Escapelle po owulacji – czy ma szanse zadziałać?

Dodano: 25.08.2022

Autor:

Czas czytania: 5 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Tabletki Escapelle wskazane są do stosowania w celu redukcji ryzyka zajścia w ciążę po współżyciu seksualnym bez antykoncepcji lub z antykoncepcją zawodną. Lek można kupić w aptece tylko jeśli lekarz wcześniej wyrazi na to zgodę (po wykluczeniu przeciwwskazań), czyli kiedy kobiecie wystawiona będzie recepta. Po zażyciu pigułki hamowana jest owulacja i dochodzi do zmian w endometrium macicy, co w konsekwencji pozwala chronić przed zapłodnieniem i utrudnia implantację. Preparaty Escapelle nie będą działać już na etapie zagnieżdżenia zarodka w macicy, czyli ich zażywanie nie przyczynia się do przerwania ciąży. Czy pigułkę „po” można przyjąć w dowolnym dniu cyklu? Czy przyjęcie Escapelle po owulacji ma sens? Sprawdzamy!

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Escapelle po owulacji — czy jest skuteczna?

Antykoncepcję awaryjną, w tym tabletki Escapelle stosuje się w celu zapobiegania ciąży, gdy dojdzie do współżycia bez zabezpieczenia lub istnieją uzasadnione obawy, że stosowane wówczas zabezpieczenie mogło być nieskuteczne. Lewonorgestrel jest substancją czynną Escapelle. Jak działa ta substancja w organizmie? Nie jest to do końca poznane, natomiast przyjmuje się, że Escapelle może redukować ryzyko zapłodnienia i tym samym prawdopodobieństwo ciąży, hamując owulację. Opóźnienie bądź hamowanie owulacji to nie jedyny prawdopodobny mechanizm działania lewonorgestrelu, gdyż zakłada się również, że może on chronić uwolnioną już komórkę jajową przed połączeniem z plemnikiem i zagnieżdżeniem, przyczyniając się do zmian w endometrium macicy. Podstawową kwestią zabezpieczenia pozostaje jednak przeciwdziałanie zapłodnieniu poprzez opóźnianie owulacji – gdy owulacja nie nastąpi w odpowiednim czasie, dojdzie do obumarcia plemników, zanim te plemniki zdążą dotrzeć do uwolnionej komórki jajowej. Escapelle dzień po owulacji może być już nieskuteczna w podstawowym swoim działaniu, ale pozostaje jej działanie dodatkowe.

W tym miejscu trzeba podkreślić, że dla skuteczności działania leku najważniejsze jest możliwie najszybsze jego przyjęcie od współżycia. Kobieta ma na to 72 godziny, ale najlepiej, aby zażyła pigułkę w pierwsze 12 godzin od stosunku. Nie wystarczy jednak zgłosić się po tabletkę „po” Escapelle do apteki. W Polsce antykoncepcja awaryjna nie jest bowiem dostępna bez recepty. Kobiety mogą ją kupić po wcześniejszym kontakcie z lekarzem, jeśli ten wypisze im receptę. Biorąc pod uwagę fakt, że Escapelle należy przyjąć najszybciej jak to możliwe, zasadne może być skorzystanie z konsultacji zdalnych z lekarzem, które można odbyć od ręki, bez wcześniejszej rejestracji. Tabletka dzień po przepisana w ten sposób może być niezwłocznie wykupiona w aptece i zażyta. Z połknięciem pigułki nie ma co zwlekać, gdyż to głównie czas, który upłynął od stosunku do zażycia pigułki wpływa na to, czy tabletka będzie skuteczna.

Escapelle po owulacji — jak szybko po stosunku należy ją zażyć?

Tabletka dzień po Escapelle powinna zostać zażyta w możliwie najkrótszym czasie od stosunku, gdyż w przypadku leków z grupy antykoncepcji awaryjnej czas stanowi kluczową składową, jeśli chodzi o skuteczność preparatu. Przyjęcie tabletek Escapelle ma sens w przeciągu 3 dni (72 godzin) od ryzykownego współżycia, przy czym należy zdawać sobie sprawę z tego, że pigułka „po” będzie najskuteczniejsza, gdy zostanie zażyta w pierwsze 12 godzin od stosunku. Najlepiej, jeśli uda się zażyć Escapelle przed owulacją, ale również pigułka zastosowana po niej ma szansę zadziałać. Escapelle wzięta po owulacji będzie zmniejszać ryzyko na bezpieczne połączenie komórki jajowej z plemnikiem i implantację w macicy.

Aby lekarz mógł pacjentce przepisać tabletkę Escapelle, musi wcześniej w wywiadzie medycznym wykluczyć przeciwwskazania do jej stosowania. Przeciwwskazaniem takim jest ciąża lub choć jej podejrzenie (np. w związku z występującymi objawami), a także nadwrażliwość na lewonorgestrel bądź składniki pomocnicze tabletek. Przeciwwskazania nie stanowi natomiast karmienie piersią, gdyż Escapelle wymaga odstawienia dziecka od piersi wyłącznie na 8 godzin od połknięcia pigułki. Jeśli chodzi o pozostałe przeciwwskazania, nie zaleca się podawania pigułki „po” pacjentkom, które wcześniej miały ciążę pozamaciczną bądź zapalenie jajowodów. Nie jest wskazane też stosowanie Escapelle przy schorzeniach jelita cienkiego, które mogłyby utrudniać wchłanianie leku, poza tym przeciwwskazaniem może być ciężkie zaburzenie czynności wątroby.

Działanie Escapelle po owulacji

Podstawową kwestią, jeśli chodzi o działanie Escapelle jest opóźnianie, czy też hamowanie owulacji. Uważa się jednak, że nie jest to jedyny mechanizm działania lewonorgestrelu. Escapelle po owulacji również w pewnym stopniu może jeszcze działać, zmniejszając ryzyko zapłodnienia komórki jajowej i jej zagnieżdżenia. Nieco inaczej wygląda kwestia działania octanu uliprystalu, gdyż ellaone jest nieskuteczna po owulacji. Escapelle wzięta po owulacji sprawi, że śluz ulegnie zagęszczeniu, a dodatkowo zmianom ulegnie endometrium macicy, co również nie jest bez znaczenia, jeśli chodzi o zapobieganie ciąży.

Jak Escapelle wpływa na owulację?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, mechanizm działania lewonorgestrelu w organizmie nie jest do końca poznany. Efekt tego działania jest natomiast taki, że owulacja jest opóźniana, tzn. dochodzi do niej nieco później. Na przyszłą płodność jednak nie wpływa tabletka Escapelle. Jak długo działa w organizmie? Nie będzie już chronić przed zajściem w ciążę w przypadku ryzykownych stosunków seksualnych, do których dojdzie po jej zażyciu. Substancja czynna Escapelle najwyższe stężenie we krwi osiąga w 2 godziny od połknięcia, a jej okres półtrwania w fazie eliminacji wynosi 26 godzin. Po zażyciu Escapelle zaleca się współżycie wyłącznie z pewną metodą antykoncepcyjną.

Czy tabletka dzień po powinna być przyjmowana po owulacji?

W przypadku tabletek Escapelle skuteczność w dni płodne dotyczy nie tylko opóźniania owulacji, gdyż odpowiedź na pytanie „czy Escapelle działa po owulacji” jest twierdząca. Skuteczność Escapelle po owulacji wiąże się z zapobieganiem zapłodnienia komórki jajowej przez plemniki (zagęszczanie śluzu), a także ze zmianami endometrium macicy, które utrudniają ewentualną implantację.

Działanie tabletki Escapelle a dzień cyklu

Zgodnie z ulotką tabletkę Escapelle można przyjmować w dowolnym dniu cyklu, pamiętając jednocześnie, że w przypadku Escapelle skuteczność będzie największa, gdy pigułka zostanie połknięta w pierwsze 12 godzin od ryzykownego współżycia. Escapelle po owulacji również wykazuje pewne działanie, chociaż za podstawowe wciąż uznawane jest opóźnianie uwalniania komórki jajowej.

Bardzo ważne jest, aby pacjentka uważała na wymioty. Jeśli te pojawią się w pierwszych 3 godzinach od połknięcia pigułki „po” istnieje ryzyko, że została usunięta z organizmu, zanim jeszcze zaczęła działać. Z tego powodu w tym wyjątkowym przypadku dopuszczalne jest, a nawet wręcz zalecane jest szczególnie przyjęcie kolejnej pigułki Escapelle w możliwie najkrótszym czasie. Również w przypadku stosowania (aktualnie lub do 4 tygodni wstecz) niektórych leków skuteczność Escapelle może być obniżona. To między innymi barbiturany oraz leki podawane przy terapii padaczki, a także niektóre leki stosowane przy terapii gruźlicy lub zakażeń wirusem HIV. Uważać należy też na niektóre leki stosowane przy infekcjach grzybiczych, a także na produkty na bazie dziurawca zwyczajnego. Nie zaleca się też przyjmowania jednocześnie leków z octanem uliprystalu, gdyż to nie zwiększy skuteczności ochrony przed ewentualną ciążą.

Czy Escapelle wpływa na opóźnienie okresu?  

Decydując się na przyjęcie tabletki „po”, należy mieć na uwadze, że Escapelle skutki uboczne może u niektórych pacjentek wykazywać, chociaż nie występują one u wszystkich. Działania niepożądane tabletki Escapelle mogą być różnorodne. Nie jest na przykład wykluczone śródcykliczne krwawienie po Escapelle. W przypadku Escapelle krwawienia po tygodniu również mogą zatem wystąpić. Poza tym Escapelle krwawienia miesiączkowe również może zmieniać w różnorodny sposób. Przede wszystkim obserwowane jest, że tabletka „dzień po” krwawienia miesiączkowe w niektórych przypadkach opóźnia, co oznacza, że okres może pojawić się nieco później niż w planowanym terminie. Krwawienie po tabletce „dzień po” może też mieć nieco inną obfitość – może być bardziej skąpe lub bardziej obfite.

Trzeba jednocześnie w tym miejscu dodać, że niektóre skutki uboczne preparatu mogą do złudzenia przypominać wczesną ciążę. Jeśli zatem pacjentka przyjęła preparat, a jej miesiączka się opóźnia lub jest bardzo nietypowa, a do tego pojawiają się inne dolegliwości, w tym nudności czy wymioty, najlepiej wykonać test ciążowy i zgłosić się do lekarza. Escapelle nie ma 100% skuteczności. Zgodnie z ulotką zapobiega zajściu w ciążę w 84%. Znaczenie ma tu szczególnie czas przyjęcia pigułki (im szybciej tym lepiej), poza tym zażycie pigułki „po” przez kobietę, która już jest w ciąży (tzn. miało już miejsce zapłodnienie i zagnieżdżenie zarodka w macicy) nie spowoduje przerwania ciąży.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy