EllaOne – krwawienie. Co oznacza i czy powinno niepokoić?

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

W przypadku stosunku bez zabezpieczenia lub z antykoncepcją o niepewnej skuteczności, pomóc może antykoncepcja awaryjna, której przykładem jest tabletka ellaOne. Krwawienia pojawiające się po zażyciu pigułki mogą być dla kobiety niepokojące, ale nie zawsze pacjentka powinna martwić się o stan swojego zdrowia. Co mogą oznaczać krwawienia po zastosowaniu tabletki „po”? Czy po przyjęciu ellaOne okres może wyglądać nieco inaczej lub pojawić się w innym czasie? Na jakie jeszcze dolegliwości, oprócz krwawienia, należy zwrócić uwagę po zastosowaniu pigułki „dzień po” ellaOne? Sprawdzamy!

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

EllaOne – krwawienie tuż po zażyciu – co może oznaczać?

Lek ellaOne stosowany jest w celu zminimalizowania ryzyka zajścia w ciążę, jeśli kobieta współżyła bez zabezpieczenia lub korzystała z antykoncepcji, ale stosowana metoda zawiodła, czego przykładem może być pękniecie prezerwatywy. Podstawowy mechanizm działania ellaOne polega na niedopuszczeniu do zapłodnienia, poprzez opóźnianie owulacji. Odpowiada za to octan uliprystalu, który wpływa na aktywność progesteronu. Tabletki „dzień po” skutki uboczne jednak również posiadają i nie jest tu wyjątkiem pigułka ellaOne. Krwawienia po zażyciu ellaOne mogą niekiedy być elementem działań niepożądanych tego leku, ale mogą być również niepowiązane ze stosowaniem tabletek. Przyczyn plamień i krwawień z pochwy może być wiele. Niekiedy wskazują na owulację, mogą też świadczyć o implantacji zarodka w macicy (wskazują wówczas wczesne ciąże), poza tym niewielkie plamienia są rzadkością po bardziej intensywnym stosunku. Krwawieniem organizm może też sugerować inne nieprawidłowości zdrowotne, czy też choroby.

Leki z grupy antykoncepcji awaryjnej nie mogą być kupione w aptece od ręki, bez wcześniejszej wizyty u lekarza. Wymagany jest kontakt kobiety z lekarzem, zanim przyjęta zostanie tabletka ellaOne. Lekarz będzie zobowiązany sprawdzić, czy nie istnieją przeciwwskazania do stosowania pigułki, w tym np. nadwrażliwość na octan uliprystalu, gdyż to między innymi od tego zależy, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna dla danej pacjentki. Nie ma tu jednak konieczności zgłaszania się do ginekologa, ponadto istnieje możliwość wystawienia recepty na tabletkę ellaOne przez Internet. Tabletka dzień po przepisana po konsultacjach zdalnych może być niezwłocznie wykupiona w aptece. Przed zażyciem pigułki należy zapoznać się z jej ulotką, w tym także sprawdzić temat „tabletka „dzień po” a alkohol”, gdyż ten nie stanowi przeciwwskazania, aczkolwiek może mieć pośredni wpływ na skuteczność pigułki.

Krwawienie zamiast okresu po zażyciu EllaOne — co oznacza?

W przypadku tabletek ellaOne działanie podstawowe polega na opóźnianiu owulacji. Przyjmowanie tabletek „po” to jednak też ryzyko działań niepożądanych. Produkty te mogą wpływać na najbliższą miesiączkę, w tym między innymi na jej obfitość. U niektórych kobiet nie pojawia się zatem miesiączka charakterystyczna, tylko nietypowa. W przypadku tej miesiączki krwawienie może być mniej obfite i wcale nie musi to oznaczać, że kobieta jest w ciąży. Nie jest wykluczone także krwawienie bardziej obfite, ponadto krwawienie miesiączkowe może się przesunąć po ellaOne. Kiedy okres, ciężko w tej sytuacji przewidzieć, chociaż u wielu kobiet pojawia się w terminie.

W tym miejscu trzeba zaznaczyć, że nie tylko ellaOne skutki uboczne posiada. Możliwe są także krwawienia po tabletce 72 h, gdyż Escapelle skutki uboczne podobne również może wykazywać.

EllaOne a krwawienie po stosunku

Pojawiające się niekiedy plamienie po ellaOne może zupełnie nie mieć związku z samym przyjęciem leku. Krew czasem po stosunku pojawia się w wypadku problemów takich jak suchość pochwy. Tarcie przy współżyciu powoduje podrażnienia pochwy, którym niejednokrotnie towarzyszy też ból oraz niewielkie krwawienia. Po ellaOne w tym przypadku nie występują one bezpośrednio i raczej nie mają związku z pigułką „po”. Inną opcją mogą być też nieleczone infekcje intymne, na które mogą chociażby wskazywać upławy. W tym przypadku ryzyko plamień po współżyciu również istnieje i nie będzie za nie odpowiadać sama ellaOne. Infekcje intymne wymagają leczenia, gdyż mogą negatywnie odbić się na zdrowiu kobiety i wpływać też na zdrowie jej partnera.

Czy EllaOne przyspiesza okres?  

Cykl miesiączkowy po ellaOne może być chwilowo zaburzony, jednak wszystko normuje się w kolejnych cyklach. Wspomniano już o zmienionej obfitości krwawienia, ale możliwe jest również jego niepojawienie się na czas. Czy ellaOne może opóźnić okres? Takie objawy należą do działań niepożądanych pigułki, tak więc brak krwawienia po ellaOne na czas może mieć miejsce. Jeśli chodzi o ellaOne, rozregulowany okres może też oznaczać, że krwawienie miesiączkowe wystąpi nieco szybciej. Każdorazowo jednak, gdy po ellaOne brak krwawienia jest dłuższy niż 5 dni, a szczególnie gdy pojawią się objawy dodatkowe, w tym nudności, wymioty, zmęczenie, trądzik, tkliwość piersi czy biegunka, zaleca się zrobienie testu ciążowego. Gdy wystąpi po ellaOne brak krwawienia, negatywny test nie zawsze jest jednak wystarczający, by mieć pewność, że ciąża nie ma miejsca.

Ze względu na to, że krwawienia po ellaOne mogą wiązać się z wieloma przyczynami, również niepowiązanymi z samą tabletką „po”, wszelkie wątpliwości wymagają zasięgnięcia porady lekarza lub choć konsultacji z farmaceutą.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy