Skuteczność antykoncepcji awaryjnej – tabletka Escapelle

Dodano: 26.08.2022

Autor:

Czas czytania: 2 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Jednym z dostępnych na polskim rynku rodzajów antykoncepcji awaryjnej jest tabletka „dzień po” Escapelle, której składnikiem czynnym jest lewonorgestrel. Działanie tej tabletki polega między innymi na opóźnianiu bądź hamowaniu owulacji, a oprócz tego na pewnych zmianach w endometrium macicy, zmniejszających ryzyko zapłodnienia i zagnieżdżenia komórki jajowej. W przypadku tabletki Escapelle skuteczność działania ściśle powiązana jest z czasem jej zażycia. Co należy wiedzieć więcej w tym temacie? Zapraszamy do artykułu!

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Tabletka „po stosunku” – jak działa?

Escapelle to tzw. tabletka „po stosunku”, którą kobiety przyjmują w celu uniknięcia ciąży, w przypadku odbycia stosunku seksualnego, który może prowadzić do zapłodnienia. Pigułkę można przyjąć w dowolnym dniu cyklu, jednak podstawowym kryterium skuteczności jej działania jest czas, który upłynie od stosunku. Jak działa tabletka „po”? Podstawowym działaniem substancji czynnej Escapelle jest opóźnianie bądź hamowanie owulacji. Dodatkowo lewonorgestrel przyczynia się do pewnych zmian w endometrium macicy, przez co utrudnia plemnikom dotarcie do ewentualnie uwolnionej komórki jajowej, a także ewentualne zagnieżdżenie.

Leki obejmujące antykoncepcję awaryjną kupić można w aptece wyłącznie na receptę, czyli niezbędny jest wcześniejszy kontakt z lekarzem. Tabletka dzień po może być jednak przepisana również zdalnie, w ramach konsultacji online ze specjalistą. Wystawienie recepty będzie możliwe, jeśli lekarz upewni się wcześniej w wywiadzie medycznym, że stan zdrowia pacjentki pozwala na bezpieczne stosowanie leku.

Tabletka „dzień po” – kiedy zażyć?

Tabletki Escapelle skuteczność posiadają wysoką, jednak należy stosować je zgodnie z zaleceniami producenta. Bardzo ważny jest moment, kiedy zostanie połknięta tabletka „dzień po”. Kiedy zażyć ją najlepiej? Jeśli kobieta nie chce zajść w ciążę, lek Escapelle powinna zażyć w możliwie najkrótszym czasie od współżycia. Zgodnie z danymi z ulotki, tabletkę należy zażyć w ciągu 3 dni od współżycia, chociaż najlepiej zmieścić się w pierwszych 12 godzinach od stosunku. Tu właśnie dużą rolę odegrać może konsultacja online. Jeśli bowiem pacjentka nie może umówić się z jakiegoś powodu na konsultację stacjonarną od ręki, a już upłynęło trochę czasu od stosunku, odbycie konsultacji zdalnej może zaoszczędzić sporo czasu, który upłynąłby na próby rejestracji w przychodni, dojazd do lekarza i oczekiwanie w kolejkach.

Tabletka „po” Escapelle – kiedy zaczyna działać?

Pigułka „po” Escapelle dość szybko się wchłania, a jej maksymalne stężenie we krwi osiągane jest zazwyczaj po około 2 godzinach od połknięcia. Jest zatem jedna ważna kwestia, jeśli chodzi o Escapelle. Kiedy zaczyna działać               , należy uważać na wystąpienie wymiotów. Dotyczy to około 3 godzin od połknięcia pigułki. W tym przypadku istnieje ryzyko, że wraz z wyrzucaniem treści z układu pokarmowego pacjentka pozbędzie się tabletki, zanim ta zacznie działać. W tej sytuacji zaleca się pacjentce ponowne przyjęcie kolejnej pigułki, w możliwie najkrótszym czasie (znów potrzebna będzie recepta, gdyż w opakowaniu znajduje się 1 szt. pigułki).

Tabletka „po” – czy zawsze działa?

W przypadku Escapelle skuteczność działania jest wysoka, ale nie wynosi 100%. Odpowiedź na pytanie, czy tabletka „po” zawsze działa, jest zatem negatywna. Zdarza się, że kobiety po połknięciu tabletek zachodzą w ciążę, nawet jeśli pilnują wcześniej podanego czasu zażycia środka. Jeśli zatem u kobiety krwawienie miesiączkowe będzie opóźniać się o więcej niż 5 dni, a dodatkowo pojawią się inne niepokojące symptomy, warto wykonać test ciążowy i zgłosić się do lekarza na wizytę kontrolną.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy