Escapelle – jak działa? Wpływ tabletek na organizm

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 3 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Escapelle to tabletka „po”, której zażycie po ryzykownym współżyciu seksualnym zmniejsza ryzyko zapłodnienia i ciąży. Kobiety mogą kupić tabletkę Escapelle po wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który przed wystawieniem recepty wykluczy przeciwwskazania, by stosować tego typu antykoncepcję w danym przypadku. Co jest warunkiem skuteczności tabletek Escapelle? Jak działa ich substancja czynna i jak bardzo jest ona skuteczna? Czy Escapelle może wpływać na płodność, a jej zażycie może odbić się na zdrowiu kobiety? Sprawdzamy!

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Jak działa Escapelle?

W celu ochrony przed nieplanowaną ciążą stosowane są prezerwatywy, tabletki antykoncepcyjne, czy też inne formy antykoncepcji mechanicznej bądź hormonalnej. Gdy z jakiegoś powodu stosowane zabezpieczenie zawiedzie lub istnieje duże ryzyko, że mogło być zawodne, pomocna może być antykoncepcja awaryjna. Tabletki „po” stosuje się też w przypadkach współżycia bez zabezpieczenia, przy czym powinno to dotyczyć sporadycznych sytuacji i nie może być nadużywane. Przykładem tabletki „po” jest tabletka Escapelle. Jak działa ten lek w organizmie? Jeśli chodzi o to, jak działa tabletka Escapelle, odpowiada za to jej składnik czynny, czyli lewonorgestrel. Jest to organiczny związek, będący syntetycznym progestagenem drugiej generacji. 1500 mikrogramów lewonorgestrelu zawiera 1 tabletka Escapelle. Jak działa substancja czynna w organizmie, nie jest jeszcze do końca poznane.

Choć mechanizm działania lewonorgestrelu nie jest znany, uważa się, że podstawową funkcją leku jest zapobieganie owulacji, a tym samym zapłodnieniu, jeśli do współżycia doszło w okresie przedowulacyjnym. Escapelle wzięta po owulacji może mieć już mniejszą skuteczność, gdyż jej podstawowe działanie nie będzie już możliwe. Substancja czynna może jednak też powodować pewne zmiany w endometrium, które utrudniać będą implantację w macicy. W przypadku Escapelle skuteczność po rozpoczętym procesie implantacji jest już zerowa, co oznacza, że pigułka „po” nie powoduje przerwania ciąży już istniejącej.

Nie wszystkie pacjentki mogą stosować Escapelle, nawet jeśli mają wskazania. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na substancję czynną lub pomocniczą leku. Przeciwwskazaniem jest również ciąża już istniejąca lub objawy mogące wskazywać na wczesną ciążę (np. opóźnione krwawienie miesiączkowe, nudności, wymioty, tkliwość piersi itd.). Nie zaleca się również stosowania leku u kobiet z chorobą jelita cienkiego utrudniającą wchłanianie leków, a także przy ciąży pozamacicznej bądź zapaleniu jajowodów w wywiadzie. Stosowanie Escapelle nie jest też zalecane przy ciężkich zaburzeniach czynności wątroby. W Polsce Escapelle dostępna jest wyłącznie na receptę, po wykluczeniu przez lekarza ewentualnych przeciwwskazań. Tabletka dzień po może być jednak też przepisana zdalnie.

Jak szybko po zażyciu zaczyna działać tabletka Escapelle?

Podstawą, jeśli chodzi o skuteczność ochrony przed nieplanowaną ciążą, jest możliwie najszybsze od współżycia przyjęcie tabletki Escapelle. Jak szybko działa ona w organizmie? Lewonorgestrel szybko się wchłania, a jego maksymalne stężenie w krwi osiągane jest już po około 2 godzin od połknięcia pigułki. W przypadku tabletki 72 po działanie nie jest do końca poznane, jednak przyjmuje się, że podstawą skuteczności Escapelle jest opóźnienie uwolnienia komórki jajowej przez jajniki.

Działanie Escapelle w zależności od dnia cyklu

Tabletka „po stosunku” ma przede wszystkim działać w taki sposób, aby nie dopuścić do zapłodnienia. Najłatwiej można to osiągnąć, jeśli plemniki nie będą mogły na czas dostać się do komórki jajowej i tak też wpływa na organizm prawdopodobnie Escapelle. Jak działa konkretnie?  Choć – jak wcześniej wspomniano – nie do końca poznany jest mechanizm działania lewonorgestrelu w organizmie, wpływa na to, jak działają jajniki. Lek przyjęty przed owulacją hamuje owulację, a oprócz tego może utrudniać zapłodnienie uwolnionej już komórki jajowej. Preparat nie będzie natomiast powodować przerwania już istniejącej ciąży u pacjentek.

Jak długo Escapelle utrzymuje się w organizmie?

Niejedną pacjentkę zapewne interesuje, jak długo działa Escapelle w organizmie. Ma to znaczenie między innymi dla kobiet karmiących piersią, które muszą przyjąć Escapelle. Jak długo działa w organizmie substancja czynna? Zgodnie z kartą charakterystyki jej średni okres półtrwania w fazie eliminacji to 26 godzin. To, jak długo działa tabletka Escapelle, ważne jest przy karmieniu piersią. Zastosowanie Escapelle wymaga odstawienia dziecka od piersi wyłącznie na 8 godzin. Po tym czasie pacjentka może powrócić do karmienia naturalnego.

Niepożądane działanie leku Escapelle

Niemal wszystkie leki oprócz działań pożądanych mogą wykazywać też działania niepożądane, o czym zawsze informuje lekarz bądź farmaceuta. Tabletka „dzień po” skutki uboczne również może wykazywać, chociaż nie wszystkie pacjentki będą je odczuwać po zażyciu Escapelle. Jak działa na organizm stosowany lek? W przypadku tej tabletki „dzień po” skutki uboczne to między innymi nudności, bóle podbrzusza i głowy, zmęczenie, a poza tym tabletka może przyczyniać się do wymiotów. Escapelle skutki uboczne może dawać również w postaci nieregularnych krwawień śródcyklicznych, ponadto istnieje prawdopodobieństwo, że wystąpi biegunka, zawroty głowy, świąd i wysypka, czy też nietypowa miesiączka. Szczegółowo skutki uboczne mogące być efektem zastosowania Escapelle opisano w dołączonej do niej ulotce.

Co może wpływać na działanie leku Escapelle?

Pacjentka ma 72 godziny na przyjęcie tej tabletki „dzień po”. Jak działa w organizmie, już omówiono, jednak należy dodać, że lepiej nie zwlekać z czasem jej przyjęcia – należy przyjąć ją w możliwie najkrótszym czasie od współżycia, najlepiej w pierwsze 12 godzin od stosunku. Dawkowanie Escapelle jest niezależne od posiłku. Są jednak czynniki, które mogą mieć znaczenie, jeśli chodzi o to, jak działa tabletka „dzień po”. Uważać należy szczególnie na wymioty. Ich wystąpienie w 3 godziny od połknięcia pigułki wymaga zastosowania natychmiast kolejnej. Również niektóre leki mogą wpływać na skuteczność Escapelle. To między innymi karbamazepina, fenytoina, gryzeofulwina, czy też rytonawir.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy