EllaOne a tabletki antykoncepcyjne i ich wpływ na wzajemną skuteczność

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Antykoncepcja awaryjna, do której zaliczana jest tabletka ellaOne, to środki hormonalne przeznaczone do stosowania po ryzykownym stosunku, który ma wysokie ryzyko skończenia się ciążą. Skuteczność leku ellaOne zależna jest od wielu czynników – w tym także od stosowania niektórych leków. Jak wygląda zależność „ellaOne a tabletki antykoncepcyjne”? Czy po zażyciu leku ellaOne skuteczność tabletek antykoncepcyjnych może być mniejsza? A może to hormonalne leki antykoncepcyjne wpływają na skuteczność działania ellaOne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

EllaOne a tabletki antykoncepcyjne — czy mogą być przyjmowane jednocześnie?

W celu ochrony przed nieplanowaną ciążą zaleca się stosowanie przy współżyciu pewnej metody antykoncepcji hormonalnej (np. tabletki antykoncepcyjne) lub mechanicznej (np. prezerwatywy). Gdy jednak te metody zabezpieczenia z jakiegoś powodu zawiodą lub sporadycznie dojdzie do współżycia bez antykoncepcji, postawić można na tabletkę „dzień po”, w tym np. na ellaOne. Skuteczność tabletki ellaOne zależna jest od kilku czynników, w tym szczególnie od czasu jej połknięcia. Im szybciej od ryzykownego stosunku kobieta połknie tabletkę, tym większa szansa, że lek zadziała w sposób pożądany. Zależność „ellaOne a dni płodne” ma tu znaczenie, a szczególnie ważny jest moment owulacji, gdyż to owulację pigułka ma opóźnić, by nie doszło do ciąży.

Antykoncepcji awaryjnej nie można kupić w aptece bez wystawionej przez lekarza recepty. Tabletka dzień po może być jednak przepisana również po kontakcie z lekarzem za pośrednictwem Internetu. W wywiadzie medycznym online lekarz będzie musiał jednak wcześniej wykluczyć przeciwwskazania do stosowania pigułki ellaOne, a karmienie piersią nim nie jest, o ile kobieta odstawi dziecko od piersi na wskazany czas. Niekiedy pojawia się pytanie, czy można przyjąć hormonalną tabletkę „po”, jeśli jednocześnie stosuje się antykoncepcję hormonalną (tabletki antykoncepcyjne). Stosowanie pigułek antykoncepcyjnych nie stanowi przeciwwskazania do przyjęcia ellaOne.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej a EllaOne — kiedy należy ją przyjąć?

Jeśli chodzi o temat „tabletka ellaOne a tabletki antykoncepcyjne”, wskazaniem do przyjęcia pigułki „dzień po” może być nieregularność stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jeśli zatem kobiecie zdarzyło się pominąć jedną pigułkę antykoncepcyjną, czy też więcej, zasadne może być przyjęcie antykoncepcji awaryjnej, by dodatkowo chronić się przed ciążą. W ulotkach poszczególnych tabletek antykoncepcyjnych znajdują się szczegółowe informacje, w których dniach cyklu pominięcie pigułki hormonalnej jest najbardziej ryzykowne. Dodatkowo zwrócić uwagę należy na temat „tabletki antykoncepcyjne a żołądek”. Jeśli kobieta zażywała pigułki antykoncepcyjne regularnie, ale miała problemy żołądkowe, w tym obfite wymioty i biegunki, również może nie być wystarczająco chroniona przed ciążą, a wówczas także przyjęcie pigułki „po” może być zasadne. Kolejna kwestia to stosowanie leków czy ziół, które osłabiają działanie tabletek antykoncepcyjnych i niezastosowanie w tym czasie dodatkowej antykoncepcji mechanicznej. To wskazanie do zażycia ellaOne, a antybiotyk jest jednym ze wspomnianych leków, ponadto uważać należy też na dziurawiec.

 

Czy zażycie EllaOne może wpłynąć na działanie tabletek antykoncepcyjnych?

Jak już wcześniej zaznaczono, pigułka ellaOne przy tabletkach antykoncepcyjnych może być przyjęta, a w niektórych przypadkach jest to szczególnie wskazane. Jeśli chodzi jednak o temat „ellaOne a tabletki antykoncepcyjne”, należy mieć na uwadze, że ellaOne może osłabiać skuteczność antykoncepcji hormonalnej, w tym pigułek i plastrów. Jeśli zatem przyjęta będzie tabletka ellaOne, a okres dopiero się zbliża, do czasu krwawienia konieczne będzie dodatkowe zabezpieczenie.

Zażycie EllaOne a powrót do antykoncepcji — o czym warto pamiętać?   

W związku z tym, że ellaOne może osłabiać działanie tabletek antykoncepcyjnych, należy postępować zgodnie z ulotką, po jej zażyciu. Gdy kobieta przyjmie ellaOne, a tabletki antykoncepcyjne chce nadal stosować, może je przyjmować zgodnie z wcześniejszym harmonogramem, jednak do czasu kolejnego cyklu powinna dodatkowo zabezpieczać się prezerwatywą. Jeśli kobieta zażyje ellaOne, a okres będzie się opóźniać, powinna rozważyć wykonanie testu ciążowego. W temacie „ellaOne a miesiączka” należy zaznaczyć, że skutkiem ubocznym pigułki „po” może być opóźnienie okresu. Jeśli jednak kobieta przyjmie ellaOne, a spóźniający się okres nie będzie jedynym objawem, gdyż dodatkowo pojawią się nudności lub wymioty, istnieje prawdopodobieństwo ciąży. Pigułki „po” nie mają 100% skuteczności, więc temat „ellaOne a ciąża” nie jest niemożliwy – po tabletce kobieta może zajść w ciążę.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy