Escapelle czy EllaOne – którą tabletkę „dzień po” wybrać? Różnice i podobieństwa

Dodano: 26.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Tabletki „dzień po stosunku” to typ antykoncepcji hormonalnej, a konkretnie antykoncepcja awaryjna, która stosowana jest w celu niedopuszczenia do zapłodnienia, a w konsekwencji do ciąży. Podstawą działania środków z tej grupy jest opóźnianie owulacji. W Polsce dostępne są dwa preparaty, które działają w ten sposób – ellaOne oraz Escapelle. Jakie podobieństwa i różnice posiadają wspomniane tabletki „dzień po”? Która z nich jest lepsza i dlaczego? Więcej informacji na temat obu tych leków znaleźć można poniżej.

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Escapelle i EllaOne. Różnice i podobieństwa tabletek „dzień po”

Antykoncepcyjne środki awaryjne przeznaczone są do zapobiegania zajścia w ciążę, jeśli kobieta odbyła stosunek bez zabezpieczenia lub stosowana przez nią metoda zabezpieczenia mogła być zawodna. W Polsce kobiety stosować mogą dwa środki z tej grupy leków. Jest to lek Escapelle oraz preparat ellaOne. Leki te różnią się substancjami czynnymi, różne też jest ich działanie, a także część skutków ubocznych i przeciwwskazania. Oba preparaty można przyjąć w dowolnym dniu cyklu i oba z nich mają wysoką skuteczność działania. Każdy z tych preparatów też opóźnia lub hamuje owulację i każdy z nich należy zażyć w możliwie najkrótszym czasie od współżycia. Na zażycie ellaOne pacjentka ma jednak 5 dni, a na zażycie Escapelle 3 dni. Escapelle wykazuje jednak dodatkowe działanie na endometrium macicy, a takiego działania nie ma ellaOne. Escapelle można kupić też taniej niż ellaOne, ale też skuteczność działania tego środka jest nieco mniejsza.

Gdzie kupić tabletkę „dzień po”, nie będzie problemem, gdyż w antykoncepcję awaryjną można zaopatrzyć się w każdej aptece. Niestety nie każda kobieta może kupić te środki od ręki, gdyż odpowiedź na pytanie, czy tabletka „dzień po” jest na receptę, jest twierdząca. Bez względu na to, czy kobieta wybierze Escapelle czy ellaOne, nie kupi leku w aptece, jeśli nie będzie posiadać wystawionej przez lekarza recepty. Lekarz musi wcześniej sprawdzić ewentualne przeciwwskazania do zażycia danego preparatu przez kobietę i dopiero po wykluczeniu tych przeciwwskazań recepta będzie mogła być wystawiona. Na konsultację nie trzeba jednak umawiać się stacjonarnie, gdyż tabletka dzień po może być przepisana również przez Internet, w ramach zdalnych konsultacji online. Jest to rozwiązanie bardzo szybkie, a czas przyjęcia pigułki „po” jest kluczowy, jeśli chodzi o skuteczność jej działania.

Escapelle – sposób działania, przeciwwskazania, skutki uboczne

Tabletki Escapelle posiadają substancję czynną, jaką jest lewonorgestrel. Jest to substancja, która opóźnia lub hamuje owulację. Dodatkowo wywołuje pewne zmiany w endometrium macicy, przez co zmniejsza ryzyko, że zapłodnienie już uwolnionej komórki jajowej będzie miało miejsce, podobnie jak jej zagnieżdżenie. Jeśli pigułka „po” zostanie przyjęta już po zagnieżdżeniu zarodka, nie spowoduje przerwania ciąży. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na lewonorgestrel, ciąża lub jej podejrzenie, a także stosowanie niektórych leków (szczegółowo opisane w ulotce). Jeśli chodzi o to, ile kosztuje tabletka „dzień po”, Escapelle jest tańsza od ellaOne. Bardzo częste działania Escapelle to nudności, bóle podbrzusza, a także zmęczenie i bóle głowy, a oprócz tego nieregularne krwawienia śródcykliczne.

 

Działanie, przeciwwskazania i skutki uboczne tabletek ellaOne

Tabletki ellaOne posiadają substancję czynną, jaką jest octan uliprystalu – to syntetyczny modulator receptora progesteronowego. Jak działają tabletki „dzień po” ellaOne? Blokują wyrzut LH, dzięki czemu opóźniają lub hamują owulację. Jeśli ellaOne zostanie przyjęta po owulacji, nie spełni już swojego działania. EllaOne nie działa też wczesnoporonnie, czyli nie przyczyni się do przerwania ciąży już istniejącej. Przeciwwskazaniem do stosowania ellaOne jest nadwrażliwość na octan uliprystalu, ciąża lub jej podejrzenie, a także stosowanie niektórych leków (wymienione w ulotce). Częste działania ellaOne to mdłości, wymioty, ból brzucha, a także wrażliwość piersi i bolesne miesiączkowanie. Możliwe są też bóle i zawroty głowy, a także wahania nastroju i zmęczenie, poza tym pacjentki odczuwają bóle miednicy, mięśni i pleców.

Escapelle czy EllaOne – co wybrać?

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie „Escapelle czy ellaOne”, gdyż chociaż tabletki te należą do jednej grupy i mają takie same działanie podstawowe, różnią się licznymi parametrami. Dla jednej pacjentki lepsza może być Escapelle, z uwagi na jej niższą cenę. Inna kobieta wybierze ellaOne, gdyż czas na jej zażycie jest dłuższy. Dla matek karmiących lepsza może być Escapelle, ale już biorąc pod uwagę skuteczność ochrony antykoncepcyjnej, minimalnie lepiej wypada ellaOne. Pacjentki uczulone na lewonorgestrel nie mogą stosować Escapelle, więc zostaje im ellaOne, a te uczulone na octan uliprystalu nie mogą stosować ellaOne i zostanie im Escapelle. To nie wszystko, jeśli chodzi o rozważania „Escapelle czy ellaOne”. Która lepsza, może też dotyczyć ich działań niepożądanych. Niektóre kobiety gorzej czują się po Escapelle, inne natomiast bardziej odczują działania niepożądane ellaOne. Wyboru należy dokonać, uwzględniając ważne dla siebie indywidualnie kryteria, a także konsultując się z lekarzem.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy