EllaOne – skuteczność. Czy zawsze wynosi 100%?

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

W przypadku chęci uniknięcia zajścia w ciążę, jeśli doszło do stosunku bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem o wątpliwym działaniu, pomóc może antykoncepcja awaryjna, w tym lek ellaOne. Skuteczność jego działania zależna jest od różnych czynników, w tym między innymi od czasu połknięcia preparatu. Z jakim prawdopodobieństwem można uniknąć ciąży po zażyciu ellaOne? Czy skuteczna będzie również po momencie zapłodnienia i implantacji? Sprawdzamy!

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

EllaOne — ile wynosi skuteczność tabletek?

Jeśli dojdzie do współżycia ryzykownego, w przypadku którego nie zastosowano zabezpieczenia antykoncepcyjnego lub stosowane zabezpieczenie zawiodło (np. pęknięcie prezerwatywy), pomocne może być przyjęcie pigułki „po”. Przykładem środka zmniejszającego ryzyko zapłodnienia jest tabletka ellaOne. Skuteczność tabletki jest wysoka w przypadku stosowania tej metody antykoncepcji zgodnie z zaleceniami. Zaleca się możliwie najszybsze jej przyjęcie od współżycia – wówczas może zapobiec zapłodnieniu z najwyższą skutecznością.

Aby móc kupić w aptece leki z grupy hormonalnej antykoncepcji awaryjnej, należy zgłosić się do lekarza po receptę. Kontakt z lekarzem jest niezbędny, by ten sprawdził wskazania i wykluczył ewentualne przeciwwskazania do bezpiecznego przyjęcia przez kobietę pigułki. Jeśli potrzebna jest tabletka dzień po, lekarz ma możliwość wystawienia recepty również online, co jest rozwiązaniem bardzo pomocnym, biorąc pod uwagę to, że skuteczność działania tabletki ellaOne maleje z czasem, który upływa od stosunku. Umówienie się na stacjonarną wizytę do lekarza nie zawsze jest bowiem możliwe od ręki, a skuteczność ellaOne w pierwszej dobie od współżycia jest największa.

Kiedy skuteczność tabletek EllaOne jest największa?

Aby wytłumaczyć, dlaczego w przypadku ellaOne skuteczność działania jest największa przy możliwie najszybszym zażyciu leku, należy wspomnieć o substancji czynnej, która znajduje się w tabletce. Składnikiem aktywnym jest octan uliprystalu. Substancja ta wpływa na aktywność progesteronu, czyli naturalnego hormonu, który jest niezbędny w odpowiednim stężeniu, aby mogło dojść u kobiety do owulacji. Tabletka „po” ellaOne skuteczność będzie miała zatem największą, jeśli zostanie przyjęta jeszcze przed owulacją – wówczas ją opóźni, gdyż na tym polega jej podstawowy mechanizm działania. Skuteczność ellaOne podczas owulacji może okazać się już niewystarczająca, by do ciąży nie doszło. W przypadku ellaOne skuteczność w trakcie owulacji nie będzie już bowiem tak wysoka, gdyż podstawowym mechanizmem działania octanu uliprystalu jest opóźnianie, czy też hamowanie jajeczkowania. Im później pigułka zostanie przyjęta, tym mniejsza szansa, że w pożądany sposób zadziała ellaOne. Skuteczność po owulacji nie będzie satysfakcjonująca. Pigułka nie przerywa też ciąży już istniejącej.

Co ma znaczenie przy skuteczności tabletek EllaOne?

Momentu wystąpienia owulacji u kobiety nie da się przewidzieć. Oczywiście można monitorować swój cykl, by z przybliżeniem móc oszacować dni o największym prawdopodobieństwie jajeczkowania, jednak wiele czynników może moment owulacji nieco przesunąć. Z tego powodu zaleca się połknąć tabletkę ellaOne możliwie najszybciej od współżycia, by „zdążyć”, zanim jeszcze do owulacji faktycznie dojdzie. Octan uliprystalu będzie mógł wówczas opóźnić jajeczkowanie, a uwolnione do dróg rodnych kobiety plemniki nie będą mogły na czas zapłodnić komórki jajowej i obumrą, zanim ta będzie dostępna. Zgodnie z danymi zawartymi w ulotce na 100 kobiet, które przyjmą pigułkę ellaOne, 2 zajdą w ciążę.

Na przyjęcie ellaOne kobieta ma 5 dni. Skuteczność ellaOne w pierwszej dobie jest jednak największa. W przypadku ellaOne skuteczność po 48 h może być już nieco mniejsza i będzie maleć z czasem, który upływa od współżycia. Oznacza to, że przy ellaOne skuteczność po 48 h będzie większa niż po 72 godzinach, czy też po 120 godzinach. Oczywiście nie oznacza to, że tabletka ellaOne skuteczność po 3 dniach ma niską – zmniejszać będzie prawdopodobieństwo ciąży aż do 5 dni od współżycia, jednak nie warto zwlekać z jej połknięciem tak długo.

Na skuteczność tabletek ellaOne wpływ mogą mieć również inne czynniki. Podstawowym problemem są wymioty, które nastąpią w pierwszych 3 godzinach od połknięcia pigułki. W tej sytuacji zaleca się niezwłoczne przyjęcie kolejnej tabletki, gdyż istnieje ryzyko, że wcześniej połknięta nie zdążyła jeszcze zadziałać. Ograniczone dane mówią również o spadku skuteczności tabletek „po” wraz ze wzrostem BMI, jednak dane te są niejednoznaczne. Skuteczność działania ellaOne mogą zaburzać też niektóre leki.

EllaOne — skuteczność a inne leki

Niektóre leki mogą wpływać na skuteczność działania ellaOne, hamując działanie octanu uliprystalu. Ich przyjmowanie w ciągu ostatnich 4 tygodni może stanowić przeciwwskazanie do przyjęcia pigułki „po”. To między innymi leki stosowane przy terapii gruźlicy bądź padaczki, a także leki przepisywane przy zakażeniu wirusem HIV. Mowa też o niektórych lekach stosowanych na infekcje grzybicze, a nawet o niektórych ziołach (np. ziele dziurawca).

Ze względu na to, że skuteczność ellaOne nie jest 100%, kobieta powinna bacznie obserwować swój organizm. Jeśli miesiączka nie pojawi się w terminie (krwawienie opóźni się o więcej niż 5 dni), a pojawią się takie objawy jak nudności, wymioty czy tkliwość piersi, dobrze zrobić test ciążowy. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że ciąża wystąpi mimo połknięcia pigułki.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy