Tabletka „dzień po” – gdzie kupić je w Polsce i w Europie?

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 5 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Gdy stosowana prezerwatywa zawiedzie lub pacjentka odbyła stosunek bez prezerwatywy bądź innej skutecznej metody antykoncepcji, istnieje duże ryzyko zapłodnienia. Zastosowanie w tym momencie antykoncepcji awaryjnej może zmniejszyć ryzyko tego, że efektem współżycia będzie ciąża. Zalecane jest jednak szybkie przyjęcie preparatu, gdyż kiedy będzie już miało miejsce zagnieżdżenie zarodka w endometrium macicy, zażywana pigułka nie pomoże. Nie tylko w aptekach w Polsce sprzedawana jest tabletka „dzień po”. Gdzie kupić ją najszybciej?

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Gdzie kupić tabletkę „dzień po” w Polsce?

Gdy dojdzie do ryzykownego współżycia seksualnego, w przypadku którego szansa na zapłodnienie i ciążę jest wysoka, pomocne mogą być tabletki „dzień po”. Czy są legalne w naszym kraju? Tak, gdyż nie są to pigułki wczesnoporonne (które to legalne nie są), jednak nie oznacza to, że każdy może je kupić, gdy tylko będzie tego chciał. Tabletki „72 po” i „120 po” wydawane są wyłącznie z przepisu lekarza. Bez recepty w aptece nie będzie mogła być kupiona tabletka „dzień po”. Kto może wypisać receptę na ten lek pacjentce? Receptę na tabletki „po” otrzymać można nie tylko od ginekologa. Oczywiście receptę może wystawić ginekolog, ale uprawnieni są do tego również inni lekarze. Co więcej – zrobić to może nie tylko lekarz przyjmujący na NFZ, ale też lekarz przyjmujący prywatnie. Do lekarza można też umówić się zdalnie, gdyż i w ten sposób pacjentce może być wystawiona e-recepta w razie potrzeby.

Tabletka „dzień po” zakazana jest w sprzedaży ogólnej w naszym kraju i w aptece farmaceuta wyda ją tylko, jeśli okażemy ważną receptę. Gdy pilnie kobiecie potrzebna jest tabletka dzień po, a umówienie się na konsultację stacjonarną z lekarzem jest niemożliwe od ręki, skorzystać można z konsultacji zdalnych, które nie wymagają wcześniejszej rejestracji. W ten sposób można otrzymać e-receptę nawet w 5 minut i to bez wychodzenia z domu. Wcześniej jednak oczywiście z pacjentką przeprowadzany jest wywiad lekarski, by sprawdzić, czy ta forma zabezpieczenia przed ciążą będzie dla kobiety bezpieczna. Lekarz będzie musiał zwrócić uwagę na ewentualne przeciwwskazania do stosowania przez kobietę preparatu. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na składniki tabletek. Preparaty z grupy antykoncepcji ratunkowej nie mogą być też stosowane w ciąży lub chociażby przy podejrzeniu ciąży. Nie zaleca się też ich łączenia z niektórymi lekami, ponadto przeciwwskazaniem mogą być niektóre choroby w wywiadzie. Do przeciwwskazań nie należy natomiast karmienie piersią.

Jak wygląda zakup tabletki „dzień po” w polskich aptekach?

W Polsce nie może być kupiona tabletka „dzień po” bez recepty. Gdzie kupić ją natomiast posiadając ważną receptę? Wystarczy udać się do najbliższej apteki, gdyż w większości punktów dostępna będzie tabletka „dzień po”. Gdzie kupić, decyduje oczywiście kobieta – jeśli czas pozwala na wybranie apteki nieco oddalonej, ale np. tańszej, również jest to możliwe. Należy jednak pamiętać, że dla skuteczności działania preparatów tego typu ważne jest, aby przyjąć je możliwie najszybciej od ryzykownego stosunku. Nie warto zatem np. oczekiwać na dostawę w tańszej aptece, podczas gdy nieco droższa apteka pigułkę po ma na stanie. Skuteczność leków z grupy antykoncepcji awaryjnej ściśle powiązana jest z czasem ich zażycia, a konkretnie z czasem, który upłynął od zbliżenia. Leki te mają bowiem przede wszystkim opóźnić owulację, więc pigułka przyjęta po owulacji może nie być już wystarczająco skuteczna.

Posiłkując się receptą można wykupić dostępne w aptece medykamenty bez problemu. W tym celu należy farmaceucie okazać kod kreskowy otrzymanej e-recepty lub podyktować jej krótki kod kreskowy i dokonać uwierzytelnienia, podając swój numer PESEL. Ważne, by potem możliwie najszybciej zażyć preparat.

Gdzie kupić tabletkę „dzień po” bez recepty?

W Polsce tabletka „dzień po” bez recepty nie może być kupiona w żadnej aptece, a tylko w aptekach preparaty te są w ogóle dostępne. Nieco inaczej wygląda to w innych krajach Europy, gdzie w większości antykoncepcja awaryjna dostępna jest bez recepty. W Polsce są dwa preparaty określane mianem tabletka „dzień po”. Która najlepsza, nie da się jednoznacznie określić, gdyż mają inne substancje czynne, nieco inny mechanizm działania i skuteczność, a także inne skutki uboczne i środki ostrożności, które należy zachować. Która tabletka „dzień po” jest lepsza dla danej kobiety, zdecydować powinna pacjentka i lekarz po analizie ewentualnych przeciwwskazań.

Pierwszym preparatem dostępnym na polskim rynku jest ellaOne z octanem uliprystalu, a drugim jest Escapelle, której składnikiem czynnym jest lewonorgestrel. Przy chęci zastosowania pigułki „po” należy liczyć się z tym, że może wywołać ona pewne skutki uboczne. Objawy, które najczęściej po tabletce się pojawiają to nudności, wymioty i bóle głowy. Możliwe są też plamienia środcykliczne, a poza tym pigułka „po” może opóźnić miesiączkę lub przyczynić się do tego, że będzie ona nietypowa.

Tabletka „dzień po” a dostępność w Europie

Nie tylko w Polsce dostępna jest tabletka „dzień po”. Gdzie kupić można ją jeszcze? Stosowanie antykoncepcji awaryjnej dopuszczalne jest w większości krajów. Bez recepty można pigułkę „po” kupić w wielu krajach Europy, w tym między innymi w Niemczech. Co więcej, w niektórych krajach nie tylko nie trzeba udawać się do lekarzy, aby pigułkę zastosować, ale nawet nie trzeba w tym celu udawać się do apteki, gdyż preparaty dostępne są też w sklepach. Inną kwestią jest dopuszczalny zakres wieku pacjentki – niekiedy trzeba mieć skończone 18 lat, by móc skorzystać z antykoncepcji awaryjnej, a niekiedy wystarczy skończenie lat 16.

Jaki lekarz może wypisać tabletkę „dzień po”?

Wspomniano już, że w naszym kraju wyłącznie na receptę dostępna jest w aptekach tabletka „dzień po”. Kto może wypisać receptę również artykuł ten już przedstawił. Zgodnie z polskim prawem możliwość wystawienia recepty na antykoncepcję hormonalną, w tym również antykoncepcję awaryjną, ma nie tylko lekarz ginekolog, ale też lekarz innej specjalizacji, bez względu na to, czy przyjmuje na NFZ czy prywatnie. Oczywiście lekarz recepty nie wystawi, jeśli w jego opinii kobieta będzie mieć przeciwwskazania do stosowania preparatu. Dodatkowo w Polsce lekarze mogą odmówić wystawienia e-recepty na antykoncepcję awaryjną, powołując się na klauzulę sumienia. To może być dla pacjentki kłopotliwe, gdy czas nagli, poza tym z pewnością jest sytuacją stresującą. Wybierając się zatem do lekarza po receptę na tabletkę „po”, warto wybrać osobę, która kierować będzie się wyłącznie medycznymi przesłankami w decyzji o wystawienie e-recepty. Pozwoli to nie tylko zaoszczędzić czas, ale i uniknąć zbędnego stresu.

Czy kupując tabletkę „dzień po” poza granicami Polski trzeba mieć receptę?

Tabletka awaryjna w większości krajów europejskich może być kupiona bez wcześniejszego kontaktu z lekarzem. To duże ułatwienie, biorąc pod uwagę fakt, że w głównej mierze za to, kiedy tabletka „po” nie działa, odpowiada za późne jej przyjęcie. Dlaczego tabletki „dzień po” są na receptę w naszym kraju? Tak zadecydowano w rządzie parę lat temu, gdyż wcześniej mogła być bez wizyty u lekarza nabyta tabletka „dzień po”. Od ilu lat już tak nie jest? Zmiany w prawie zostały wprowadzone w 2017 roku.

W Polsce należy w pierwszej kolejności udać się do lekarza, a aby móc się z nim skonsultować, trzeba wcześniej się zarejestrować, co już samo w sobie często jest bardzo czasochłonne. Rejestrujemy się nie zawsze na termin najbliższy, bo bywa, że miejsc do lekarza już nie ma. Potem należy swoje odczekać w kolejce w przychodni, a wchodząc po tym wszystkim do lekarza, można dowiedzieć się, że odmawia wystawienia recepty, powołując się na klauzulę sumienia. Oczywiście pacjentka zostanie wówczas skierowana do innego lekarza, ale to znów przedłuża procedurę dostępu do recepty i w konsekwencji może być już za późno na przyjęcie pigułki „po”. Alternatywą są konsultacje zdalne, gdyż w ich przypadku skraca się maksymalnie czas tracony przy konsultacjach stacjonarnych. Nie trzeba rejestrować się wcześniej i można skorzystać z konsultacji nawet w nocy, a receptę można mieć na telefonie nawet w 5 minut.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy