Najczęściej zadawane pytania - FAQ

By możliwie najbardziej ułatwić Ci korzystanie ze strony i rozwiać wszelkie Twoje wątpliwości związane z usługą zdalnej konsultacji medycznej, stworzyliśmy podstronę FAQ. Zebraliśmy w tym miejscu najczęściej pojawiające się wśród pacjentów pytania oraz udzieliliśmy rzeczowych odpowiedzi na nie. W przystępny sposób wyjaśniamy tutaj między innymi kwestie, które związane są z e-konsultacjami lekarskimi, e-receptą oraz e-zwolnieniem, a także odpowiadamy na pytania powiązane.

1.

Kto może wypisać tabletkę „dzień po”?

E-receptę na antykoncepcję awaryjną może wystawić każdy lekarz – nie musi być to lekarz ginekolog. Recepta na tabletkę „dzień po” może być pacjentce wystawiona na wizycie odbywającej się w ramach NFZ oraz na wizycie prywatnej, w tym zarówno stacjonarnie, jak i online.

2.

Jak szybko działa tabletka „dzień po”?

Dzięki szybkiemu wchłanianiu pigułki „po” zaczynają bardzo szybko działać w organizmie. Muszą mieć jednak czas na wchłonięcie od podania doustnego, dlatego w przypadku pojawienia się wymiotów w czasie do 3 godzin od połknięcia tabletki, zaleca się dla pewności przyjęcie drugiej pigułki.

3.

Kiedy pojawi się okres po tabletce „dzień po”?

Okres po pigułce „po” powinien pojawić się normalnie, ale dopuszczalne jest również jego lekkie przesunięcie. Miesiączka może się nieznacznie opóźnić, ale też zdarza się, że pojawia się szybciej. Opóźnienie miesiączki dłuższe niż 5 dni wymaga wykonania test ciążowego.

4.

Jaka tabletka „dzień po” jest najlepsza?

Skuteczność tabletek „po” dostępnych na polskim rynku jest zbliżona. Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, która z nich jest „lepsza”, gdyż zależy to od parametrów, które przyjmiemy za podstawowe. Dla pacjentek uczulonych na lewonorgestrel lepsza będzie ellaOne, na której składnik czynny nie mają one nadwrażliwości i odwrotnie. Pacjentki karmiące piersią docenią krótki czas odstawienia od piersi przy Escapelle, ale już przy dłuższym czasie, który minął od współżycia, lepszym rozwiązaniem może być ellaOne. Ta znów jest jednak znacznie droższa od Escapelle. Dodać do tego należy jeszcze skutki uboczne itd.

5.

Jak często można stosować tabletki „dzień po”?

Jak sama nazwa wskazuje, tabletki ratunkowe należy przyjmować jedynie w sytuacjach awaryjnych, czyli możliwie najrzadziej i nie jako podstawową metodę zabezpieczenia przed ciążą. Nie zaleca się stosowania tabletek „dzień po” częściej niż raz w cyklu. Wyjątkiem są wymioty, które pojawią się w pierwsze 3 godziny od połknięcia pigułki. Wówczas istnieje realna szansa na usunięcie substancji czynnej z organizmu, zanim ta zacznie działać, stąd zalecane jest ponowne przyjęcie tabletki.

6.

Jak szybko wchłania się tabletka „dzień po”?

Octan uliprystalu szybko się wchłania w organizmie, a swoje maksymalne stężenie w osoczu osiąga już w czasie 0,5-2 godzin od połknięcia. Również lewonorgestrel wchłania się po podaniu doustnym bardzo szybko i osiąga maksymalne stężenie we krwi po około 2 godzinach od przyjęcia tabletki.

7.

Od kiedy tabletki „dzień po” są na receptę?

Jeszcze kilka lat temu pigułki „po” można było w naszym kraju kupić w aptece bez wcześniejszego kontaktu z lekarzem. Antykoncepcja awaryjna w Polsce wydawana jest na receptę od 2017 roku.