EllaOne po owulacji – czy będzie skuteczna?

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Tabletkę ellaOne przyjmuje się, by zapobiegać zapłodnieniu i zajściu w ciążę, gdy kobieta nie jest jeszcze na to gotowa. Wątpliwości, które mogą wystąpić w przypadku tej metody dotyczą głównie czasu stosowania pigułek. Czy dzień cyklu nie ma znaczenia, jeśli chodzi o skuteczne działanie ellaOne? A może ellaOne po owulacji nie będzie już w stanie zapobiec ciąży? Z artykułu dowiesz się, jak działa składnik czynny zawarty w tabletce ellaOne oraz czy ellaOne działa po owulacji.

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

EllaOne po owulacji — czy warto ją przyjmować?

Tabletki ellaOne stosowane są w celu redukcji ryzyka zapłodnienia i ciąży, gdy dojdzie do ryzykownego stosunku seksualnego. Poprzez ryzykowny stosunek rozumie się taki, w czasie którego dojdzie do uwolnienia plemników do dróg rodnych kobiety zabezpieczającej się jedynie mechanicznie, niezabezpieczającej się wcale bądź zabezpieczającej się hormonalnie, ale z niepewną skutecznością. ellaOne może być pomocna, gdy pęknie prezerwatywa, odklei się plaster antykoncepcyjny, kobieta pominie pigułki antykoncepcyjne lub będzie współżyła bez zabezpieczenia w okolicy dni płodnych. ellaOne dzień po owulacji może już nie zadziałać. Sprostowania wymagają również pewne informacje podawane w Internecie – ellaOne to nie pigułka wczesnoporonna, co oznacza, że nie ma mocy usunięcia ciąży już istniejącej. Jeśli komórka jajowa zostanie uwolniona z jajnika i połączy się z plemnikiem, a następnie będzie mieć miejsce zagnieżdżenie zarodka w endometrium macicy, tabletka ellaOne nie spowoduje przerwania ciąży.

Podstawą działania substancji czynnej tabletek ellaOne, czyli octanu uliprystalu, jest opóźnienie lub hamowanie owulacji. Z tego powodu bardzo ważne jest możliwie jak najszybsze przyjęcie preparatu, zanim jeszcze hormony owulację wywołają. W Polsce nie można jednak kupić leku z grupy antykoncepcji awaryjnej bez recepty, a jest to problematyczne, gdyż nie zawsze możliwy jest szybki kontakt z lekarzem przyjmującym stacjonarnie. Lekarz ma jednak możliwość przeprowadzenia konsultacji na odległość (zdalnie, przez Internet) – w tej sytuacji także tabletka dzień po może być przepisana. Rozwiązanie to pozwala szybko otrzymać potrzebną receptę. Zadaniem lekarza będzie jednak wcześniej sprawdzenie, czy stosowanie tabletki będzie dla pacjentki bezpieczne i nie wpłynie negatywnie na jej zdrowie – w wywiadzie medycznym sprawdza się obecność ewentualnych przeciwwskazań, by preparat przyjąć.

Tabletka dzień po a owulacja — jak na nią wpływa?

Pigułka ellaOne skuteczność swojego działania zawdzięcza substancji czynnej, czyli octanowi uliprystalu, który wpływa na aktywność progesteronu. Ten znów jest niezbędny w odpowiednim stężeniu, aby owulacja miała miejsce. Po zastosowaniu ellaOne dochodzi zatem do reakcji polegającej na opóźnianiu bądź hamowaniu owulacji, a wówczas szansa na zapłodnienie znacznie spada. Tabletka ellaOne w dni płodne, ale przed owulacją, hamuje jajeczkowanie. Podobny skutek przyjęcia (choć inny mechanizm działania) mają preparaty zawierające lewonorgestrel, które też w głównej mierze opierają się na hamowaniu owulacji. Gdy natomiast stosuje się ellaOne po owulacji, tabletka nie zadziała już w sposób pożądany. Przesunięcie lub brak owulacji po ellaOne dotyczą jednak wyłącznie cyklu, w którym zostanie przyjęta – pigułki nie powodują zmian w kolejnych cyklach kobiet.

Czy zażycie EllaOne po owulacji ma sens?

Wcześniej zaznaczono już, że ellaOne wzięta po owulacji nie będzie mogła spełnić swojego podstawowego zadania, gdyż jej mechanizm działania opiera się na opóźnianiu jajeczkowania. W ulotce preparatu zaznaczono, że pigułki można przyjmować niezależnie od dnia cyklu, jednak należy mieć świadomość, że w przypadku ellaOne skuteczność po owulacji nie będzie satysfakcjonująca. Niekiedy pada w sieci pytanie, jak działa ellaOne po owulacji. By to wytłumaczyć, załóżmy przykładowo, że pacjentka przyjmie ellaOne dwa dni po owulacji. W tym czasie komórka jajowa, która ma zdolność przeżycia 12-24 godziny, jest już albo zapłodniona, albo martwa. Na tym etapie zatem tabletka nie spełni już swojej roli. EllaOne nie jest też wczesnoporonna, więc jeżeli dojdzie do implantacji zarodka, nie przyczyni się ona do przerwania istniejącej ciąży.

Czy tabletki EllaOne opóźniają owulacje?

Działanie ellaOne po owulacji nie jest skuteczne, ponieważ mechanizm aktywności octanu uliprystalu polega na hamowaniu bądź opóźnianiu jajeczkowania. Octan uliprystalu to selektywny modulator receptora progesteronowego, który z wysokim powinowactwem łączy się u ludzi z tym receptorem, wpływając jednocześnie na aktywność progesteronu. Nawet bezpośrednio przed samą owulacją ellaOne ma szansę zadziałać, ale już tabletka ellaOne po owulacji skuteczna nie będzie.

Kiedy jest najlepszy czas na zażycie tabletki EllaOne?

Leki z grupy antykoncepcji awaryjnej, w tym ellaOne, należy przyjmować możliwie w najkrótszym czasie od współżycia. W przypadku tabletki ellaOne kobieta ma 5 dni (120 godzin) na przyjęcie preparatu. Nie ma jednak co w tym przypadku zwlekać, gdyż nie da się z wysoką dokładnością przewidzieć wystąpienia u siebie owulacji, a jak wiadomo skuteczność ellaOne po owulacji nie będzie satysfakcjonująca. Najlepiej zatem, aby pigułka została przyjęta w pierwsze 24 godziny od ryzykownego współżycia.

Antykoncepcja awaryjna EllaOne a dzień cyklu

Zgodnie z ulotką preparatu, ellaOne może być zażyta w dowolnym dniu cyklu miesiączkowego, ale nie będzie skuteczna, jeśli kobieta już jest w ciąży, gdyż nie przyczynia się do jej przerwania. Również trzeba pamiętać, że nie jest to metoda gwarantująca, że do ciąży nie dojdzie – 100% skuteczności nie posiada bowiem tabletka EllaOne. Nieskuteczna po owulacji będzie każdorazowo, ale również przyjęta na czas może nie ochronić przed ciążą. Nie ochroni też przed ciążą będącą efektem stosunku, do którego dojdzie już po jej zażyciu (następny stosunek bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem wadliwym). Na 100 pacjentek stosujących ellaOne 2 zachodzą w ciążę, więc należy monitorować kolejną miesiączkę i objawy ze strony organizmu, a w razie potrzeby wykonać test ciążowy i zgłosić się do lekarza.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy