Skutki uboczne działania tabletki EllaOne

Dodano: 26.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Tabletkę ellaOne stosuje się w celu zapobiegania ciąży, jeśli kobieta współżyła bez antykoncepcji bądź stosowana przez nią metoda zabezpieczenia z jakiegoś powodu okazała się zawodna. Skuteczność tabletki „po” jest wysoka, o ile przyjmie się ją zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce i w określonym tam czasie. EllaOne skutki uboczne jednak również może wykazywać, dlatego decydując się na połknięcie pigułki, dobrze wiedzieć, jakich objawów można się spodziewać. Jakie skutki uboczne ellaOne wykazuje? Informacje na ten temat zebraliśmy poniżej.

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Czym jest octan uliprystalu?

Tabletki ellaOne należą do hormonalnych środków antykoncepcyjnych z grupy preparatów awaryjnych. Stosuje się je jako ostatnią deskę ratunku, by chronić się przed nieplanowanym zajściem w ciążę, jeśli doszło do współżycia bez zabezpieczenia bądź z zabezpieczeniem wadliwym. Substancją czynną tabletek ellaOne jest octan uliprystalu, którego działanie w organizmie jest ściśle powiązane z owulacją. Octan uliprystalu to syntetyczny modulator receptora progesteronowego. Jest to modulator selektywny, który posiada wysokie powinowactwo do wspomnianego receptora. Jego działanie przyczynia się do opóźniania lub hamowania owulacji. Mechanizm tego działania związany jest ze wstrzymywaniem wyrzutu hormonu luteinizującego (LH), który to jest niezbędny, by doszło do owulacji. Tabletka ellaOne z octanem uliprystalu powinna być zażyta możliwie w najkrótszym czasie od stosunku, zanim jeszcze do owulacji dojdzie. Według danych producenta nawet zażyta bezpośrednio przed samą owulacją, gdy poziom LH powoli zaczyna rosnąć, jest w stanie przyczynić się do opóźnienia pękania pęcherzyków jajnikowych o 5 dni.

Podstawą skuteczności działania ellaOne jest jej możliwie najszybsze połknięcie. Kobieta ma na to teoretycznie 5 dni, jednak nie ma co zwlekać, gdyż pigułka połknięta w pierwsze 24 godziny od współżycia będzie bardziej skuteczna. Tu jednak pojawia się utrudnienie, gdyż leku nie można kupić w aptece bez recepty. Oznacza to, że pacjentka musi wcześniej zgłosić się na wizytę do lekarza, który podejmie decyzję na podstawie zgromadzonych danych medycznych o wystawieniu recepty lub jej niewystawieniu. Lekarz w wywiadzie medycznym musi wykluczyć przeciwwskazania, by antykoncepcja awaryjna mogła być przez pacjentkę bezpiecznie stosowana. Nie każdy wie, ale tabletka dzień po może być też przepisana zdalnie. Konsultacje online z lekarzem nie wymagają wcześniejszej rejestracji, a receptę na potrzebne tabletki można otrzymać zaledwie w kilka minut.

EllaOne – skutki uboczne, których należy się spodziewać

Lek ellaOne może działać na kobietę nie tylko w sposób pożądany. U niektórych pacjentek skutki uboczne po ellaOne również mogą wystąpić, czego należy być świadomym. Nie każda kobieta co prawda odczuwa dolegliwości związane z przyjęciem ellaOne, jednak należy się na nie przygotować. Tabletka może sprawić, że u kobiety pojawią się bóle głowy lub zawroty głowy, poza tym możliwe są dolegliwości bólowe brzucha i tkliwość piersi. Pigułka „po” może też powodować odczyny skórne, a oprócz tego zaburzenia miesiączki. Krwawienie po ellaOne może się opóźnić, ale też może wystąpić wcześniej, poza tym nie jest wykluczone, że jego intensywność będzie zmieniona, podobnie jak czas trwania miesiączki. Możliwe są też dodatkowe plamienia.

Czy EllaOne wpływa na samopoczucie?

Również samopoczucie po ellaOne może być zmienione. Jednym ze skutków ubocznych działania ellaOne są zaburzenia emocjonalne, a także niepokój bądź senność. Możliwe jest też złe samopoczucie, poza tym ellaOne skutki uboczne daje także niekiedy w postaci wahania nastroju i zmęczenia. Może też powodować pobudzenie lub zaburzenia snu.

Jak długo mogą trwać skutki uboczne po EllaOne?

Nie każda pacjentka musi odczuwać po ellaOne skutki uboczne. Jak długo one występują u kobiet również jest kwestią dość indywidualną, jednak zazwyczaj dość szybko wszystko się normuje. Jeśli jednak u pacjentki działania niepożądane będą nasilone, czy też długotrwałe, najlepiej zasięgnąć porady lekarza. Trzeba też pamiętać, że niektóre z działań niepożądanych ellaOne przypominają objawy wczesnej ciąży. Jeśli zatem u kobiety okres nie pojawi się na czas, a oprócz tego zmagać będzie się ona z dokuczliwymi objawami dodatkowymi, powinna dla pewności wykonać test ciążowy i zgłosić się do lekarza.

Tabletki antykoncepcyjne a EllaOne – co trzeba wiedzieć?

Omawiając przy ellaOne skutki uboczne, należy jeszcze wspomnieć o możliwym wpływie tabletki „po” na skuteczność działania antykoncepcji hormonalnej. Jeśli kobieta z jakiegoś powodu zdecyduje się na przyjęcie ellaOne, a tabletki antykoncepcyjne to podstawowa metoda, którą zabezpiecza się na co dzień, nie musi ona odstawiać opakowania pigułek hormonalnych. Ważne jednak, że ellaOne może przyczynić się czasowo do zmniejszenia skuteczności działania środków hormonalnych takich jak tabletki lub plastry antykoncepcyjne. Z tego powodu zaleca się dodatkowe zabezpieczanie się mechaniczne do czasu rozpoczęcia nowego opakowania tabletek antykoncepcyjnych.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy