Kto może wypisać receptę na tabletkę „dzień po”?

Dodano: 26.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Z antykoncepcji awaryjnej korzysta się w celu uniknięcia ciąży, jeśli kobieta niedawno współżyła bez zabezpieczenia lub stosowana przez nią w tym czasie antykoncepcja mogła być zawodna. W Polsce nie może być jednak w aptece bez recepty kupiona przez kobiety tabletka „dzień po”. Kto może wypisać receptę i w jakim przypadku? Czy trzeba koniecznie zgłaszać się do ginekologa? Czy lekarz może odmówić wypisania e-recepty? Czy lekarz może wypisać receptę mężczyźnie? Sprawdzamy!

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Czy tabletka „dzień po” jest na receptę?

W przypadku ryzykownego stosunku seksualnego przed ciążą ochronić może kobietę tabletka „dzień po”. Czy jest na receptę w naszym kraju? Do niedawna jeszcze można było lek kupić w aptece bez recepty, jednak prawo się zmieniło i aktualnie leków z grupy hormonalnych środków antykoncepcji awaryjnej nie można kupić bez wcześniejszego kontaktu z lekarzem. Konieczność wizyty u lekarza tłumaczy się koniecznością sprawdzenia, czy tabletka „po” będzie dla pacjentki bezpieczna, a także przeciwdziałaniem nadużyć w jej stosowaniu. Antykoncepcja awaryjna nie powinna bowiem być stosowana zbyt często, a jedynie w sytuacjach faktycznie awaryjnych, gdy ryzyko zajścia w ciążę jest uzasadnione. Nie jest to też metoda przeznaczona do podstawowego zabezpieczenia przed ciążą.

Gdy pacjentce potrzebna jest tabletka „dzień po”, recepta przez lekarza może być wystawiona po wcześniejszym wywiadzie medycznym, jeśli wykluczone zostaną przeciwwskazania do stosowania antykoncepcji awaryjnej w danym przypadku. Tabletka dzień po może być przepisana też online – pacjentka może skorzystać z konsultacji zdalnych, które nie wymagają wychodzenia z domu. Ten rodzaj konsultacji różni się od wizyty stacjonarnej formą kontaktu z lekarzem, jednak wywiad medyczny w obu przypadkach musi być przeprowadzony rzetelnie, a wystawiona recepta jest zgodna z prawem i nie będzie problemu z jej realizacją w aptece.

Tabletka „dzień po” – jak dostać?

Tylko po okazaniu ważnej recepty może być kupiona w aptece tabletka „dzień po”. Kto może wypisać pacjentowi receptę? Nie tylko lekarz ginekolog, ale też lekarz innej specjalizacji, a nawet lekarz rodzinny. Wizytę odbyć można zarówno na NFZ, jak i prywatnie, poza tym lek przepisać pacjentowi może zarówno lekarz przyjmujący stacjonarnie, jak i ten świadczący konsultacje zdalne w ramach e-wizyty. Aby otrzymać e-receptę na antykoncepcję awaryjną, trzeba odpowiedzieć lekarzowi na pytania zawarte w wywiadzie medycznym. Dotyczą one stanu zdrowia pacjentki, jej historii medycznej oraz rodzaju przyjmowanych leków. W ten sposób lekarz może sprawdzić, czy zastosowanie pigułki „po” będzie dla pacjentki bezpieczne i na tej podstawie będzie mógł podjąć decyzję o wystawieniu recepty lub jej niewystawieniu.

Co zrobić, jeśli lekarz rodzinny odmówi przepisania tabletki „dzień po”?

Każdy lekarz może odmówić pacjentce wystawienia recepty na lek, jeśli nie stwierdzi wskazań do jego stosowania bądź zauważy przeciwwskazania do przyjęcia medykamentu. Jeśli z któregoś z tych powodów lekarz rodzinny odmówi wystawienia e-recepty na dany środek i nie będzie zamienników, które można by w tej sytuacji zastosować (czasem np. nadwrażliwość na lewonorgestrel z Escapelle nie jest przeciwwskazaniem do przyjęcia ellaOne), nie ma co iść do innego lekarza, gdyż ten prawdopodobnie również e-recepty nie wystawi. Nie tylko z tego powodu może być jednak nie przepisana pacjentce tabletka „dzień po”. Lekarz rodzinny ma prawo odmówienia wystawienia e-recepty i powołania się na klauzulę sumienia. Wówczas jednak zobowiązany jest oddelegować pacjentkę do innego lekarza, który taką receptę wystawi. To jednak zajmuje sporo czasu, więc niekiedy korzystniej po prostu skorzystać z e-wizyty, która umożliwia otrzymanie e-recepty w kilka minut.

Czy mężczyzna może dostać receptę na tabletkę „dzień po”?

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć na pytanie, czy mężczyzna może zgłosić się do lekarza po receptę na tabletkę „po” dla swojej partnerki. Nie jest to możliwe, gdyż tylko kobietom może być przepisana tabletka „dzień po”. Kto może wypisać receptę już wiemy, ale ważne jest również komu tą receptę się wystawia – wywiad medyczny dotyczy stanu zdrowia danej pacjentki, a recepta powiązana jest z jej numerem PESEL. Nie ma więc możliwości, aby na swój numer PESEL mężczyzna otrzymał e-receptę. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby mężczyzna zrealizował e-receptę w aptece w imieniu swojej partnerki. Wystarczy, że przekaże mu ona niezbędne do tego dane.

Tabletki „dzień po” – gdzie kupić?

Załóżmy, że pacjentce została przepisana tabletka „dzień po”. Jak dostać ją najszybciej i gdzie można kupić tabletki „dzień po”? Zarówno ellaOne jak i Escapelle kupić można wyłącznie w aptece, w tym nie tylko w tej stacjonarnej, ale też internetowej. Najlepiej wybrać taką aptekę, która będzie mieć tabletki „po” na stanie, gdyż oczekiwanie na dostawę leku będzie niekorzystne, biorąc pod uwagę fakt, że tabletka „po” powinna być zażyta w możliwie najkrótszym czasie od współżycia. Skuteczność tabletek „po” maleje z czasem, który upływa od stosunku, więc nie warto w tej sytuacji zwlekać.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy