EllaOne a okres – jak tabletka wypływa na miesiączkę?

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 4 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Stosowanie tabletek „po” ellaOne ma na celu zapobieganie dojściu do zapłodnienia. Po zażyciu pigułki możliwe jest jednak wystąpienie pewnych objawów niepożądanych, w tym tych związanych z krwawieniem miesiączkowym. W jaki sposób ellaOne może wpływać na okres? Czy możliwe jest opóźnienie okresu lub jego przyspieszenie? Czy krwawienie można mieć bardziej obfite lub skąpe? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule.

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

EllaOne a okres — czy awaryjna antykoncepcja wpływa na miesiączkowanie?

Tabletki ellaOne stosuje się jako ostateczną metodę zabezpieczenia przed zajściem w ciążę, gdy stosowana antykoncepcja z jakiegoś powodu zawiodła bądź istnieje duże ryzyko, że mogła nie być wystarczająco skuteczna. Wskazaniem do stosowania ellaOne jest również współżycie bez zabezpieczenia, jednak w sporadycznych przypadkach, gdyż ellaOne nie powinna być traktowana jako podstawowa metoda ochrony przed ciążą. Substancją czynną leku jest octan uliprystalu, który ma wpływ na aktywność progesteronu i w ten sposób opóźnia lub hamuje owulację. W efekcie opóźnienia owulacji lek uniemożliwia zapłodnienie komórki jajowej przez uwolnione do dróg rodnych kobiety plemniki, jednocześnie chroniąc przed ciążą. Lek może mieć jednak nie tylko działania pożądane, ale również niepożądane. Nie bez znaczenia jest na przykład temat „ellaOne a miesiączka”, gdyż wśród skutków ubocznych ellaOne wymienia się możliwość występowania różnego typu zaburzeń miesiączki. Wystąpić mogą one jednak w cyklu związanym z przyjęciem pigułki – w kolejnych powinno się wszystko unormować.

Preparat ellaOne nie jest dostępny dla każdego, jak to wygląda chociażby w przypadku prezerwatyw. Aby kobiety mogły kupić tabletkę „po” ellaOne, muszą posiadać receptę. Nie oznacza to jednak konieczności konsultacji z ginekologiem, gdyż e-receptę wystawić może też lekarz innej specjalizacji. Gdy pilnie potrzebna jest tabletka dzień po, postawić można też na konsultację zdalną z lekarzem, która nie wymaga wcześniejszej rejestracji i zwykle pozwala na znacznie szybszy dostęp do recepty i leków. Jest to ważne, gdyż prawdopodobieństwo skuteczności działania leków z grupy antykoncepcji awaryjnej zależne jest od czasu połknięcia pigułki – im szybciej od stosunku kobieta tabletkę połknie, tym większa szansa, że zadziała ona w sposób pożądany.

Brak okresu po tabletce ellaOne — czym jest spowodowany?

Jest jedno pytanie, które zadaje sobie wiele pacjentek po zażyciu ellaOne – kiedy okres powinien wystąpić? Jeśli chodzi o temat „ellaOne a okres” pacjentka musi wiedzieć, że w większości przypadków krwawienie miesiączkowe po przyjęciu tabletki nie odbiega od normy, czyli pojawia się na czas, a intensywność krwawienia jest taka sama. Zdarzyć może się jednak, że kobieta przyjmie ellaOne, a spóźniający się okres będzie jej spędzać sen z powiek. Czy w tej sytuacji należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą? Według statystyk podawanych w ulotce, objawy niepożądane występujące u niektórych kobiet mogą opóźniać nieco miesiączkę i nie musi być to powodem do obaw. Brak okresu nie musi mieć jednak związku z tabletką. Przyczyniać może się do niego zmęczenie, nieprawidłowa dieta, wysiłek fizyczny, stres, niektóre leki, podróże itd. – to te czynniki należy wykluczyć w pierwszej kolejności. Zatrzymanie krwawienia może być też efektem ciąży lub choroby, co także wymaga sprawdzenia.

Czy tabletka EllaOne wpływa na cykl miesiączkowy?

W przypadku przyjęcia ellaOne rozregulowany okres może wystąpić. Nie trzeba obawiać się jednak racjonalnego przyjmowania ellaOne. Preparaty tego typu, stosowane rozsądnie i faktycznie w sytuacjach awaryjnych, nie wpływają na przyszłą płodność. Omawiając temat „tabletka ellaOne a okres” wspomnieć należy nie tylko o możliwym przesunięciu krwawienia miesiączkowego w czasie. Możliwa jest też zmiana obfitości krwawienia. W przypadku ellaOne skąpy okres zatem może wystąpić, podobnie jak okres nieco bardziej obfity. Jeśli jednak przyjęta zostanie ellaOne, a skąpy okres lub nietypowo obfity połączone będą z objawami mogącymi sugerować wczesne symptomy ciąży, dla pewności należy wykonać test ciążowy.

Jeśli chodzi o inne zmiany dotyczące miesiączki, które wymienia się wśród skutków ubocznych ellaOne, wspomnieć należy też o nieregularnych krwawieniach z pochwy i przedłużającym się krwawieniu miesiączkowym.

Czy tabletka EllaOne może opóźnić okres?

Wcześniej już wspomniano, że odpowiedź na pytanie „czy ellaOne może opóźnić okres” jest twierdząca. Faktycznie w skutkach ubocznych preparatu wymienia się możliwość przesunięcia w czasie krwawienia miesiączkowego. Nie dotyczy to wszystkich kobiet, które przyjmą pigułkę „po” ellaOne, jednak należy liczyć się z możliwością pojawienia się tego objawu. Ile spóźnia się okres po ellaOne? Jeśli już dojdzie do przesunięcia okresu, zazwyczaj jest to dość krótkie przesunięcie. Jeżeli została przyjęta tabletka ellaOne, a spóźniający się okres nie pojawił się dłużej niż tydzień, zaleca się niezwłoczne wykonanie testu ciążowego.

EllaOne a okres — czy go przyspiesza?

Pozostając w temacie „ellaOne a okres”, dodać należy, że nie zawsze pigułki ellaOne powodują opóźnienie okresu. Zdarza się niekiedy, że ellaOne przyspiesza okres, co również nie powinno być powodem do niepokoju w większości przypadków. I w tym przypadku powinno to dotyczyć wyłącznie cyklu, w którym została przyjęta tabletka ellaOne, a okres w kolejnych cyklach powinien się unormować, o ile pacjentka nie nadużywa preparatów z grupy antykoncepcji ratunkowej. W razie jakichkolwiek wątpliwości można oczywiście omówić sprawę z lekarzem.

Brak okresu a EllaOne

Pozostaje jeszcze dodać, że ellaOne ma skuteczność działania wysoką, ale nie 100%. Oznacza to, że część kobiet może zajść w ciążę, mimo zażycia pigułki „po” ellaOne na czas. W ulotce podaje się, że 2 pacjentki na 100 przyjmujących ellaOne zachodzą statystycznie w ciążę. W wypadku niewystąpienia okresu na czas i pojawienia się dodatkowych dolegliwości, które mogłyby świadczyć o zapłodnieniu, zaleca się wykonać test ciążowy. Do objawów takich zaliczyć można nudności, wymioty, tkliwość piersi, bóle głowy, rozdrażnienie czy zmęczenie. Jeśli nie wystąpi okres po ellaOne, a ciąża zostanie potwierdzona testem ciążowym, należy zgłosić się na wizytę kontrolną do lekarza, informując go o tym, że wcześniej zażyta była pigułka „po”. Lekarz sprawdzi wówczas, czy nie doszło do ciąży pozamacicznej. Pilnej konsultacji z lekarzem wymaga też ostry ból brzucha lub krwawienie po pozytywnym teście ciążowym, zwłaszcza jeśli w przeszłości pacjentka miała już ciążę pozamaciczną bądź zabieg na jajowodzie.

Na tym etapie dodać trzeba, że niektóre z działań niepożądanych tabletki „po” do złudzenia przypominają objawy wczesnej ciąży. Mowa o nudnościach, wymiotach, bólach brzucha lub uczuciu dyskomfortu w brzuchu, a także o zawrotach głowy, wahaniach nastroju, bólach pleców, zmęczeniu, zmianach skórnych itd. Oznacza to, że nie każda kobieta z opóźnionym okresem i mdłościami musi być w ciąży, chociaż oczywiście nie jest to wykluczone.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy