Czy tabletka „dzień po” jest legalna? Wszystko, co warto wiedzieć

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Wskazania do stosowania antykoncepcji awaryjnych obejmują stosunek bez zabezpieczenia lub współżycie, w przypadku którego stosowana antykoncepcja mogła okazać się zawodna. Przykładem może być sytuacja użycia prezerwatywy, gdy w czasie seksu prezerwatywa pękła bądź zsunęła się. Wątpliwości budzi u niektórych jednak legalność preparatu oraz bezpieczeństwo jego stosowania. Z tego artykułu dowiesz się zatem, czy tabletka „dzień po” jest legalna i co należy zrobić, aby móc pigułkę kupić bez problemu.

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Czy tabletka „dzień po” jest legalna w Polsce?

Antykoncepcję awaryjną stosuje się w celu zapobiegania ciąży, jeśli kobieta odbyła ryzykowne współżycie, a podczas stosunku doszło do uwolnienia plemników do jej dróg rodnych. Wskazaniem do zastosowania pigułki „po” jest zatem zarówno seks bez zabezpieczenia, jak i współżycie z zabezpieczeniem antykoncepcyjnym o wątpliwej skuteczności działania. Niekiedy pojawiają się wątpliwości dotyczące legalności stosowania leku przez kobiety. Faktem jest, że w Polsce nielegalne są środki poronne, jednak tabletki „dzień po” nie należą do leków wczesnoporonnych. Jeśli zatem chodzi o pytanie, czy tabletka „dzień po” jest legalna w Polsce, odpowiedź jest twierdząca. Nie oznacza to jednak, że wszystkie kobiety mogą kupić je bez problemu w aptece.

Udzielając odpowiedzi na pytanie, czy tabletki „dzień po” są legalne w naszym kraju, wspomniano o sytuacji, gdy zastosowanie leku omówione zostało wcześniej przez pacjentkę z lekarzem. Pigułka wydawana jest w aptece wyłącznie po okazaniu ważnej recepty wystawionej przez lekarza. Tu pojawia się czasem problem, gdyż skuteczność tabletek „dzień po” jest powiązana z czasem ich przyjęcia – tabletkę należy zażyć możliwie najszybciej od współżycia, wówczas szansa na zapłodnienie będzie najmniejsza. Lekarze nie zawsze stacjonarnie dostępni są od ręki, a oczekiwanie na wolny termin może być problematyczne. Lekarz może wypisać receptę na tabletkę „po” jednak również po konsultacji zdalnej. Korzystanie z wiarygodnych podmiotów medycznych świadczących usługi zdalne również jest legalne, podobnie jak tabletka „dzień po” przepisana w ten sposób. Lekarzowi należy oczywiście udzielić rzetelnych informacji o swoim zdrowiu i historii medycznej, by ten wykluczył ewentualne przeciwwskazania. Sprawdzenie przeciwwskazań to podstawa, by mogła być wystawiona recepta – tylko wówczas jej wypisanie jest legalne.

Przepisy dotyczące sprzedaży tabletki „dzień po”

Pacjentki, które zgłoszą się do lekarza i otrzymają receptę, nie muszą obawiać się tego, czy tabletka „dzień po” jest legalna, gdyż recepta będzie je uprawniać do zakupu leku bez nieprzyjemności w każdej aptece. Jeśli chodzi o temat „czy tabletka „dzień po” jest zakazana”, często mylone są tabletki „po” i wczesnoporonne – te drugie faktycznie nie są legalne w kraju. Po tabletce „po” ciąża jednak nie jest przerywana, gdyż zasadą działania środka jest niedopuszczanie do ciąży, a konkretnie opóźnianie momentu owulacji. Nie działa ona zatem poronnie, a nawet jeśli przyjęta będzie w czasie już istniejącej ciąży (co jest przeciwwskazaniem), nie będzie prowadzić do jej przerwania. Mówiąc o skuteczności ochrony przed ciążą w przypadku tabletek „po” mówi się zatem o skuteczności jej legalnego zapobiegania, a nie usuwania, co jest nielegalne.

Kto może wystawić receptę na tabletkę „dzień po”?

Tylko uprawniony lekarz może pacjentce wystawić receptę na tabletkę „dzień po”, przy czym nie jest konieczne, aby był to lekarz ginekolog. Receptę może wystawić każdy lekarz z uprawnieniami, o ile sprawdzi wcześniej w wywiadzie medycznym, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna dla danej pacjentki. To głównie przyjęcie wbrew przeciwwskazaniom rzutuje bowiem na to, czy tabletka „dzień po” jest szkodliwa dla pacjentki. Jeśli lekarz wykluczy obecność przeciwwskazań, będzie mógł pacjentce wystawić e-receptę. Możliwe jest to również zdalnie, co jest opcją oszczędzającą sporo czasu.

Kto może wykupić receptę na tabletki „dzień po”?

Nie każdej pacjentce dedykowana jest tabletka „dzień po”. Jaki lekarz może ją przepisać już wspomniano, podobnie jak to, czy tabletka „dzień po” jest legalna. Komu jednak można przepisać pigułkę „po”? Antykoncepcja awaryjna przeznaczona jest dla kobiet w wieku rozrodczym, które nie mają przeciwwskazań zdrowotnych do stosowania pigułki „po” oraz nie są w ciąży (lub nie podejrzewają, że już mogą w niej być). E-recepta może być wystawiona jedynie osobie, która ma pigułkę przyjąć, jednak wykupić e-receptę w imieniu kobiety może też bliska osoba, jeśli będzie posiadać kod e-recepty oraz numer PESEL pacjentki. Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, czy tabletka „dzień po” może nie zadziałać. Jest to możliwe, ponieważ nie ma ona 100% skuteczności. Jeśli zatem u pacjentki nie wystąpi okres, a dodatkowo pojawią się nudności, wymioty lub inne alarmujące objawy, powinna wykonać test ciążowy.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy