Escapelle – cena tabletek, dostępność w Polsce

Dodano: 26.08.2022

Autor:

Czas czytania: 4 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Antykoncepcję awaryjną stosuje się, jeśli ostatnie o czym aktualnie pacjentka myśli to ciąża, a odbyła stosunek seksualny, w przypadku którego ryzyko ciąży jest wysokie. Przykładem może być pęknięta prezerwatywa lub źle stosowane tabletki antykoncepcyjne. Przykładem możliwego do zastosowania preparatu jest tabletka Escapelle. Cena tabletki „dzień po” w Polsce może nieco zaskoczyć, stąd warto przygotować się odpowiednio wcześniej na ten wydatek. Co trzeba jeszcze wiedzieć w przypadku chęci stosowania Escapelle? Więcej informacji na ten temat znajdziesz poniżej.

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Co to jest za lek Escapelle?

W przypadku odbycia stosunku seksualnego bez zabezpieczenia lub z antykoncepcją o wątpliwej jakości, pomocna może być tabletka Escapelle. Co to jest za preparat i jakie ma działanie? Lek Escapelle zalicza się do antykoncepcji awaryjnej. Jest to środek, którego działanie polega na zapobieganiu zajściu w ciążę, poprzez zmniejszanie ryzyka zapłodnienia. Metoda ma wysoką skuteczność ochrony przed ciążą, o ile lek stosowany jest zgodnie z zaleceniami zawartymi w ulotce, czyli w możliwie najkrótszym czasie od stosunku. Substancją czynną tabletki Escapelle jest lewonorgestrel. Działanie lewonorgestrelu polega na opóźnianiu lub hamowaniu owulacji. Dodatkowo preparat przyczynia się do pewnych zmian w endometrium macicy, dzięki czemu zastosowanie tabletek po owulacji utrudnia plemnikom możliwość zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej, a także utrudnia implantację. Tabletka „dzień po” Escapelle nie będzie skuteczna, jeśli już do zagnieżdżenia zarodka doszło, czyli może utrudniać zajście w ciążę, ale nie powoduje przerwania ciąży już istniejącej i nie ma działania wczesnoporonnego.

Kobiety nie mogą kupić antykoncepcji awaryjnej w Polsce od ręki. Ten typ zabezpieczenia przed ciążą ma działanie wysoce skuteczne, ale też ma przeciwwskazania, poza tym nie jest obojętny dla organizmu i należy stosować go rozważnie. Jeśli kobieta chce kupić tabletkę „dzień po”, będzie musiała zgłosić się na konsultację do lekarza. Ten w wywiadzie medycznym sprawdzi przeciwwskazania i wskazania do przyjęcia pigułki „po”, a jeśli nie będzie mieć zastrzeżeń, wystawi e-receptę. Antykoncepcja awaryjna nie musi być przepisana przez ginekologa, poza tym do otrzymania recepty nie jest wymagana wizyta stacjonarna. Konsultacja zdalna z lekarzem będzie wystarczająca, by tabletka dzień po mogła być przepisana. To opcja bardzo wygodna, gdy trudno dostać się do lekarza przyjmującego stacjonarnie, a czas ucieka. Konsultację zdalną można odbyć od ręki, bez wychodzenia z domu, a e-receptę można otrzymać w zaledwie kilka minut. Realizacja w aptece takiej recepty nie jest problemem.

Czy tabletka „dzień po” Escapelle jest bez recepty?

Jak wcześniej już zaznaczono, odpowiedź na pytanie, czy Escapelle jest bez recepty, jest negatywna. Pigułki „po” Escapelle nie można kupić do stosowania samodzielnie, gdyż jej przyjęcie wymaga zgody lekarza. Każda tabletka „dzień po” w Polsce wydawana jest wyłącznie na receptę, co oznacza, że nie wystarczy rozmowa z farmaceutą, aby móc ją wykupić. Lekarz będzie musiał wcześniej sprawdzić, czy stosowanie pigułki „po” w przypadku danej kobiety będzie bezpieczne, tzn. musi wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zastosowania leku. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na substancje, które wchodzą w skład leku, poza tym przeciwwskazaniem jest ciąża, a nawet stosowanie leków na niektóre choroby. Jeśli przeciwwskazania zostaną wykluczone, pacjentce zostanie przepisana tabletka Escapelle. Cena tabletki „dzień po” po udaniu się do apteki może natomiast nieco zdziwić, gdyż nie jest najniższa i nie podlega refundacji, a opakowanie zawiera tylko 1 szt. pigułki, którą należy przyjąć jak najszybciej.

Kto może wystawić receptę na tabletkę „dzień po” w Polsce?

Tabletka „dzień po” Escapelle może być przepisana pacjentce ze wskazaniami i brakiem przeciwwskazań w czasie konsultacji z lekarzem. Nie trzeba natomiast koniecznie udawać się do lekarza ginekologa po receptę na antykoncepcję awaryjną. Tabletkę „po” pacjentce może przepisać również lekarz innej specjalizacji, a nawet lekarz pierwszego kontaktu, jeśli będzie taka potrzeba. W Polsce jednak lekarze mają możliwość odmówienia wystawienia e-recepty na antykoncepcję awaryjną, powołując się na klauzulę sumienia. Lekarz, odmawiając wystawienia pacjentce recepty, powinien skierować ją do innego lekarza, który taką receptę wystawi, jednak cała procedura wówczas się wydłuża, co znów nie jest korzystne, jeśli chodzi o skuteczność działania antykoncepcji awaryjnej. Tabletka „dzień po” działa najskuteczniej, gdy zostanie przyjęta w możliwie najkrótszym czasie od współżycia. Godną uwagi opcją w tej sytuacji jest konsultacja zdalna z lekarzem. Nie zajmuje ona wiele czasu i nie wymaga wcześniejszej rejestracji, poza tym większość kobiet może w ten sposób otrzymać receptę w zaledwie kilka minut.

Ile kosztuje tabletka „dzień po” Escapelle?

Wyłącznie po okazaniu ważnej recepty może być w aptece przez pacjentkę kupiona tabletka Escapelle. Cena     może być w tym przypadku dość zaskakująca, jednak należy pamiętać, że niejednokrotnie jest to ostatnia deska ratunku, jeśli chodzi o ochronę przed ciążą. Ciężko też podać dokładnie, jakie koszty pacjentka będzie musiała ponieść, chcąc kupić Escapelle. Ile kosztuje zależeć może od apteki, do której pacjentka się zgłosi. Trzeba jednak wiedzieć, że antykoncepcja awaryjna nie podlega refundacji, co oznacza, że pacjentka całość kwoty będzie musiała pokryć z własnej kieszeni. Za opakowanie tabletki Escapelle trzeba zapłacić średnio 23-55 zł, przy czym jest to cena 1 szt. pigułki „po”, gdyż tylko 1 tabletka znajduje się w opakowaniu.

Nie zaleca się stosowania więcej niż 1 tabletki Escapelle w cyklu, jednak jest pewien wyjątek od tego. Jeśli u pacjentki w pierwszych 3 godzinach od połknięcia leku wystąpią wymioty, zaleca się jak najszybsze połknięcie kolejnej pigułki „dzień po”. Wymagać będzie to jednak ponownego kontaktu z lekarzem, nowej recepty i ponownej wizyty w aptece, aby kupić kolejne opakowanie Escapelle. W tym przypadku naturalnie zatem ostateczna kwota będzie dwa razy większa (bo 2 tabletki kobieta przyjmie). Jest to jedyny przypadek, gdzie dopuszcza się przyjęcie 2 tabletek Escapelle w tym samym cyklu, gdyż zakłada się, że pierwsza tabletka mogła zostać usunięta z wymiotami z organizmu, zanim zaczęła działać w sposób pożądany.

Tabletka „dzień po” – gdzie kupić?       

Jeśli pacjentka otrzyma już receptę na antykoncepcję awaryjną, może zainteresować się tym, gdzie kupić tabletkę „dzień po”. Pigułki „po” można kupić w każdej aptece, w tym również internetowej, jednak najlepiej znaleźć taką aptekę, w której antykoncepcja awaryjna dostępna będzie na stanie. Wówczas pacjentka będzie mogła kupić tabletkę „dzień po” od ręki, nie marnując czasu na dostawę. Udając się jednak do apteki, należy przygotować się na to, ile kosztuje tabletka „dzień po”, by odpowiednio się na taki zakup przygotować. W jaki sposób realizuje się receptę na tabletkę „dzień po” w aptece? Dokładnie tak samo jak realizuje się pozostałe recepty, czyli podając kod czterocyfrowy e-recepty oraz swój numer PESEL, ewentualnie posługując się kodem kreskowym e-recepty, bez konieczności dodatkowego podawania wówczas numeru PESEL. W tym miejscu trzeba dodać, że jeżeli receptę na tabletkę „po” realizować będzie bliska osoba w imieniu pacjentki, należy podać PESEL osoby, której receptę wystawiono.

Decydując się na antykoncepcję awaryjną, należy mieć świadomość, że może ona działać nie tylko w sposób pożądany, ale też mieć skutki uboczne. Escapelle bardzo często powoduje nudności i bóle głowy, a także zmęczenie, ból podbrzusza i nieregularne krwawienia śródcykliczne. Często natomiast powoduje wymioty, nietypowe krwawienie miesiączkowe, a oprócz tego tkliwość piersi, biegunkę i zawroty głowy. Bardzo rzadko Escapelle powoduje objawy skórne, w tym wysypkę, pokrzywkę i świąd, a oprócz tego może powodować obrzęk twarzy, bolesne miesiączki i ból w okolicy miednicy, a także ból brzucha. Działania niepożądane leku nie są odczuwalne przez każdą kobietę.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy