Jak działa tabletka dzień po? Co warto wiedzieć o działaniu antykoncepcji awaryjnej?

Dodano: 26.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Pigułka „dzień po” to typ hormonalnej antykoncepcji z grupy awaryjnych środków zapobiegających ciąży. Tabletkę „dzień po” przyjmuje się w celu uniknięcia zapłodnienia, gdy kobieta odbyła stosunek seksualny wysokiego ryzyka, po którym może zajść w ciążę. Skuteczność ochrony przed ciążą jest w tym przypadku ściśle powiązana z tym, jak szybko zostanie przyjęta tabletka „dzień po”. Jak działa ten preparat w organizmie? Jakie są jego skutki uboczne i bezpieczeństwo stosowania? Czy metoda ma jakieś wady? Informacje o stosowaniu preparatu zebraliśmy poniżej.

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Co to jest tabletka „dzień po”?

Gdy dojdzie do stosunku bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem wadliwym, przed ciążą może pacjentkę ochronić tabletka” dzień po”. Co to za środek? Pigułkę „po” zalicza się do antykoncepcyjnych środków awaryjnych, czyli takich, które mają zapobiegać zapłodnieniu i tym samym zajściu w ciążę. Antykoncepcja awaryjna posiada wysoką skuteczność działania, o ile w możliwie najkrótszym czasie od stosunku zostanie połknięta tabletka „dzień po”. Jak działa ten preparat w organizmie? Podstawą, jeśli chodzi o działanie tabletek z grupy antykoncepcji awaryjnej, jest opóźnianie lub hamowanie owulacji. Sam mechanizm tego działania różni się, zależnie od tego, jaką antykoncepcję pacjentka zastosuje – w Polsce dostępny jest preparat ellaOne i lek Escapelle. Różnią się one składnikami czynnymi, dopuszczalnym czasem przyjęcia, a także skutkami ubocznymi, przeciwwskazaniami i sposobem, w jaki należy je bezpiecznie stosować.

Tabletki dzień „po” ellaOne i Escapelle nie mogą być w Polsce kupione, jeśli kobieta nie posiada recepty, chociaż w większości krajów Europy jest to dopuszczalne. W Polsce, należy skontaktować się z lekarzem i dopiero on podejmie decyzję, czy pacjentce wystawić receptę. Wcześniej jednak przeprowadzi z kobietą wywiad medyczny, by sprawdzić, czy stosowana antykoncepcja awaryjna będzie dla niej bezpieczna, tzn. czy nie istnieją przeciwwskazania do zażycia pigułki „po”. Oba rodzaje tabletek „dzień po” lekarz może pacjentce przepisać również przez Internet. Online tabletka dzień po może być przepisana przez lekarza nawet w kilka minut, co jest dużą oszczędnością czasu dla kobiety.

Tabletka „dzień po” – kiedy zażyć?

Biorąc pod uwagę to, jak działa pigułka „po”, podstawową kwestią jej skuteczności w sytuacjach zagrożenia ciążą jest możliwie najszybsze przyjęcie od stosunku. Bardzo ważne jest zatem to, jak szybko zostanie przyjęta tabletka dzień po. Kiedy zażyć można ją dokładnie? Zgodnie z ulotkami obu preparatów dostępnych na rynku, antykoncepcyjne działanie tabletki „po” wykazują przyjęte w ściśle określonym czasie. Jeśli chodzi o tabletki ellaOne, pacjentka ma 5 dni na połknięcie pigułki od sytuacji ryzykownego współżycia. W przypadku tabletki Escapelle czas ten jest nieco krótszy i wynosi 3 dni od stosunku. Jeśli jednak tylko kobieta ma taką możliwość, nie powinna zwlekać z połknięciem tabletki „dzień po”. W przypadku jej szybszego zastosowania, szansa na zajście w ciążę będzie mniejsza. Najlepiej przyjąć tabletkę ellaOne w maksymalnie 24 godziny od współżycia, a tabletkę Escapelle maksymalnie w 12 godzin od stosunku.

Pigułki można przyjąć w dowolnym dniu cyklu, jednak najbardziej można liczyć na skuteczność ich działania, jeśli będą przyjęte przed owulacją. To właśnie na opóźnianiu owulacji w głównej mierze opiera się ich działanie. Zarówno ellaOne, jak i Escapelle nie będą skuteczne, gdy dojdzie już do implantacji zarodka w macicy. Nie są to bowiem metody wczesnoporonne. Stosuje się je, aby ciąża nie miała miejsca, czyli w celu zapobiegania zapłodnieniu, a nie w celu przerwania ciąży już istniejącej.

Kiedy Escapelle i EllaOne zaczynają działać?

Gdy w grę wchodzi tabletka „dzień po”, jak działa jest nie mniej ważne od tego, kiedy faktycznie to działanie się rozpoczyna. Nieco inaczej wygląda to w przypadku Escapelle i ellaOne. Kiedy zaczyna działać pigułka „po”? Musi mieć czas, aby wchłonąć się z przewodu pokarmowego. To bardzo ważne, ponieważ jeśli pojawią się wymioty u pacjentki w pierwszych trzech godzinach od połknięcia leku, istnieje ryzyko, że tabletka wydostała się z organizmu wraz z wymiotami, a w tej sytuacji nie ma co liczyć na jej skuteczne działanie. Jeśli zatem u pacjentki wystąpią wymioty, powinna jak najszybciej zgłosić się do lekarza po kolejną receptę na pigułkę „dzień po”, a następnie udać się do apteki, by receptę zrealizować. Zaleca się przy wymiotach połknięcie kolejnej pigułki „dzień po” w możliwie najkrótszym czasie. Jest to jedyna sytuacja, kiedy jest dopuszczalne przyjęcie dwóch tabletek awaryjnych w tym samym cyklu.

Tabletka „dzień po” – jak i jak długo działa?

Podstawą działania tabletek „dzień po” jest opóźnianie lub hamowanie owulacji. Jeśli nie dojdzie do owulacji w wyznaczonym terminie, plemniki uwolnione do dróg rodnych kobiety nie będą w stanie zapłodnić komórki jajowej, a w konsekwencji do ciąży nie dojdzie. Ważne jest również to, jak długo działa tabletka „dzień po”. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że w obu ulotkach znajduje się informacja, że połknięcie tabletki „po” nie wpływa na dalszą płodność kobiety i nie chroni przed zajściem w ciążę w przypadku kolejnych ryzykownych stosunków seksualnych, do których dojdzie po przyjęciu środka. Jeśli zatem wówczas pacjentka nie zabezpieczy się prawidłowo, może zajść w ciążę.

Tabletka „dzień po” – czy jest bezpieczna?

Antykoncepcji ratunkowej nie powinno się traktować jako głównej metody zabezpieczenia przed ciążą, tylko jako opcję awaryjną. Możliwie jak najrzadziej przez kobietę powinna być zatem stosowana tabletka „dzień po”. Jak działa na organizm kobiety antykoncepcja awaryjna i czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna? Jeśli kobieta podejdzie do kwestii antykoncepcji awaryjnej odpowiedzialnie i będzie ją stosować zgodnie z przeznaczeniem i w sporadycznych sytuacjach, po wcześniejszym wykluczeniu ewentualnych przeciwwskazań, tabletka „po” nie powinna być dla niej niebezpieczna. Stosowanie każdego leku – w tym tabletki „dzień po” – w sposób niezgodny z zaleceniami i w dawkach niezgodnych ze wskazanymi może odbić się na kondycji organizmu.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy