Escapelle – skutki uboczne po zażyciu leku

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 5 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Tabletkę Escapelle stosują pacjentki w celu zabezpieczenia przed zapłodnieniem, gdy ciąża nie jest przez nie planowana, a doszło do ryzykownego stosunku seksualnego. Wskazania obejmują współżycie z zabezpieczeniem o wątpliwej skuteczności (np. pęknięta prezerwatywa czy odklejony plaster antykoncepcyjny) lub bez zabezpieczenia, gdy ryzyko zajścia w ciążę jest wysokie. Pigułka ma też przeciwwskazania do stosowania, ponadto Escapelle skutki uboczne również może u niektórych kobiet wykazywać. Jakie objawy niepożądane może wywołać stosowanie Escapelle? Czy stosowany lek może wpływać na płodność lub odbić się na zdrowiu pacjentek? Sprawdzamy!

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Escapelle a skutki uboczne — co dzieje się w organizmie po zażyciu tabletek dzień po?

Kobiety, które obawiają się, że ich ostatni stosunek seksualny może prowadzić do niechcianej ciąży, mogą skorzystać z tabletki „dzień po”. Jak działa taki preparat i czy tabletka „dzień po” jest bezpieczna? Podstawą działania w przypadku hormonalnej antykoncepcji ratunkowej jest niedopuszczenie do zapłodnienia i za to między innymi odpowiada tabletka Escapelle. Jak działa zawarty w niej lewonorgestrel, nie jest do końca poznane, natomiast przyjmuje się, że pigułka opóźnia owulację oraz powoduje pewne zmiany w endometrium macicy, zmniejszając prawdopodobieństwo ciąży. Niemal wszystkie leki mogą działać na organizm nie tylko w sposób pożądany, ale też niepożądany i Escapelle nie jest tu wyjątkiem. Działanie jej substancji czynnej może u niektórych kobiet przyczynić się do wystąpienia skutków ubocznych różnego typu. Przy Escapelle brak skutków ubocznych również jest normalny, co oznacza, że nie każda pacjentka musi odczuwać dolegliwości związane z przyjęciem pigułki.

W Polsce antykoncepcja awaryjna nie jest dostępna bez recepty. Nie można zatem po prostu pójść do apteki z chęcią kupienia tabletki „po”. Należy posiadać przy sobie wystawioną przez lekarza receptę na Escapelle. Tą może wypisać nie tylko lekarz ginekolog, ale i lekarz innej specjalizacji – zarówno w ramach wizyty na NFZ, jak i w ramach wizyty prywatnej. Tabletka dzień po może być też pacjentce przepisana przez lekarza przyjmującego zdalnie, gdyż forma kontaktu z lekarzem nie ma w tym przypadku znaczenia. Ewentualność ewentualnych przeciwwskazań wykluczyć można w czasie wywiadu medycznego online.

Przeciwwskazaniem do stosowania pigułki „po” jest nadwrażliwość na lewonorgestrel lub uczulenie na pozostałe składniki Escapelle. Lekarz nie przepisze też tabletki „po” kobiecie, która już jest w ciąży bądź podejrzewa, że może w niej być. Preparat nie jest też zalecany, jeśli pacjentka wcześniej miała incydent ciąży pozamacicznej lub zapalenie jajowodów, a także jeśli zmaga się z ciężkimi zaburzeniami czynności wątroby bądź chorobą jelita cienkiego, która utrudnia wchłanianie leku. Problem stanowić mogą też niektóre stosowane przez pacjentkę (obecnie lub do 4 tygodni wstecz) leki, gdyż mogą obniżać skuteczność działania tabletki „po”. To między innymi fenytoina, barbiturany, karbamazepina, rytonawir, dziurawiec zwyczajny, gryzeofulwina, czy też ryfampicyna. Przeciwwskazaniem nie jest natomiast karmienie piersią, o ile kobieta odstawi dziecko od piersi na 8 godzin po zażyciu pigułki „po”.

Jak często występują skutki uboczne po Escapelle?

Działania niepożądane, które mogą wystąpić po przyjęciu pigułki „po” opisano szczegółowo w ulotce dołączonej do opakowania Escapelle. Opinie ginekologów można natomiast sprawdzić chociażby w sieci, czy też konsultując się ze swoim lekarzem. Częstotliwość skutków ubocznych, jakie może mieć tabletka awaryjna, jest różna. Są działania niepożądane, które występują bardzo często, czyli częściej niż u 1 pacjentki na 10 przyjmujących lek. Są i takie skutki uboczne, które występują często, czyli nie częściej niż u 1 kobiety na 10 przyjmujących lek. W ulotce wymienia się też bardzo rzadko występujące działania niepożądane, czyli takie, które występują nie częściej niż u 1 pacjentki na 10 przyjmujących Escapelle. Ile trwają skutki uboczne, zwykle jest kwestią indywidualną, podobnie jak samo ich wystąpienie u danej osoby.

Rodzaje skutków ubocznych po Escapelle

Dawkowanie Escapelle jest niezależne od posiłku – lek należy przyjąć po prostu możliwie najszybciej od stosunku – kobieta ma na to 72 godziny, ale najlepiej zmieścić się w pierwszych 12 godzinach od współżycia. Tabletka Escapelle skutki uboczne może dawać różnego typu. To między innymi bardzo częste nudności, zmęczenie, bóle podbrzusza, czy też dolegliwości bólowe głowy. Często także wymioty powoduje lek Escapelle. Skutki uboczne krwawienie nietypowe również obejmują. Mogą być to nieregularne krwawienia śródcykliczne lub miesiączka inna niż zwykle. Jeśli chodzi o problemy z miesiączką, może ona pojawić się w innym terminie lub być nietypowo skąpa bądź obfita, a ponadto może być bolesna. Oprócz tego lek może powodować też takie skutki uboczne jak biegunka, tkliwość piersi, zawroty głowy, a także świąd, wysypkę czy dolegliwości bólowe w rejonie miednicy. Wystąpienie działań niepożądanych leku najlepiej omówić z lekarzem lub farmaceutą.

Kiedy po zażyciu Escapelle mogą pojawić się skutki uboczne?

Niektóre kobiety mogą mieć po Escapelle skutki uboczne. Po jakim czasie one wystąpią nie zostało w ulotce wyszczególnione, ponieważ jest to dość indywidualną kwestią, podobnie jak to, że skutki uboczne Escapelle w ogóle u danej pacjentki wystąpią. By tabletka mogła zadziałać (w sposób pożądany lub niepożądany), musi mieć czas na wchłonięcie się z przewodu pokarmowego.

Jak reagować na pojawiające się skutki uboczne po zażyciu Escapelle?

Przyjmując tabletki Escapelle, należy być świadomym tego, że mogą wystąpić pewne działania niepożądane leku. Zaleca się dokładne zapoznanie z ulotką Escapelle, aby wiedzieć, czego konkretnie należy się spodziewać i na jakie objawy szczególnie należy zwrócić uwagę. Dotyczy to jednak nie tylko Escapelle, ale i każdego innego leku, który stosowany jest na wskazanie lekarza lub na własną rękę. Nie da się odpowiedzieć na pytania, u kogo wystąpią skutki uboczne Escapelle, po jakim czasie skutki uboczne się pojawią, czy też ile trwają skutki uboczne po Escapelle, gdyż jest to dość indywidualne, podobnie jak nasilenie działań niepożądanych Escapelle. Jak długo działa w organizmie pigułka może mieć tutaj kluczowe znaczenie. Kluczowe przy działaniach niepożądanych jest zachowanie zdrowego rozsądku i obserwowanie swojego organizmu. Panika jest tu zbędna, jednak dobrze przyjrzeć się swojemu organizmowi i objawom, jakie się pojawiają. Wszelkie wątpliwości zawsze można skonsultować z lekarzem bądź farmaceutą.

Jak długo mogą trwać skutki uboczne po Escapelle?

Dla niektórych pacjentek mogą być dość dokuczliwe po Escapelle skutki uboczne. Jak długo będą utrzymywać się po tabletce Escapelle skutki uboczne, nie da się jednak precyzyjnie określić, ponieważ u każdej pacjentki jest to dość indywidualna kwestia. Zazwyczaj jednak pigułki nie mają długotrwałego wpływu na organizm, a stosowane racjonalnie nie wpływają na przyszłą płodność. Co zrobić, gdy mamy po Escapelle skutki uboczne? Jak długo czekać z kontaktem z lekarzem? Wszelkie pojawiające się wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia lub funkcjonowania organizmu należy skonsultować z lekarzem. Niektóre niepokojące objawy nie muszą być bowiem ubocznymi stosowania pigułki „po”, a mogą wskazywać na przykład na wczesną ciążę, ciążę pozamaciczną, czy też inne, zupełnie niepowiązane dolegliwości, które wymagają pomocy medycznej na czas.

Kiedy udać się do lekarza, czyli jakie skutki uboczne powinny niepokoić?

Jak w przypadku wszystkich innych leków, wystąpienie jakichkolwiek niepokojących objawów po Escapelle powinno być wskazaniem do zasięgnięcia rady lekarza lub farmaceuty. Szczególnie należy zwrócić uwagę na nasilone działania niepożądane lub takie, które będą się przedłużać po zażyciu Escapelle. Skutki uboczne po miesiącu od przyjęcia pigułki są wskazaniem do konsultacji z lekarzem w sprawie działania Escapelle – skutki uboczne po trzech miesiącach tym bardziej. Trzeba też pamiętać, że tabletki Escapelle nie są skuteczne w 100%, a więc teoretycznie jest szansa, że kobieta zajdzie w ciążę, mimo przyjęcia pigułki „po”. Niektóre skutki uboczne Escapelle do złudzenia przypominają objawy wczesnej ciąży, dlatego należy na nie zwrócić szczególną uwagę. Mowa o opóźnieniu krwawienia miesiączkowego, tkliwości piersi, nudnościach czy wymiotach. Przy ich wystąpieniu zaleca się wykonanie testu ciążowego i kontakt z lekarzem. Kontaktu z lekarzem wymagają również nietypowo skąpe lub obfite krwawienia.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy