Tabletka „dzień po” a ból brzucha — co może oznaczać?

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Przepisaną przez lekarza tabletkę „dzień po” stosuje się, gdy kobieta nie chce zajść w ciążę, a odbyła stosunek o wysokim ryzyku zapłodnienia. Skuteczność leków z grupy antykoncepcji awaryjnej jest wysoka, podobnie jak poziom bezpieczeństwa ich stosowania. Po tabletkach u kobiet pojawić mogą się jednak pewne objawy uboczne, o czym informuje znajdująca się w opakowaniu ulotka. Niektóre pacjentki po przyjęciu leków awaryjnych odczuwają ból brzucha. Faktem jest, że tabletka „dzień po” ból brzucha może wywołać jako skutek uboczny, ale nie zawsze to przyjęcie leku wpływa na dolegliwości pacjentki. Co mogą oznaczać dolegliwości bólowe brzucha w czasie przyjmowania antykoncepcji awaryjnej? Kiedy zaleca się kontakt z lekarzem?

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Tabletka „dzień po” a ból brzucha zaraz po zażyciu

Wskazaniem do stosowania tabletek „po” jest odbycie stosunku bez zabezpieczenia lub z zabezpieczeniem, które z jakiegoś powodu mogło być nieskuteczne. W Polsce dostępne są dwa preparaty, które można wykorzystać w przypadku wątpliwości, co do skuteczności stosowanej metody antykoncepcyjnej, czy też po współżyciu bez antykoncepcji. Jest to ellaOne z octanem uliprystalu oraz Escapelle, której składnikiem czynnym jest lewonorgestrel. Obie tabletki należy zażyć możliwie najszybciej od współżycia, by opóźnić owulację i utrudnić tym samym zapłodnienie. Nie działają już na etapie zagnieżdżenia zarodka w macicy, dlatego aby mogły być skuteczne, powinno się je przyjąć jak najszybciej od współżycia.

Czasem zdarza się, że zaraz po zażyciu pigułki „po” pojawia się u pacjentki ból brzucha. Powodów tej sytuacji może być wiele. Przede wszystkim może być to skutek uboczny antykoncepcji awaryjnej. Może być to też objaw owulacji, jeśli tabletka „po” nie zdążyła jej przesunąć. Inną przyczyną może być implantacja (moment zagnieżdżenia) zarodka, co świadczyłoby o tym, że za późno została połknięta tabletka „dzień po” i brak okresu może to potwierdzić. Możliwych przyczyn może być więcej, w tym chociażby stres, zbliżająca się miesiączka, ponadto nie można też wykluczyć winy nieodpowiedniej diety czy innych, zupełnie niepowiązanych czynników (niektóre choroby).

W Polsce antykoncepcja awaryjna nie może być kupiona „od ręki”. Wymagana jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem, który w wywiadzie medycznym sprawdzi, czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna dla danej kobiety, czyli wykluczy przeciwwskazania, by preparat mógł być przyjęty. Lekarz może receptę wystawić nie tylko stacjonarnie. Dopuszczalne są też konsultacje zdalne, w czasie których tabletka dzień po może być pacjentce przepisana. Ważne jednak, aby rzetelnie odpowiadać lekarzowi na pytania zawarte w wywiadzie, aby ten mógł poznać stan zdrowia pacjentki. Lek przeciwwskazany jest, gdy występuje nadwrażliwość na jego składniki, poza tym przeciwwskazaniem jest ciąża. Nie jest też zalecany przy ciężkich chorobach wątroby. Przeciwwskazania należy wykluczyć przed wystawieniem recepty na lek.

Działanie tabletki „dzień po” a ból brzucha?

Ból brzucha po tabletce „dzień po” faktycznie może wystąpić, chociaż nie zawsze dotyczy konkretnie przyjęcia leku. Stosowana antykoncepcja awaryjna ma za zadanie przede wszystkim nie dopuścić do tego, aby plemniki zapłodniły komórkę jajową. Dostępne na rynku tabletki „po” mają nieco inny mechanizm działania, jednak obie przyczyniają się do opóźnienia owulacji, ponadto jedna z nich może też utrudniać zapłodnienie i zagnieżdżenie. Bezpośrednio zatem pigułki te nie wywołują dolegliwości bólowych brzucha, jednak tabletka „dzień po” ból brzucha może wywołać w efekcie ubocznym.

Ból brzucha jako skutek uboczny przyjęta tabletki „dzień po”

Decydując się na stosowanie antykoncepcji awaryjnej, należy liczyć się z tym, że tabletka „dzień po” skutki uboczne może u niektórych wykazywać, chociaż oczywiście nie muszą one wystąpić u każdej pacjentki, która pigułkę połknie. Działania niepożądane tabletek „po” wraz z częstotliwością ich występowania opisane są szczegółowo w ulotce każdego preparatu. To między innymi nudności (mdłości) i wymioty, nietypowe plamienia śródcykliczne lub krwawienia miesiączkowe (opóźnienie lub przyspieszenie miesiączki lub krwawienie o innej obfitości niż zwykle), dolegliwości bólowe głowy i zawroty głowy, a oprócz tego biegunka, zmęczenie, czy też świąd. Po tabletce „po” możliwe są też bóle brzucha, czy też dyskomfort w podbrzuszu.

W tym miejscu należy dodać, że temat „tabletka „dzień po” a brak okresu” nie jest rzadkością, gdyż opóźnienie miesiączki należy do skutków ubocznych preparatu. Nie zawsze jednak za brak krwawienia miesiączkowego na czas odpowiada tabletka „dzień po”, a brak okresu może być chociażby efektem ciąży, podobnie jak dolegliwości bólowe brzucha, nudności czy wymioty. Jeśli zatem pacjentka ma pewne obawy, co do skuteczności działania preparatu, powinna wykonać test ciążowy i skonsultować się z lekarzem.

Jak radzić sobie z bólem brzucha po zażyciu tabletki „dzień po”?

Jeśli przyjęta tabletka „dzień po” ból brzucha wywoła, posiłkować można się standardowymi metodami łagodzącymi dolegliwości bólowe. Pomóc mogą chociażby ciepłe okłady, ciepła kąpiel, wyjście na spacer, wypoczynek, czy też dostępne bez recepty środki przeciwbólowe i rozkurczające. Jeśli jednak okaże, że ból nasila się bądź przedłuża się, czy też nie reaguje na leczenie, należy skonsultować się z lekarzem. Pilnego kontaktu z lekarzem wymaga też ostry ból brzucha i towarzyszące mu krwawienia, wymioty, czy też gorączka, choć za te niekoniecznie musi odpowiadać właśnie tabletka „dzień po”. Czy jest bezpieczna, zależy jednak między innymi od podejścia pacjentki i niebagatelizowania sygnałów, które wysyła organizm.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy