Tabletka „dzień po” a karmienie piersią – czy można ją stosować w trakcie laktacji?

Dodano: 26.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Antykoncepcja awaryjna pozwala z wysokim prawdopodobieństwem uniknąć ciąży, gdy dojdzie do stosunku bez zabezpieczenia, czy też z zabezpieczeniem, które okazało się wadliwe. Czy przeciwwskazaniem do stosowania pigułki „po” jest karmienie dziecka piersią? Czy można bez problemu karmić dziecko piersią po połknięciu tabletki „po”? Jak tabletka wpływa na laktację i ile czasu utrzymuje się w organizmie? Temat „tabletka „dzień po” a karmienie piersią” szczegółowo omówiono poniżej.

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Karmienie piersią a Escapelle i EllaOne – bezpieczeństwo dziecka

Nie jest niestety do końca prawdą, że karmiąc piersią kobieta nie może zajść w ciążę. Jest to nie tylko możliwe, ale i dość częste, zwłaszcza jeśli dziecku pierś podaje się nieregularnie lub coraz rzadziej, z uwagi na wprowadzanie pokarmów stałych. Kobieta, która nie chce zajść w kolejną ciążę powinna zabezpieczać się przy pomocy godnej zaufania antykoncepcji. Gdy ta z jakiegoś powodu okaże się zawodna, pomocna może być tabletka „dzień po”, a karmienie piersią nie będzie w tym przypadku stanowiło przeciwwskazania. Decydując się na Escapelle lub ellaOne, nie trzeba się obawiać o bezpieczeństwo karmionego piersią dziecka. Faktem jest, że składniki czynne tych preparatów przenikają do mleka kobiety, jednak wystarczy na odpowiedni czas zrezygnować z podawania dziecku piersi, a nie będzie ono zagrożone.

Pacjentka, która obawia się zajścia w ciążę po ostatnim współżyciu może kupić Escapelle lub ellaOne, a karmienie piersią nie będzie tu stanowić przeszkody. Pojawia się jednak inne utrudnienie – należy posiadać receptę, w przeciwnym razie w aptece lek nie będzie mógł być wydany. Lekarz nie odmówi pacjentce wystawienia recepty z powodu karmienia piersią, jednak będzie ona musiała dostosować się do wytycznych dotyczących czasowego niepodawania dziecku mleka z piersi. Nie każdy wie, ale tabletka dzień po może być też kobiecie przepisana zdalnie, a ta forma kontaktu z lekarzem jest wygodną opcją przy małym dziecku, gdy nie zawsze kobieta ma możliwość, by swobodnie wyjść z domu do przychodni.

Antykoncepcja awaryjna a laktacja – czy może ją zahamować?

Przyjmowana przez kobiety antykoncepcja awaryjna nie powinna przyczynić się do hamowania laktacji. Informacji na ten temat nie zawiera ani ulotka ellaOne ani ulotka Escapelle. Nieco trudniej będzie utrzymać laktację przy ellaOne, gdyż wymaga ona dłuższego odstawienia dziecka od piersi niż Escapelle, jednak posiłkując się laktatorem można wiele zdziałać. Pamiętać należy dodatkowo, że laktacji szkodzić może również stres. Warto zatem ograniczyć go w tym czasie, nie przejmując się na zapas skutecznością działania antykoncepcji awaryjnej – ta jest bardzo wysoka, o ile preparat przyjmie się możliwie szybko.

Escapelle i EllaOne – jak długo utrzymują się w organizmie?

Jeśli chodzi o temat „tabletka „dzień po” a karmienie piersią”, podstawowym wymogiem jest odstawienie dziecka od piersi na czas określony w ulotce awaryjnego leku antykoncepcyjnego. Nieco inaczej wygląda to w przypadku tabletek Escapelle i ellaOne. Ile utrzymuje się w organizmie substancja czynna to podstawowe kryterium, na które należy zwrócić uwagę. Aby nie martwić się o sposób działania obu tych leków na dziecko, należy postępować zgodnie ze wskazówkami zawartymi w ich ulotkach.

W przypadku tabletek Escapelle dziecko należy odstawić od piersi zaledwie na 8 godzin. W tym czasie można posiłkować się laktatorem, ale odciągnięte z piersi mleko należy wylewać – nie wolno podawać go dziecku. Najłatwiej będzie podać dziecku pierś, a bezpośrednio po tym połknąć Escapelle i odczekać z kolejnym karmieniem minimum 8 godzin. Jeśli dziecko nie wybudza się już w nocy lub wybudza się rzadko, może być to dobry czas na połknięcie pigułki.  Oczywiście nie ma co zwlekać do godzin wieczornych, jeśli kobieta kupi lek rano – czas, który upływa od współżycia gra na niekorzyść, jeśli chodzi o skuteczność antykoncepcji awaryjnej.

Jeśli natomiast chodzi o tabletkę ellaOne, wymagany czas odstawienia dziecka od piersi będzie niestety dłuższy. Jeśli kobieta właśnie tą tabletkę zamierza stosować, będzie musiała odczekać tydzień z podaniem dziecku piersi. Aby utrzymać laktację, można w tym czasie posiłkować się laktatorem. Nie można jednak dziecku podawać mleka odciągniętego z piersi – należy je wylać.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy