić, że przy przyjmowaniu jakichkolwiek leków wydawanych na receptę i dostępnych bez recepty należy ograniczyć lub powstrzymać się od alkoholu. Ten nie jest dla organizmu obojętny i niejednokrotnie negatywnie odbija się na efektach leczenia bezpośrednio lub pośrednio. Również temat „tabletka po ellaOne a alkohol” powinien być traktowany poważnie.

Przede wszystkim należy zastanowić się, jak szybko zaczyna działać ellaOne i ile czasu utrzymuje się w organizmie. Ile czasu wchłania się ellaOne? Substancje zawarte w tabletce szybko się wchłaniają i trafiają do krwi, a ich maksymalne stężenie osiągane jest już w około 0,5-2 godziny od połknięcia pigułki ellaOne. Ile utrzymuje się w organizmie tabletka? Jeśli chodzi o ellaOne, ile utrzymuje się w organizmie zobrazować może czas połowicznego rozpadu octanu uliprystalu, który wynosi zgodnie z kartą charakterystyki 32,4 ±6,3 godz.

Czy będąc pod wpływem alkoholu można zażyć EllaOne?

Tabletka „po stosunku” ellaOne nie powinna być przyjmowana pod wpływem alkoholu. Nie jest to wprost zaznaczone w ulotce, ale należy podejść do tematu rozsądnie. Jeśli chodzi o temat „ellaOne a alkohol”, należy przypomnieć podstawowe kwestie dotyczące skuteczności przyjęcia pigułki – to czas, który minie od współżycia do połknięcia tabletki, a tu mogą poważnie zaszkodzić wymioty, które pojawią się w pierwszych trzech godzinach od zażycia środka. Skutki uboczne ellaOne to między innymi mdłości i wymioty, a efekt ten może również powodować alkohol w dużych ilościach.

Jeśli kobieta zwymiotuje w pierwsze 3 godziny od przyjęcia pigułki, istnieje szansa, że ta nie zdąży jeszcze prawidłowo zadziałać. Normalnie, wymagane byłoby w tej sytuacji przyjęcie kolejnej pigułki, ale pod wpływem alkoholu świadomość kobiety może być nieco gorsza, przez co może ona nie dopilnować tematu. W tym wypadku musiałaby ponownie skonsultować się z lekarzem, udać się do apteki i przyjąć nową pigułkę – czynności te pod wpływem alkoholu mogą być trudniejsze do wykonania lub bardziej czasochłonne. Nie ma też gwarancji, że alkohol nie spowoduje kolejnych wymiotów i znów tabletka nie zostanie z organizmu usunięta. Osobną kwestią jest pamięć po spożyciu większych ilości alkoholu – kobieta może nie pamiętać kolejnego dnia, czy przyjęła pigułkę, a w 1 cyklu dopuszcza się przyjęcie tylko 1 pigułki (wyjątek – wspomniane wcześniej wymioty).

Czym najlepiej popijać tabletki EllaOne?

Zastosowanie pigułek ellaOne możliwe jest do 5 dni (120 godzin) od współżycia, przy czym najlepiej zmieścić się w pierwszych 24 godzinach od stosunku. EllaOne można przyjmować niezależnie od posiłku, czyli przed nim, w jego trakcie i po nim. Pigułkę należy połknąć w całości. W znajdującej się w opakowaniu ulotce nie zaznaczono, czym popijać ellaOne, a alkohol nie będzie tu jednak odpowiednim płynem. Pigułkę „po” można popić chociażby wodą. Jeśli chodzi natomiast o zastąpienie wody innym płynem, najlepiej skonsultować się z farmaceutą.

EllaOne — skutki uboczne łączenia tabletki z alkoholem

Nie tylko działania pożądane może w organizmie wykazywać ellaOne. Skutki uboczne pigułki również mogą u niektórych pacjentek wystąpić, a niektóre z nich mogą mieć przejściowo uciążliwy charakter. Ból żołądka (brzucha), nudności, wymioty, bóle głowy, biegunka, zawroty głowy – to tylko niektóre z działań niepożądanych, jakie może wykazywać tabletka dzień po, a alkohol część działań niepożądanych ma podobnych, przez co teoretycznie mogłyby one się spotęgować u pacjentów. Przy ellaOne krwawienia nietypowe również mogą wystąpić, w tym miesiączki mniej lub bardziej obfite, czy też krwawienie opóźnione bądź przyspieszone. Oczywiście w ulotce szczegółowo opisano, jakie ma ellaOne skutki uboczne. Jak długo mogą się one utrzymywać? Nie są to działania długotrwałe, ale w razie wątpliwości najlepiej zasięgnąć porady lekarza.

Dodatkowe środki ostrożności podczas zażywania tabletek EllaOne

Tabletka ellaOne wymaga stosowania odpowiedzialnego, zgodnie z zaleceniami lekarza i informacjami zawartymi w dołączonej do niej ulotce. Produkt nie powinien być stosowany przez pacjentki z nadwrażliwością na octan uliprystalu bądź jakikolwiek inny ze składników tabletek. Jeśli chodzi o środki ostrożności, które należy zachować w związku ze stosowaniem pigułek ellaOne, w ulotce wymienia się ich więcej.

Pacjentki, które zmagają się z ciężką chorobą wątroby, powinny skonsultować się z lekarzem w kwestii bezpieczeństwa przyjęcia leku ellaOne. Tu należy podkreślić, że choroby wątroby mogą mieć różne pochodzenie, ale w wielu przypadkach odpowiada za nie również alkohol, który jest lub był nadużywany. Konsultacji z lekarzem wymagają również te pacjentki, które zmagają się z ciężką astmą. Jeśli natomiast pacjentka ma już pewne objawy mogące sugerować wczesną ciążę, w tym spóźnia się jej miesiączka, ma tkliwe piersi czy nudności, powinna koniecznie skonsultować się z lekarzem, gdyż ciąża (lub jej podejrzenie) stanowi przeciwwskazanie do przyjęcia pigułki. Jeśli chodzi o ciążę lub jej podejrzenie – w tym stanie alkoholu również nie powinno się spożywać. Zajście w ciążę mimo przyjęcia ellaOne wymaga konsultacji z lekarzem.

Przy stosowaniu ellaOne trzeba uważać na alkohol, chociaż nie jest to w ulotce wprost zaznaczone. Są jednak pewne grupy leków, które wyszczególniono w ulotce jak te, których łączyć z pigułkami ellaOne nie wolno. To na przykład leki stosowane w terapii padaczki, zakażeń grzybiczych, gruźlicy i zakażeń wirusem HIV. EllaOne nie można też łączyć z preparatami na bazie ziela dziurawca oraz lekami zawierającymi lewonorgestrel.

W ulotce znaleźć można informacje, że istnieją pewne ograniczone i nie do końca spójne dane, które sugerowałyby, że w przypadku tabletek ellaOne działanie może być mniej skuteczne u kobiet z podniesionym BMI. Nie są to jeszcze jednak doniesienia na tyle jednoznaczne, by zmieniać wskazania, dawkowanie czy przeciwwskazania do stosowania produktu.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy