Tabletka dzień po — jak dostać i kto może ją kupić?

Dodano: 26.08.2022

Autor:

Czas czytania: 5 min.

Warning: Use of undefined constant php - assumed 'php' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/platne/serwer233546/public_html/tabletkadzienpo.pl/wp-content/themes/naszarecepta/template-parts/content.php on line 49
0
(0)

Z hormonalnej antykoncepcji awaryjnej kobiety korzystają w celu uniknięcia ciąży. Skuteczność działania tabletek „po” jest wysoka, jeśli kobieta dopilnuje ich prawidłowego przyjęcia. Tabletka „po” może się przydać w przypadku niezabezpieczonego stosunku, a poza tym można ją wykorzystać przy stosunku niezabezpieczonym dostatecznie skutecznie – np. gdy partnerów zaskoczy pęknięcie prezerwatywy. Zastosowanie tabletki „dzień po” może opóźnić owulację, nie dopuszczając do niechcianej ciąży. Ważne jednak, by w jak najkrótszym czasie od stosunku była połknięta tabletka „dzień po”. Jak dostać ją najszybciej? Sprawdzamy!

e-wizyta w 15 minut? Zamów teraz! ➡️

Jak dostać tabletkę „dzień po”?

Wyróżnić można różne metody antykoncepcji, w tym także te o wysokiej skuteczności ochrony przed ciążą. Każda metoda antykoncepcyjna może jednak w niektórych przypadkach okazać się zawodna, a wówczas ryzyko zajścia w ciążę bardzo rośnie. W tej sytuacji pomocna może być antykoncepcja awaryjna, czyli hormonalne środki stosowane już po ryzykownym stosunku seksualnym, aby nie dopuścić do ciąży. Antykoncepcję awaryjną powinno się stosować jak najrzadziej i wyłącznie w uzasadnionych przypadkach. Nie jest to metoda, którą można traktować jako podstawowe zabezpieczenie przed ciążą i nie należy stosować jej częściej niż raz na cykl (a najlepiej znacznie rzadziej). Tabletka „dzień po” ma za zadanie opóźnić owulację, w ten sposób nie dopuszczając do sytuacji, że dojdzie do zapłodnienia uwolnionej komórki jajowej. Ważne jest jednak, aby w możliwie najkrótszym czasie od stosunku przyjęta była tabletka „dzień po”. Jak dostać ją najszybciej? Wystarczy zgłosić się teoretycznie do apteki, która pigułkę posiada na stanie.

W aptece pacjentka jednak w pierwszej kolejności zostanie poproszona o okazanie ważnej recepty na tabletkę „dzień po” Faktem jest, że recepta na tabletkę „dzień po” jest niezbędna, aby preparat móc legalnie zakupić w aptece. Chęć skorzystania z antykoncepcji awaryjnej wymaga zatem wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Nie trzeba co prawda zgłaszać się jedynie do ginekologa, gdyż możliwa jest też wizyta u innego lekarza. Recepta na tabletki „po” może być przepisana zarówno w ramach wizyty na NFZ, jak i w ramach wizyty prywatnej. Nie jest konieczne poza tym zgłaszanie się na stacjonarną wizytę lekarską, gdyż tabletka dzień po może być także przepisana zdalnie. Recepta online na tabletkę „dzień po” zazwyczaj wystawiana jest zaledwie w kilka minut. Nie ma tu konieczności rezerwacji terminu konsultacji z wyprzedzeniem, nie trzeba też dojeżdżać do lekarza, czy też oczekiwać w kolejce. Konsultacja odbywa się od ręki, a jeśli lekarz wykluczy przeciwwskazania, pacjentka będzie mogła otrzymać potrzebną receptę.

Jak zamówić receptę na tabletkę „dzień po”?

Recepty na tabletkę „dzień po” nie można zamówić, jak zamawia się towar w sklepie, gdyż jej przyjęcie przez daną pacjentkę musi być wcześniej umożliwione przez lekarza. Aby pacjentka mogła zastosować tabletkę „dzień po”, lekarz musi wyrazić na to zgodę. Wypisanie recepty będzie możliwe tylko w sytuacji, gdy lekarz wykluczy przeciwwskazania do stosowania pigułki „po” przez daną pacjentkę. Zastosowanie wbrew przeciwwskazaniom mogłoby być dla pacjentki niebezpieczne. U lekarza zatem nie można „zamówić” recepty na tabletkę „dzień po”, ale można zgłosić zapotrzebowanie na nią. Ostatecznie jednak to lekarze – po przeprowadzeniu wywiadu medycznego z pacjentką – decydują o tym, czy wypisać jej receptę na antykoncepcję awaryjną, czy też nie będzie to możliwe. Zatem jak dostać tabletkę „dzień po”? Umówić się na konsultację z lekarzem i udzielić mu niezbędnych do podjęcia decyzji o wypisaniu recepty informacji.

W tym miejscu trzeba dodać, że lekarz w Polsce ma prawo odmówić pacjentce wystawienia recepty na antykoncepcję awaryjną, powołując się na klauzulę sumienia. Wybierając opcję, jaką jest klauzula sumienia, lekarz powinien skierować pacjentkę do następnego lekarza, jednak to wszystko zabiera sporo czasu, poza tym kosztuje pacjentkę niewątpliwie dużo niepotrzebnego stresu. By chronić się przed niechcianą ciążą, rozważyć można konsultację online – w jej przypadku można otrzymać e-receptę zaledwie w kilka chwil, bez niepotrzebnych nerwów. Biorąc pod uwagę, jak działa tabletka „dzień po”, może być to w wielu przypadkach rozwiązanie najkorzystniejsze dla jej skuteczności.

Zamówienie recepty na tabletkę „dzień po” przez Internet – co potrzebne?

Załóżmy, że pacjentka chce, aby to przez Internet przepisana jej była tabletka „dzień po”. Jak dostać ją w czasie konsultacji online? W tym przypadku konieczne będzie uzupełnienie specjalnego formularza medycznego, który pozwoli lekarzowi poznać stan zdrowia pacjentki oraz jej historię medyczną i stosowane medykamenty. Jeśli nie będzie przeciwwskazań, recepta na tabletkę „dzień po” zostanie kobiecie wystawiona niezwłocznie. Jeśli chodzi o antykoncepcyjne środki awaryjne, w Polsce dostępne są dwa rodzaje tabletek. Mają one różne substancje czynne. W obu przypadkach podstawowym zadaniem jest opóźnienie owulacji, czyli takie działanie, by uwalnianie komórki jajowej było wstrzymane czasowo. Mechanizm, jaki ma to działanie zależny jest jednak od tego, jaką tabletkę „dzień po” pacjentka przyjmie. W Polsce dostępna jest ellaOne z octanem uliprystalu, a także Escapelle, której składnikiem czynnym jest lewonorgestrel. Octan uliprystalu i lewonorgestrel mają też nieco inne skutki uboczne po przyjęciu.

Recepta na tabletkę „dzień po” – jakie warunki trzeba spełnić, by ją otrzymać?

Aby otrzymać receptę na hormonalną antykoncepcję ratunkową, przede wszystkim pacjentka nie może mieć przeciwwskazań do jej stosowania. Przeciwwskazaniem jest między innymi nadwrażliwość na składniki tabletki „po”, poza tym problemem mogą być niektóre przyjmowane przez kobietę leki. Jeśli stosunek, który kobieta odbyła, był ryzykowny (np. pękła prezerwatywa), tabletka „po” z dużą skutecznością zapobiega ciąży. Może mieć ona jednak nie tylko działanie pożądane, ale też niepożądane. Przykładem mogą być zaburzenia miesiączkowe, w tym opóźnienie lub przyspieszenie miesiączkowania, a także krwawienie bardziej lub mniej obfite, czy też dłuższe bądź krótsze. Jeśli kobieta decyduje się zażyć pigułkę „po”, powinna liczyć się z możliwością wystąpienia też innych skutków ubocznych. To np. bóle brzucha i głowy, zawroty głowy, nudności i wymioty, odczyny skórne itd.

Jak dostać tabletkę dzień po? Jaki lekarz wystawi receptę?

Receptę na tabletkę „dzień po” wystawić może nie tylko ginekolog, ale też lekarz innej specjalizacji (o ile nie powoła się na klauzulę sumienia). Może to zrobić zarówno lekarz przyjmujący na NFZ, jak i ten przyjmujący prywatnie. Wizyta stacjonarna nie jest w tym przypadku obligatoryjna, gdyż do decyzji o wystawieniu e-recepty zazwyczaj wystarcza wywiad medyczny, a ten przeprowadzić można też zdalnie. Oznacza to, że także przez Internet może być przepisana tabletka „dzień po”. Jak dostać ją w aptece? Realizacja recepty wygląda dokładnie tak samo jak realizacja pozostałych recept.

Jak dostać tabletkę „dzień po” i gdzie ją kupić?

Ważne jest nie tylko to, jak dostać tabletkę „dzień po”, ale również gdzie kupić tabletkę „dzień po” najszybciej. Teoretycznie, posiadając receptę, zgłosić się można do każdej apteki, by wykupić przepisany lek. Możliwa jest również realizacja e-recepty na tabletki „dzień po” w aptece internetowej, przy czym wówczas nie będzie opcji dostawy leków do domu, tylko do odbioru w stacjonarnym punkcie aptecznym. Oczywiście wybierając się do apteki, najlepiej postawić na taką, która będzie posiadała tabletki „po” na stanie. W ten sposób można dostać tabletkę „dzień po” najszybciej, nie tracąc czasu na jej dostawę. Aby wykupić w aptece lek, wystarczy podać farmaceucie czterocyfrowy kod e-recepty na tabletkę „dzień po”, a następnie podyktować swój numer PESEL. Możliwe jest też okazanie kodu kreskowego recepty na antykoncepcję awaryjną – wówczas nie będzie potrzebne dodatkowe uwierzytelnienie w postaci numeru PESEL.

Decydując się na antykoncepcję awaryjną, trzeba też wiedzieć, że nie podlega ona w kraju refundacji. Oznacza to, że pacjentka będzie musiała w całości pokryć koszty zakupu tabletki „dzień po” z własnej kieszeni. Cena tabletki „dzień po” nie jest najniższa, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że pacjentka płaci za 1 szt. pigułki w opakowaniu. Jeśli w pierwszych trzech godzinach od połknięcia pigułki wystąpią wymioty, konieczne będzie poza tym jak najszybsze przyjęcie kolejnej pigułki. To znów wymaga kolejnej recepty na tabletkę „dzień po” oraz ponownego wykupienia tabletki w aptece.

Oceń tekst

Średnia ocen: 0 / 5. Liczba głosów: 0

Bądź pierwszym, który oceni ten tekst!

Podobne wpisy