Tabletka „dzień po” – cena w Polsce i Europie

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Gdy ciąża nie jest przez pacjentkę planowana, owulację można opóźnić, wykorzystując antykoncepcję awaryjną – jest to tzw. tabletka „dzień po”. Cena opakowania produktu w aptece może nieco zaskoczyć, zwłaszcza że nie jest to produkt refundowany. Co należy wiedzieć o cenach preparatów z grupy antykoncepcji awaryjnej w aptekach? Ile kosztuje Escapelle i ellaOne? Jak wyglądają ceny tych produktów za granicą? Sprawdzamy!

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Tabletka „dzień po” — cena w Polsce

Antykoncepcję awaryjną stosuje się w przypadku ochrony przed zajściem w ciążę, gdy skuteczność stosowanej w czasie współżycia metody antykoncepcyjnej była wątpliwa lub współżyto bez zabezpieczenia. Pigułka „dzień po” dostępna jest w Polsce w postaci dwóch preparatów, które różnią się substancjami czynnymi. Jest to ellaOne, której substancją czynną jest octan uliprystalu, a także Escapelle, której składnikiem czynnym jest lewonorgestrel. W przypadku obu tych preparatów podstawą działania jest opóźnianie owulacji, przez co zapłodnienie nie może mieć miejsca. Pigułki „po” nie dają jednak 100% gwarancji, że do ciąży nie dojdzie. Są mniej skuteczne niż tabletki antykoncepcyjne, czy też prezerwatywy i nie należy ich traktować jako podstawową metodę zabezpieczenia przed ciążą, tylko jako metodę awaryjną. Gdy w grę wchodzi tabletka „dzień po”, cena również może nieco zdziwić, zwłaszcza że w opakowaniu znajduje się 1 szt. tabletki.

W sieci niejednokrotnie wyszukuje się frazę „tabletka „dzień po” cena apteka”. Trzeba jednak wiedzieć, że jeśli interesuje pacjentkę tabletka „dzień po” bez recepty, cena nie gra roli, gdyż w Polsce nie będzie można jej kupić. W naszym kraju tabletka „dzień po” zakazana jest w sprzedaży ogólnej. By mogła być kupiona tabletka „po”, recepta będzie musiała być wcześniej wystawiona pacjentce przez lekarza. Wcale nie trzeba jednak zgłaszać się do ginekologa, aby mogła być pacjentce przepisana tabletka „dzień po”. Kto może wypisać receptę? W zasadzie każdy lekarz, w tym również lekarz pierwszego kontaktu. Co ciekawe, tabletka dzień po może być też przepisana zdalnie – w tym przypadku przeprowadzany jest wywiad medyczny przez Internet i to na tej podstawie lekarz sprawdza, czy istnieją przeciwwskazania do stosowania leku przez pacjentkę.

Decydując się na tabletkę „po”, należy pamiętać, że działa ona nie tylko w sposób pożądany, czyli opóźniając owulację i ewentualnie wywołując pewne zmiany w endometrium, przeciwdziałając zapłodnieniu i implantacji zarodka. Może też mieć skutki uboczne, a zaliczyć można do nich nudności (mdłości) i wymioty, krwawienia śródcykliczne, czy też zawroty głowy i tkliwość piersi. Miesiączka po tabletce „po” może być też opóźniona lub przyspieszona, poza tym pigułka może wpłynąć na obfitość krwawienia.

Ile tabletka „dzień po” kosztuje za granicą?

Ceny antykoncepcji awaryjnej w różnych krajach mogą być różne, ponadto w wielu krajach Europy tabletkę „po” można kupić bez recepty. W Polsce, gdy potrzebna jest tabletka „dzień po” ellaOne, cena może wahać się zależnie od apteki od 60 do nawet 130 zł. Gdy w grę wchodzi tabletka „dzień po” Escapelle, cena mieści się natomiast najczęściej w granicach 35-55 zł. To, ile kosztuje tabletka „dzień po”, zależy między innymi od tego, w jakim kraju jest sprzedawana. W Niemczech koszt ellaOne to np. około 37 euro, przy czym w tym kraju nie jest potrzebna recepta, aby kupić pigułkę „po”, podobnie jak w większości krajów Europy. Jeśli w innym kraju będzie miała być kupiona tabletka „dzień po”, cena może się różnić.

Czy tabletka „dzień po” jest dostępna w każdej aptece

Jak już wspomniano wcześniej, tabletkę „dzień po” kupić można w aptece po wcześniejszym kontakcie z lekarzem. Preparat należy do leków, które można bez większych problemów kupić w każdej aptece, przy czym najlepiej sprawdzić wcześniej dostępność tabletek na stanie w poszczególnych punktach, aby nie marnować czasu na ewentualną dostawę. Zdarzyć się może, że apteka nie będzie miała preparatu na stanie, a wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się po lek do innej apteki. Nie bez powodu w sieci wyszukiwana jest jednak fraza „tabletka „dzień po” cena recepta”. Faktem jest, że cena pigułki „po stosunku” może różnić się w różnych aptekach, czego należy być świadomym. Wszystko zależy między innymi od marży, jaką apteka nakłada na poszczególne leki. Gdy potrzebna jest pilnie „dzień po” tabletka, cena różniąca się między poszczególnymi aptekami schodzi na dalszy plan – ważne, aby pigułkę zastosować możliwie najszybciej. Jej szybkie przyjęcie minimalizuje szansę zapłodnienia.

Jak kupić tabletkę „dzień po”?    

Tabletka „po” może być stosowana niezależnie od posiłku – ważne jednak dla skuteczności jej działania, aby została połknięta możliwie najszybciej. Gdy potrzebna jest tabletka „dzień po”, cena nie jest wszystkim, co interesuje pacjentki. Ze względu na to, że tabletka „dzień po” bez recepty nie może być w naszym kraju kupiona, w pierwszej kolejności należy udać się do lekarza po receptę (lub skorzystać z konsultacji zdalnej), w przypadku której może być przepisana tabletka „dzień po”. Apteka i cena to kolejne kroki, na które na tym etapie można zwrócić uwagę. By kupić tabletkę „dzień po stosunku”, należy podać kod czterocyfrowy e-recepty oraz swój numer PESEL. Można też wykorzystać kod kreskowy e-recepty – wówczas podawanie numeru PESEL nie będzie koniecznością. Trzeba też przygotować się na to, że antykoncepcja awaryjna nie jest refundowana. W przypadku ellaOne cena może być znacznie wyższa od ceny tabletki Escapelle, ale też tabletkę ellaOne można przyjąć w więcej dni od stosunku.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy