Escapelle a alkohol – czy mogą być łączone?

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 5 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Pigułką „dzień po” Escapelle mogą posiłkować się kobiety, które nie chcą zajść w ciążę, ale odbyły stosunek, który może sprawić, że dojdzie do zapłodnienia. Zażycie tabletki Escapelle wymaga dostosowania się do wskazówek zawartych w dołączonej do niej ulotce. Ulotka nie zawiera jednak wszystkich odpowiedzi na pytania, które pojawiają się wśród pacjentek. Często padające w Internecie pytanie to możliwość łączenia pigułki Escapelle z piciem alkoholu. Ulotka nie rozwiewa wątpliwości w tej kwestii. Czy bezpieczne dla zdrowia kobiet jest łączenie leku i alkoholu? Czy alkohol może wpływać na skuteczność działania tabletki „po” lub wywołać objawy niepożądane ze strony organizmu pacjenta? Poniżej znajdziesz porady w kwestii „Escapelle a alkohol”. Zapraszamy!

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Escapelle a alkohol — jak na siebie wzajemnie oddziałują?

W celu uniknięcia nieplanowanej ciąży należy stosować skuteczną antykoncepcję, w tym prezerwatywy, tabletki antykoncepcyjne, czy też inne metody antykoncepcyjne. Jeśli z jakiegoś powodu stosowana przez pacjentów antykoncepcja zawiedzie lub dojdzie do stosunku bez zabezpieczenia, pomocna może być tabletka Escapelle. Kiedy zażyć pigułkę? Zaleca się, aby połknąć w możliwie najkrótszym czasie od współżycia tabletkę Escapelle, a jedzenie w tym przypadku nie ma znaczenia, gdyż można stosować ją niezależnie od posiłków. Zgodnie z ulotką kobieta ma 72 godziny na połknięcie tabletki „dzień po” Escapelle, ale według statystyk lek ma najwyższą skuteczność, gdy zostanie zażyty w pierwsze 12 godzin od współżycia. Jego składnikiem czynnym jest lewonorgestrel, którego mechanizm działania nie jest dokładnie poznany, jednak przypuszcza się, że polega na hamowaniu owulacji i pewnych zmianach w endometrium macicy, aby nie dopuścić do zapłodnienia i zagnieżdżenia. Lek nie przerwie ciąży w wypadku jego przyjęcia po implantacji. Nie jest to bowiem tabletka działająca wczesnoporonnie.

Wątpliwości budzi jednak prawidłowe stosowanie tabletek Escapelle. Czy można pić alkohol w przypadku zażycia Escapelle? Czy Escapelle można przyjąć pod wpływem alkoholu? Czy w przypadku łączenia Escapelle z alkoholem tabletka „po” może nie zadziałać? Pytania te bardzo często pojawiają się w sieci. Podkreślić należy, że w ulotce leku nie zostało wspomniane o możliwości lub niemożliwości łączenia Escapelle z alkoholem. Należy zatem postawić w tym przypadku na zdrowy rozsądek i postępować jak w przypadku innych leków, czyli unikać spożywania alkoholu.

Nie każda pacjentka może w aptece od ręki kupić tabletki Escapelle. Ile kosztuje lek nie będzie miało tu znaczenia, jeśli pacjentka nie będzie posiadała przy sobie wystawionej przez lekarza recepty. W Polsce antykoncepcja hormonalna, w tym antykoncepcja ratunkowa, dostępna jest bowiem wyłącznie na receptę, co oznacza, że niezbędny jest wcześniejszy kontakt z lekarzem. Przy recepcie nie musi obecny być lekarz ginekolog – wystawiona może być bowiem też przez lekarzy innych specjalizacji (nawet lekarze rodzinni mają taką możliwość). Konsultacji lekarz może też pacjentce udzielić też zdalnie – na tej podstawie tabletka dzień po też może być legalnie przepisana, jeśli to konieczne, a lekarz wykluczy przeciwwskazania.

Czy po zażyciu Escapelle można spożywać alkohol?

Temat „Escapelle a alkohol” nie został w ulotce leku opisany, podobnie jak „Escapelle a papierosy”, co nie znaczy, że pozostawiana jest pełna dowolność w tej kwestii. Nie można zapominać, jak działa w organizmie alkohol i do czego prowadzić może jego spożywanie, zwłaszcza w nadmiarze. Wprost nie podaje się, że alkohol po Escapelle jest przeciwwskazany, jednak należy pamiętać, że alkohol może wywołać wymioty, a te mogą przyczynić się do pozbycia się tabletki „po” z organizmu, zanim ta zacznie działać. W tym przypadku jest mniejsze prawdopodobieństwo, że przed ciążą pacjentkę ochroni tabletka Escapelle, a miesiączka może się nie pojawić ze względu na ciążę.

Jeśli chodzi o temat „tabletka „dzień po” a alkohol”, dodać należy też, że alkohol zaburza nieco świadomość i percepcję. To kolejne utrudnienie, gdyż w przypadku ewentualnych wymiotów, kobieta może nie być w stanie szybko zareagować, by skonsultować się z lekarzem po nową receptę, udać się po pigułkę do apteki, wykupić ją i zażyć ponownie.

Alkohol spożywany w nadmiarze to również niekiedy zaburzenia pamięci. Jeśli kobieta nie będzie pewna, czy przyjęła pigułkę „po”, pojawi się problem – zwłaszcza biorąc pod uwagę, że w danym cyklu dopuszczalne jest przyjęcie tylko jednej pigułki. Pamiętać też należy, że alkohol odwadnia organizm oraz ma wiele działań niepożądanych, a te – skumulowane teoretycznie ze skutkami ubocznymi Escapelle – mogą być dokuczliwe.

Ile czasu po zażyciu Escapelle można pić alkohol?

Jeśli kobieta przyjęła tabletkę Escapelle, a spożywanie alkoholu w najbliższym czasie planuje, powinna skonsultować się z farmaceutą lub lekarzem, kiedy będzie to bezpieczne. Aby tabletka „po” mogła zacząć działać, musi mieć chociażby czas, by wchłonąć się z przewodu pokarmowego. Ewentualne wymioty spowodowane przez alkohol mogłyby przyczynić się do usunięcia tabletki, zanim ta zacznie działać. Zasadne byłoby zatem z tego względu odczekanie minimum 3 godziny (by nie sprowokować wymiotów), ale – ze względu na to, że lek utrzymuje się w organizmie dłużej – lepszym pomysłem może być dłuższe wstrzymanie się ze spożywaniem alkoholu. Ostatecznie jednak temat dobrze omówić z zaufanym farmaceutą bądź lekarzem.

Escapelle po spożywaniu alkoholu — czy to dobry pomysł?

Choć w ulotce nie wspomina się nic w temacie „Escapelle a alkohol”, raczej nie jest zalecane spożywanie Escapelle po wcześniejszym piciu alkoholu, zwłaszcza jeśli były to większe ilości. Czas na przyjęcie Escapelle to 72 godziny, więc jeśli alkohol mocno zadziałał na kobietę, rozważyć należy odczekanie, by organizm nieco doszedł do siebie – chociażby w związku ze wspomnianymi już wymiotami, które mogą sprawić, że zostanie usunięta z organizmu tabletka Escapelle. Alkohol to także wiele innych działań niepożądanych – często zbliżonych do tabletki „po”.

Skutki uboczne zażywania tabletki Escapelle

Działania niepożądane mogą wystąpić u kobiet, przez które połknięta zostanie tabletka Escapelle, a alkohol spożyty jednocześnie może mieć po części podobne skutki uboczne. Escapelle może powodować nudności i wymioty, ponadto może po niej wystąpić biegunka, bóle głowy lub zmęczenie, a oprócz tego ból podbrzusza, zawroty głowy, czy też tkliwość piersi. Nie jest wykluczone też wystąpienie pokrzywki, wysypki lub świądu, a nawet obrzęku twarzy, czy też dolegliwości bólowych w rejonie miednicy. Escapelle może też wpływać na miesiączkę, w tym powodować jej przesunięcie w czasie, zmianę obfitości krwawienia, a nawet pojawienie się plamień śródcyklicznych. Mówi się też o zakrzepicy w kontekście hormonalnych środków antykoncepcyjnych – temat „Escapelle a zakrzepica” nie został jednak w ulotce omówiony – wątpliwości w tej kwestii należy omówić ze swoim lekarzem.

Jak długo tabletka Escapelle utrzymuje się w organizmie?

W kwestii „Escapelle a alkohol” znaczenie może mieć również to, jak długo substancje zawarte w leku utrzymują się w organizmie kobiety. Jeśli chodzi o lewonorgestrel, maksymalne stężenie we krwi osiąga po około 2 godzinach, a jego okres półtrwania w fazie eliminacji to 26 godzin. W oparciu o kartę charakterystyki substancja ta nie jest z organizmu wydalana w całości w postaci niezmienionej, ale w postaci metabolitów.

Dodatkowe środki bezpieczeństwa przy zażywaniu tabletek Escapelle      

W ulotce wspomniano również o innych środkach bezpieczeństwa i ważnych kwestiach, na które należy zwrócić uwagę, jeśli ma być zażyta pigułka „po”. Jeśli chodzi o temat „Escapelle a karmienie piersią”, laktacja nie stanowi przeciwwskazania, jednak zaleca się odstawienie dziecka od piersi na minimum 8 godzin po zażyciu pigułki po. Jeśli ponadto została przyjęta tabletka Escapelle, a ciąża jednak wystąpi u pacjentki, zaleca się konsultację z lekarzem i sprawdzenie, czy nie doszło do ciąży pozamacicznej.

Niektóre czynniki mogą ponadto wpływać na skuteczność działania Escapelle, a inne leki są tego przykładem. Uważać należy na barbiturany i środki stosowane przy padaczce, ponadto przy lekach na gruźlicę nie należy przyjmować Escapelle, a antybiotyk na zakażenia grzybicze gryzeofulwina to kolejny lek, z którym nie należy łączyć tabletki „po”. Dodatkowo uważać należy na leki na gruźlicę lub zakażenia HIV, a także środki na bazie dziurawca zwyczajnego. Nie opisano w ulotce zależności „Escapelle a tabletki przeciwbólowe”, ale te znów z pewnością nie mogą być łączone z alkoholem.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy